خبر
آلومینیوم   درب و پنجره  

عدم حل مشکلات امکان توسعه صنعت در و پنجره آلومینیومی را از بین می‌برد

می متالز - صنعت تولید پروفیل و مقاطع آلومینیومی در کشور جزو صنایع قدیمی و دارای سابقه به حساب می‌آید ظاهراً با مشکلات عدیده‌ای روبروست. البته تولیدکنندگان دلایل مختلف و متعددی را برای عدم موفقیت خود مطرح می‌کنند که البته از دید کارشناسان نیز منطقی هستند.

به گزارش می متالز، دلایلی مانند افزایش شدید قیمت ارز و به تبع آن افزایش قیمت آلومینیوم، عدم ثبات نرخ ارز و همچنین قیمت آلومینیوم، توزیع نامناسب مواد اولیه و عدم دسترسی عادلانه تولیدکنندگان به شمش آلومینیوم با کیفیت، کاهش تقاضا برای مقاطع و پروفیل‌های آلومینیومی، مدیریت نابخردانه اقتصادی کشور و... از عمده این دلایل هستند. مشکلات تا حدی در عمق جامعه اقتصادی این صنعت ریشه دوانده که امکان توسعه این صنعت را از دشوار کرده است. تمام این عوامل دست به دست هم داده‌اند که تولیدکنندگان داخلی مقاطع و پروفیل‌های آلومینیومی، قادر به توسعه، نوآوری و صادرات نباشند؛ با توجه به شرایط ایجاد شده، تولیدکنندگان قدرت مانور چندانی نیز ندارند. به هر صورت، نتیجه نهایی تمام این نواقص ایجاد شده، موجب شده که صنعت تولید پروفیل و مقاطع آلومینیومی که می‌توانست حرفی برای گفتن در جامعه جهانی داشته باشد، در حال حاضر توانی برای رقابت نداشته باشد و تنها برای بقا تلاش کند.

 افزایش شدید قیمت آلومینیوم سبب شده است تا مشتریان به دنبال محصولات ارزان قیمت باشند که این نوع محصولات هم از شمش حاصل از قراضه تهیه می‌شود که نهایتا محصول تولید شده از آن کیفیت لازم برخوردار نیست؛ از طرف دیگر میزان تولید شمش اولیه با کیفیت داخلی نیز نیاز بازار را تامین نمی‌کند و واردات شمش هم امکان‌پذیر نمی‌باشد. هرچند تولیدکنندگان توانایی تولید محصولات با کیفیت را دارند، به طور کلی دوعامل عدم دسترسی کافی به مواد اولیه با کیفیت و تقاضای محصولات ارزان قیمت سبب شده است تا بخش قابل توجهی از تولیدات در این حوزه از کیفیت قابل قبولی برخوردار نباشد.

علاوه بر این، کاهش تقاضا که ناشی از دو عامل کاهش ساخت و ساز و جایگزینی در و پنجره آلومینیومی با نوع UPVC آن است، در کاهش سودآوری و توان مالی تولیدکنندگان موثر بوده است. در یک ساختمان، یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که در نگاه اول توجه افراد را به خود جلب می‌کند، درب و پنجره آن ساختمان است که علاوه بر زیبایی که به ساختمان می‌بخشد، می‌تواند در کاهش مصرف انرژی نیز تاثیرگذار باشد، به همین جهت باید بیشتر به کیفیت آن توجه شود، به خصوص در شرایط موجود که صرفه‌جویی در مصرف انرژی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از میان انواع درب و پنجره‌های موجود، درب و پنجره‌های UPVC و آلومینیومی بیش از سایر انواع آن، در ساختمان‌ها به کار می‌روند. امروزه تبلیغات گسترده در صدا و سیما موجب شده که درب و پنجره‌های UPVC گوی رقابت را از همتای همیشگی خود بربایند.

هرچند جایگزینی درب و پنجره UPVC به دلیل قیمت ارزان‌تر آن در دنیا امری رایج شده است، اما همچنان استفاده از در و پنجره آلومینیومی جذابیت‌های خاص خود را دارد. علاوه بر استقبال از نمای شیشه‌ای که در آن از پروفیل آلومینیوم استفاده می‌شود در دنیا رو به افزایش است اما در داخل کشور محدودیت‌هایی قانونی برای استفاده از آن وضع شده است که این بازار جذاب را نیز محدود کرده است.

برخی از تولیدکنندگان پیش‌بینی می‌شود که بیش از نیمی از کارخانه‌های مقاطع و پروفیل آلومینیومی تا پایان سال جاری بیشتر عمر نخواهند کرد. البته ناگفته نماند در میان این همه نکات منفی، هنوز هستند تولیدکنندگانی که با تلاش زیاد خواهان ماندن در رقابت سالم در بازار هستند، گرچه این تولیدکنندگان نیز اذعان دارند با توجه به کیفیت پایین مواد اولیه در ایران کالای تولیدشده داخلی توان رقابت با نمونه مشابه خارجی در بازارهای خارجی را ندارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نسبت به دوره مشابه در سال ۹۶؛

افزایش سود هر سهم "بشهاب" چشمگیر بود

می متالز - شرکت لامپ پارس شهاب در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۷، به ازای هر سهم خود یک هزار و ۱۱۲ ریال سود کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال ۹۶ افزایش چشمگیری، معادل ۱۱ هزار درصد را نشان می دهد.
 کم اعتنایی دلار به ریسک‌های بالقوه

پیشروی حباب سکه در محدوده منفی

می متالز - دوشنبه دلار دومین رشد متوالی خود را تجربه کرد و سکه با دو اهرم نرخ ارز و اونس طلا صعودی شد. امروز شاخص ارزی کشور همچون یکشنبه به افزایش قیمت پرداخت، با این حال واکنش خفیف دلار به تهدید تحریم‌های جدید از سمت آمریکا انتظارات ذهنی معامله‌گران افزایشی بازار را برآورده نکرد. سکه نیز به تبعیت از نرخ ارز صعودی شد و از مرز 4 میلیون و 700 هزار تومان عبور کرد. با نوسان قیمتی به وجود آمده حباب سکه به پیشروی خود در محدوده منفی ادامه داد.
 

ساعت کاری بازار متشکل ارزی

می متالز - مدیرعامل بازار متشکل ارزی با اشاره به جزییات تازه‌ای از نحوه فعالیت این بازار گفت: بانک ملی به عنوان نخستین بانک برای افتتاح حساب توسط صرافی ها مشخص شد.
 مدیران شرکت و وزارت صنعت خبر دادند:

برنامه ایران خودرو برای عرضه ۶۰ هزار محصول در دو ماه آینده/ رد شائبه احتکار

می متالز - مدیرکل دفتر بازرسی وزارت صنعت از نبود هیچ تخلفی در احتکار محصولات ایران خودرو و قائم مقام مدیرعامل ایران خودرو از عرضه ۶۰ هزار خودرو طی دوماه آینده خبر دادند.
 

احوال اقتصاد ایران از زبان رئیس بانک مرکزی

می متالز - رئیس بانک مرکزی گفت: رسیدگی به وضعیت معیشت مردم، اولویت این روزهای دولت است.
 همتی در برنامه نگاه یک؛

راه‌اندازی سامانه تکمیلی نیما با عنوان ایفای تعهدات واردات

می متالز - رییس کل بانک مرکزی از راه‌اندازی سامانه تکمیلی نیما با عنوان سامانه ایفای تعهدات واردات خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما