خبر
مواد معدنی   دانشگاه ها  
طیبی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه با ایمیدرو مطرح کرد

توانمندی‌های جهاد دانشگاهی برای فعالیت در عرصه صنایع معدنی

می متالز - رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه معادن از مزیت‌های کشور به حساب آمده و ایمیدرو سازمان توسعه‌ای در این حوزه است خاطر نشان کرد: استراتژی مشترک ما و ایمیدرو استفاده از دانش فنی خودمان است و بنا داریم در زمینه‌های مختلف ازجمله طراحی، مهندسی پایه فرآیندها در موضوعات مختلف، تولید دانش فنی و تولید فناوری تجهیزات صنایع معدنی کشور همکاری داشته باشیم.

به گزارش می متالز، دکتر حمیدرضا طیبی موضوع این تفاهم‌نامه را کار در زمینه تولید فناوری مورد نیاز ایمیدرو در زمینه‌های طراحی، مهندسی پایه فرآیندها در موضوعات مختلف همچون مس، آلومینیوم و غیره، تولید دانش فنی مورد استفاده در این حوزه از جمله الکترودهای گرافیکی و مانده آلومینا در صنعت آلومینیوم و نیز تولید فناوری تجهیزات مورد استفاده در این صنایع عنوان کرد و گفت: از جمله این تاسیسات می‌توان به سیستم‌های غبارگیری صنعتی و الکتروفایرها در صنعت آلومینیوم اشاره کرد.
وی که در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران سخن می‌گفت، زمینه‌های همکاری مشترک با ایمیدرو را ارتقای فناوری‌های موجود یا انتقال فناوری در پروژه‌هایی که با کشورهای خارجی انجام می‌شود، فعالیت آموزشی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در حوزه‌های مورد نیاز ایمیدرو، انجام فعالیت تحقیقاتی مشترک با مجموعه ایمیدرو نام برد و گفت: اساس همکاری متقابل با این سازمان در قالب قراردادهای مستقلی است که از این به بعد با ایمیدرو منعقد می‌شود.
رئیس جهاد دانشگاهی سپس به نگاه رئیس سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و ضرورت صاحب فناوری شدن در صنایع معدنی در دیدگاه این سازمان اشاره کرد و افزود: در جهاد دانشگاهی ظرفیت‌های مختلفی از جمله پژوهشکده فرآوری مواد معدنی و سایر پژوهشکده‌ها وجود دارد و مجموعه توانمندی‌های این حوزه می‌تواند در تولید فناوری‌های مورد نیاز ایمیدرو به کار گرفته شود.
طیبی با بیان اینکه ابتدا ایمیدرو باید اعلام نیاز کند، خاطر نشان کرد: ما می‌توانیم در حوزه‌های طراحی مهندسی پایه صنایع فولاد از جمله تولید الکترودهای گرافیکی و نیز تولید آلومینا از مواد غیر اکسیدی در صنعت آلومینیوم کارهای جدی انجام دهیم.
وی افزود: همچنین سابقه کاری ما در زمینه تجهیزات موفقیت آمیز بوده و در این خصوص سیستم‌های غبار گیر صنعتی ما در صنایع معدنی مورد استفاده هستند ضمن آنکه می‌توانیم در زمینه‌های تولید فلزات گران‌بها ارتقای فرآیندهای صنایع روی و نیز حوزه تجهیزات برق همکاری داشته باشیم.
رئیس جهاد دانشگاهی یادآور شد: در کشور معادن غنی روی داریم و می‌توانیم در ارتقای فرآیندها و نیز بحث برق و کنترل کارهای مهمی انجام دهیم.
طیبی در پاسخ به این سؤال که آیا تحریم‌ها چه تأثیری در واردات برخی از قطعات در صنایع فوق داشته، گفت: در صنایع آلومینیوم در این خصوص دچار مشکل هستیم. این در حالی است که چنانچه در این حوزه توسعه داشته باشیم مشکلی در تأمین و تولید تجهیزات از جمله الکترو فایرهای جریان بالا نداریم. قبلاً الکترو فایرهای جریان بالا را در صنایع آلومینیوم و روی وارد کشور می‌کردیم در حالی که حالا می‌توانیم ظرفیت‌هایمان را ارتقا دهیم و در حوزه فناوری اگر به موقع شروع کنیم با تحولات فناورانه در صنایع معدنی رو به رو خواهیم بود.
وی ضمن اشاره به همکاری‌های قبلی جهاد دانشگاهی با ایمیدرو در زمینه سیستم‌های غبار گیری منطقه سرچشمه و نیز بهینه‌سازی سیستم‌های غبارگیری منطقه خاتون آباد که دارای معضلات زیست محیطی بوده است، اظهار کرد: همکاری ما با این سازمان بیشتر در زمینه تجهیزات بود. این در حالی است که با توجه به زمینه کاری زیادی که در این حوزه وجود دارد استراتژی مشترک ما و ایمیدرو استفاده از دانش فنی خودمان است و معتقدیم اگر صنایع صاحب فناوری نباشد رقابت سخت خواهد بود.
رئیس جهاد دانشگاهی در پایان افزود: برنامه داریم که رؤسای سازمان ایمیدرو از مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی بازدید کنند و ضمن این بازدید زمینه‌های همکاری مشترک را رسانه‌ای کنیم تا این زمینه‌ها بعداً در قالب قرارداد عملیاتی شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معاون وزیر صنعت اعلام کرد:

اکتشافات امسال رونق می‌گیرد

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به جلسه دیروز فعالان حوزه معدن در وزارت صنعت گفت: بهره وری فقط کاهش مصرف آب و برق نیست، بلکه باید در حوزه های دیگر نیز بهره ور عمل کرد.
 

حمایت بانک پارسیان «وپارس» از طرح‌های معدنی

می متالز - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، بانک پارسیان را به‌عنوان بازوی توسعه کشور به منظور اجرای طرح‌های صنعتی و معدنی اعلام کرد.
 در بررسی گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره الزامات توسعه اکتشاف منابع معدنی مطرح شد:

اکتشاف، پایه اصلی معدنکاری است

می متالز - گزارش جدید مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره الزامات توسعه اکتشاف منابع معدنی و ارتقای جایگاه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور که از سوی دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن گروه معدن و صنایع‌معدنی این مرکز اطلاع‌رسانی شده، ضمن بررسی مراحل و مقیاس‌های جهانی اکتشاف به بررسی این مهم در ایران پرداخته است.
 رییس هیات عامل ایمیدرو در ششمین همایش بهره وری معدن و صنایع معدنی:

پروژه های تحقیقاتی، تقاضامحور شود

می متالز - رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: یکی از گرایش های ما تقاضا محور شدن پروژه های بهره وری در حوزه معدن، فولاد، مس، آلومینیوم، سیمان و... است.
 رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران:

با ارتقای بهره وری، قیمت تمام شده کالاها کاهش می یابد

می متالز - رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران گفت: با ارتقای بهره وری، قیمت تمام شده کالاها کاهش و منافع جمعی افزایش می یابد.
 رییس کمیته داوری ششمین جایزه ملی بهره وری معدن و صنایع معدنی اعلام کرد:

تشریح سطوح جایزه بهره وری/ پویایی آموزش در ارتقا بهره وری موثر است

می متالز - رییس کمیته داوری ششمین جایزه ملی بهره وری معدن و صنایع معدنی ایران گفت: پویایی آموزش و نتایج به دست آمده از اقدامات شرکت ها در کاهش هزینه ها، مسیر پیشرفت و ارتقا بهره وری در معدن صنایع معدنی را هموار می کند
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما