خبر
مس   بورس و سهام  

شعاع جذابیت سهام ملی مس ایران/ سود «فملی» در بدبینانه‌ترین سناریو

می متالز - شرکت ملی صنایع مس ایران از جمله شرکت‌هایی است که در اردیبهشت عملکردی جالب توجه را به بازار ارائه کرد. گرچه این عملکرد مورد توجه بازار قرار گرفت اما افت قیمت مس در بازار جهانی در کنار عقب‌نشینی تقاضا در معاملات بورس کالا بر سهام این شرکت فشار وارد کرد. «دنیای بورس» به بررسی کف و سقف سودآوری این شرکت در بدترین سناریو از نظر نوسان نرخ فروش پرداخته است. باید توجه داشت که عملکرد ماه‌های اخیر از امکان صادرات محصول توسط این شرکت خبر می‌دهد. این موضوع در کنار انتشار صورت‌های مالی سال 97 و ثبات قیمتی مس در بازار جهانی می‌تواند نقش حمایتی مناسبی را از این سهم ایفا کند.

به گزارش می متالز، شرکت ملی مس از جمله شرکت‌هایی است که با توجه به انتظارات از سودآوری 97 و سال مالی جاری توجه تحلیل‌گران را به خود جلب کرده است. قیمت مس در معاملات امروز مس در بازار جهانی به بالای 5900 هزار دلار رسیده است؛ آخرین قیمت‌ها رشد یک درصدی را در ادامه رشدهای دیروز نشان می‌دهد.

 گرچه در ماه‌های نه‌چندان دور بسیاری از موسسات جهانی مس را فلزی آینده‌دار می‌دانستند به تازگی این‌گونه مطرح می‌شود که تنش اخیر آمریکا و چین ضربه زیادی به مس وارد کرده است. این موارد بار دیگر این موضوع را تایید می‌کند که باید وزن بیشتری به عدم‌قطعیت‌ها داد. گرچه مس بار دیگر به 5900 دلار بازگشته است و احتمال رشد قیمتی تا 6 هزار نیز در روند کنونی دور از انتظار نیست با این حال باید جانب احتیاط در نظر گرفته شود. بر این اساس «دنیای بورس» در محاسبه سودآوری این شرکت بدترین سناریو ممکن برای سودآوری ملی‌مس در سال 98 را قیمت هر تن مس 5500 دلار و هر دلار 9500 هزار تومان در نظر گرفته است تا به این ترتیب بتوان میزان ریسکی که سرمایه‌گذار بورسی باید در معاملات این سهم پذیرا باشد مشخص شود.

سود 97 و مجمعی با سعدمحمدی

بررسی‌های «دنیای بورس» از سود سال 97 ملی مس از احتمال تحقق سود بالای 70 تومانی برای این شرکت خبر می‌دهد. هزینه‌ها در این بخش نیز تا حدود زیادی محافظه‌کارانه در نظر گرفته شده است و بر این اساس به نظر می‌رسد سود 70 تومانی برای این شرکت در دسترس باشد. نکته جالب توجه اینکه صورت‌های مالی این شرکت بر اساس رویه معمول احتمالا اواخر هفته آینده منتشر شود و اگر سایر عوامل مانند جو عمومی بازار، قیمت مس در بازار جهانی و سایر موارد از این دست مهیا باشد صورت مالی شرکت و در ادامه انتظار برای مجمع با مدیرعاملی سعدمحمدی می‌تواند سیگنال‌های مثبت به سهام این شرکت ارسال کند.

احتمال این‌که مدیرعامل جدید ملی مس با تقسیم سود بالا مخالفت کند بسیار بالا به نظر می‌رسد؛ به خصوص با توجه به پروژه‌های ملی مس احتمال چنین موضوعی پایین است. با این حال با فرض تقسیم سود 50 درصدی یعنی حدود 35 تومان سهام این شرکت بعد از مجمع وضعیت جذابی را خواهد داشت.

سود 98 ملی مس

سود سال مالی جاری می‌تواند دستخوش تغییرات زیادی شود. با این حال به نظر می‌رسد یکی از نگرانی‌هایی که در قبال ملی مس وجود دارد نوسان نرخ فروش متاثر از قیمت جهانی مس و همچنین نرخ دلار باشد. با فرض قیمت هر تن مس 5500 دلاری و هر دلار 9500 هزار تومانی برای 10 ماه منتهی به اسفند 98 و با لحاظ سناریو نسبتا بدبینانه برای هزینه‌های شرکت امکان ساخت سود حدود 100 تومانی برای شرکت ملی مس در سال 98 وجود دارد؛ هر تن کاتد مس حدود 52 میلیون تومان. این سود با فرض فروش کامل تولید انتظاری شرکت در سال جاری محاسبه شده است. در تولید شرکت نیز آخرین وضعیت تولید (میانگین ماه‌های اخیر) در نظر گرفته شده است.

باید توجه شود که موجودی ارزشمندی در شرکت به دلیل مشکلات فروش در نیمه دوم سال گذشته پدید آمده است. برآورد اطلاعات نشان می‌دهد موجودی کاتد در ملی مس تا پایان اردیبهشت به بیش از 90 هزار تن می‌رسد که فروش این موجودی می‌تواند تا حدود  3 هزار میلیارد تومان سود خالص را برای شرکت به ارمغان آورد (با سناریو فروش بالا)؛ به ازای هر سهم 39 تومان.

در خصوص فروش شرکت از نظر مقداری باید گفت رویه ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که گرچه احتمال وقفه مقطعی وجود دارد با این حال می‌توان به ثبت فروش در این شرکت امیدوار بود. در بررسی سناریوهای بعد می‌توان گفت بدون در نظر گرفتن فروش موجودی (شرکت تنها تولیدات خود را به فروش برساند) و با فرض رشد قیمت هر تن کاتد تا بیش از 59 میلیون تومان امکان ساخت سود 120 تومانی برای این شرکت وجود دارد. مهیا بود شرایط فروش برای این شرکت می‌تواند سودهای بالاتری را برای ملی مس به همراه آورد.

برآورد سود دو ماه نخست

همان‌طور که اشاره شد ملی مس در اردیبهشت فروشی جالب توجه را به ثبت رساند. فروش قریب به 2800 میلیارد تومانی این شرکت در اردیبهشت جمع فروش دو ماه نخست را به بیش از 3100 میلیارد تومان رسانده است. بررسی‌های «دنیای بورس» نشان می‌دهد چنین فروشی می‌تواند سود حدود 20 تومانی را برای ملی مس تضمین کند.

با توجه به موارد اشاره شده و با وجود همه ریسک‌ها ناشی از نرخ دلار یا بازار جهانی مس و همچنین با توجه به چشم‌انداز بلندمدت مس در بازار جهانی و همچنین پروژه‌های ارزشمند ملی‌مس، احتمال این‌که سطوح کنونی قیمت مورد توجه معامله‌گران قرار گیرد وجود دارد.  

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 در آیین گشایش هفتمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی و تجهیزات وابسته کرمان مطرح شد

سنگ‌آهن یکی از دغدغه‌های بزرگ ۵ سال آینده

می متالز - آیین گشایش هفتمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی و تجهیزات وابسته و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات معدنی و راهسازی عصر یکشنبه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی کرمان برگزار شد.
 عملکرد دو ماهه نشان داد؛

رشد ۳۵ درصدی تولید کاتد مس

می متالز - آمار عملکرد دو ماهه امسال نشان می دهد که تولید کاتد مس با رشد ۳۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به رقم ۴۵ هزار و ۱۴۴ تن رسید.
 مدیرعامل صنایع مس ایران:

شرکت مس نیازمند ساختار و تشکیلات جدید است

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران پیرامون تبدیل وضعیت کارگران همگامان مس گفت: شرکت مس نیازمند ساختار و تشکیلات جدید است و در این ساختار سعی می شود برای مسائل و مشکلاتی که به نوعی گریبانگیر مجموعه است تعریف جدیدی ارائه دهیم.
 دو راهی ادامه یا اصلاح در بورس

دیده‌بان بورس (دوشنبه 27 خرداد)

می متالز - بورس تهران معاملات امروز را در حالی آغاز می‌کند که شاخص کل در آخرین جهش خود به رکورد تاریخی دیگری دست یافته است. البته عرضه‌های دیروز که از میانه‌های کار بازار شدت گرفت پیغام مطلوبی در بر نداشت و حتی به‌زعم‌ برخی از فعالان بازار می‌تواند مقدمه یک اصلاح باشد. هر چند برخورد به سقف‌های ذهنی عاملی بازدارنده برای ادامه رشد به شمار می‌رود اما انتشار قریب‌الوقوع اطلاعات عملکرد شرکت‌ها به‌ویژه در سهام کالایی و گروه بانکی همچنان از مهمترین عواملی هستند که بخشی از بازار را در دو راهی بین ادامه حرکت صعودی و اصلاح قیمت قرار داده‌اند و چه بسا بتواند در نقش محرک شاخص عمل کند.
 مدیر عامل شرکت ملی صنایع ملی مس ایران:

آمادگی حمایت کامل از ایده‌های خلاقانه و اقتصادی در حوزه معدن را داریم/ به‌زودی استراتژی توسعه شرکت مس را منتشر می‌کنیم

می متالز - هفتمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی و تجهیزات وابسته و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات معدنی و راهسازی روز گذشته با حضور اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت ملی مس ایران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی کرمان افتتاح شد.
 در نظرسنجی هفتگی دنیای بورس مطرح شد

اختلاف‌نظر کارشناسان و سهامداران از روند بورس در هفته جاری

می متالز - شاخص بورس در معاملات هفته گذشته با رشد 2.8 درصدی مواجه شد و یک هفته مثبت دیگر در کارنامه بازار سهام به جا گذاشت. بورس تهران در حالی از ابتدای سال جاری پربازده‌ترین بازار مالی کشور بوده است که عمده سهامداران حاضر در نظر سنجی سایت تحلیلی «دنیای بورس» معتقدند روند شاخص کل در این هفته همچنان صعودی خواهد بود. با این حال غالب کارشناسان روند نماگر اصلی بازار در این هفته را کم‌نوسان ارزیابی کرده اند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما