خبر
صنعت  

2 هزار واحد صنعتی به چرخه تولید باز می‌گردند

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر فراهم آوردن زمینه تحقق رونق تولید در کشور گفت: باز فعال سازی 2 هزار واحد صنعتی نیمه تعطیل کشور برنامه راهبردی دولت در سال جاری است.

به گزارش می متالز، محسن صالحی‌نیا صبح امروز (سه‌شنبه) با اعلام این خبر در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان همدان اظهار داشت: باز فعال سازی این تعداد واحد تولیدی و صنعتی نیمه تعطیل و راکد و همچنین ارتقاء ظرفیت تولید چهار هزار واحد صنعتی، از سیاست‌های دولت در سال رونق تولید است.

وی افزود: اگرچه این واحدها بیشتر از نوع صنایع کوچک و متوسط هستند، اما سهم قابل توجهی در اشتغال و اقتصاد کشور ایفا می‌کنند و نیازمند توسعه و تقویت هستند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به وجود ۸۴۰ شهرک و ناحیه صنعتی در سطح کشور اضافه کرد: ۴۴ هزار واحد تولیدی در این مناطق با ظرفیت‌های متفاوت از ۳۰ تا ۷۰ درصد فعالیت دارند.

صالحی‌نیا با تأکید بر عزم و اراده دولت برای گره گشایی از مشکلات واحدهای صنعتی خاطرنشان کرد: برخی از این واحدها در زمینه زیرساخت و برخی دیگر مشکلات بیمه‌ای، بانکی و مالیاتی دارند که نیازمند همکاری و تعامل همه دستگاه‌ها و نهادهاست.

وی به تدوین برنامه‌های جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از صنایع اشاره کرد و گفت: تسهیلاتی در این باره پیش‌بینی شده که بر اساس تقسیم بندی صورت گرفته، ۵۰ درصد در قالب سرمایه در گردش، ۳۰ درصد برای نوسازی واحدها و ۲۰ درصد برای واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: در این راستا با ۱۰ بانک عامل قرارداد منعقد شده و صنایع متقاضی استفاده از این تسهیلات از طریق ثبت نام در سامانه "بهین یاب" می‌توانند از تسهیلات بهره‌مند شوند.

صالحی‌نیا با بیان این‌که ۳۰ شهرک و ناحیه صنعتی در استان همدان درحال بهره‌برداری است، افزود: این امر نشان از موفقیت استان همدان در جذب سرمایه گذار است و باید با مشوق‌ها و بسته‌های حمایتی برای رونق بخشیدن به شهرک‌های صنعتی تلاش کنیم.

وی توانمندی و استعداد استان همدان را در زمینه معادن و کشاورزی بسیار بالا ارزیابی و اضافه کرد: به‌دور از هرگونه شعار زدگی، برای توسعه صنایع در این زمینه‌ها کمک می‌کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری همدان نیز در این نشست با تأکید بر راه اندازی شهرک‌های صنعتی درحال ساخت این استان گفت: شهرک بنکداری یک مجتمع اقتصادی سودآور برای همدان محسوب می‌شود که ساخت آن نیازمند شتاب گرفتن است.

ظاهر پورمجاهد اظهار داشت: شهرک بنکداری همدان در بخش لوازم خانگی، چرم و پوشاک و خواروبار فروشی درحال ساخت است که با استقرار ۷۰۰ واحد در این منطقه تحول بزرگی در عرصه تجارت و اشتغال رخ می‌دهد.

وی بر رفع موانع و مشکلات پیش روی این شهرک تأکید کرد و خواستار همکاری شهرداری جورقان و دیگر نهادهای مرتبط برای اتمام این طرح اقتصادی شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری همدان همچنین شتاب گرفتن ساخت منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد را ضروری دانست و افزود: آغاز ساخت مرحله اول این مجموعه در ۱۵۰ تا ۲۰۰ هکتار درحال پیگیری است.

پورمجاهد توسعه خوشه‌های صنعتی استان همدان را از برنامه‌های راهبردی در سال رونق تولید ذکر و اضافه کرد: همدان در زمینه سیر، سنگ، پوشاک و لبنیات استعداد تشکیل خوشه‌های صنعتی را دارد که باید رسیدگی لازم انجام شود.

وی یادآور شد: استان همدان در زمینه فراهم کردن زیرساخت‌ در شهرک‌های صنعتی عملکرد خوبی دارد و با تکمیل آن‌ها، شرایط برای جذب سرمایه گذاران بیشتر آماده می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری همدان خواستار تقویت شبکه برق رسانی در شهرک‌های صنعتی رزن، ملایر و اسد آباد شد و گفت: برخی از واحدهای استقرار یافته در این مناطق بدون برق هستند.

پورمجاهد تعیین تکلیف شهرک صنایع هایتک را از دیگر نیازهای استان ذکر کرد و افزود: بهره برداری از این شهرک با هدف حمایت و پشتیبانی از شرکت‌های دانش بنیان و دانش آموختگان بسیار ضروری است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان نیز به برگزاری ۱۶ نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید از ابتدای امسال اشاره کرد و گفت: ۱۰۱ مصوبه برای مرتفع کردن مشکلات کارخانه‌ها و صنایع استان صادر شده است.

حمید رضا متین استمرار نشست‌های این کارگروه تخصصی را خواسته‌های دولت برشمرد و افزود: در این نشست‌ها صاحبان صنایع مشکل دار دعوت شده و به مسائل آن‌ها رسیدگی می‌شود.

شهردار جورقان نیز در این نشست با ابراز گلایه از نادیده گرفته شدن حقوق شهرداری توسط شهرک صنعتی بنکداری، خواهان احقاق حقوق از دست رفته این نهاد شد.

به گفته مجید قره باغی، شهرک بنکداری که در ابتدای شهر جورقان درحال ساخت است، به‌طور کامل تجاری و ماهیت صنعتی ندارد و مشمول قوانین شهرداری است.

وی یادآوری کرد: واحدهای مستقر در این شهرک مطابق با قوانین موجود همانند واحدهای تجاری ملزم به پرداخت حق و حقوق شهرداری هستند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

۲۴ واحد صنعتی لرستان از ابتدای امسال به بهره ‎برداری رسیده است

می متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان با بیان اینکه ۲۴ واحد صنعتی از ابتدای امسال با ۹۰ فرصت شغلی به بهره ‎برداری رسیده است، گفت: برای راه ‎اندازی این واحدها 1082 میلیارد ریال تسهیلات لحاظ شده که 460 میلیارد ریال ‌سهم آورده متقاضیان، بوده است.
 وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی به کشور هستیم/ تسهیل در امور صنعت و تولید کشور امروز یک ضرورت است/ امسال راه اندازی 2000 واحد صنعتی راکد در دستور کار است/ بهبود فضای کسب و کار در وازرت صمت یک اولویت اصلی است

می متالز - وزیر صمت در جلسه تبادل نظر با کارآفرینان جوان کشور که با حضور علی آقا محمدی رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، گفت: در صددیم با تحقق اهداف برنامه تعمیق ساخت داخل و داخلی سازی نیاز های صنعتی کشور، به میزان 10 میلیارد دلار واردات انواع کالاهای صنعتی به کشور را تا پایان سال 1400 محدود و کاهش دهیم.
 

در استان زنجان هزار و ۲۳۸ واحد صنعتی فعالیت می‌کنند

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت:هم اکنون در استان هزار و ۲۳۸ واحد صنعتی در حال فعالیت می‌باشد .
 دهقان:

عمده مشکل موجود در واحدهای صنعتی پولی و بانکی است/ ۱۵ واحد راکد آذربایجان غربی به چرخه تولید بازگشتند

می متالز - سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی اعلام کرد: در ۵ ماهه نخست سال جاری ۱۵ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید بازگشتند.
 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم:

۱۶۵ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید تخصیص یافت

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با اشاره به تشکیل جلسه بررسی صلاحیت واحدهای متقاضی دریافت تسهیلات رونق تولید در این استان گفت: از مجموع ۱۰ پرونده بررسی شده اهلیت هفت واحد درخواست کننده تسهیلات مذکور به ارزش ۱۶۵ میلیارد ریال تصویب و به بانک های عامل ابلاغ شد.
 

فعالیت ۴۴ هزار واحد صنعتی در کشور

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: ظرفیت شرکت شهرک‌های صنعتی یزد در کشور بی نظیر است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما