خبر
مواد معدنی   فن آوری های نوین  

فناوری؛ لازمه ایمنی

می متالز - مهم‌ترین موضوع در زمینه ارتقای ایمنی، رشد فناوری است.

به گزارش می متالز، به اقتضای حرفه‌ام از حدود ۲۰۰ معدن در امریکا بازدید داشته و مشاهده کرده‌ام که در زمینه توسعه فناوری و امکان استفاده از آن برای معدنچیان شرایط مطلوبی فراهم شده است. به عنوان نمونه، هر معدنچی در معادن زیرزمینی زغال‌سنگ امریکا یک دستگاه تشخیص گاز به همراه دارد که نشت احتمالی متان را تشخیص می‌دهد. موضوع دیگر به قوانین و کیفیت اجرای آنها برمی‌گردد. به‌طور کلی در امریکا قوانین سفت و سختی بر شرکت‌های معدنی حاکم است که به یکباره تدوین نشده‌اند و از حدود سال ۱۹۰۰ میلادی (۱۲۷۹ خورشیدی) همچنان روزآمد می‌شوند، البته قانون‌گذاران همواره برای روزآمد کردن قوانین با مقاومت‌هایی از سوی معدنداران روبه‌رو هستند چون در این کشور هیچ‌گاه معادن در اختیار بخش دولتی نبوده‌اند، بنابراین صاحبان شرکت‌های خصوصی استخراج‌کننده در برابر قوانینی که عرصه را بر آنها تنگ می‌کند، واکنش نشان می‌دهند. موضوع سوم به فرهنگ حاکم بر جامعه برمی‌گردد؛ من در جایگاه فردی که ۱۴ سال پیوسته در امریکا زندگی می‌کنم، اینگونه برداشت کرده‌ام که در فرهنگ امریکایی، اجرای قانون با قدرت بسیاری انجام می‌شود که می‌تواند هم برآمده از آموزش‌های نظام آموزشی و هم برآمده از این باشد که هزینه تخلف از قانون بسیار بالا است و گریبان‌گیر تخلف‌ها در بخش ایمنی معادن نیز می‌شود. موضوع چهارم هم این است که در این جامعه از دست رفتن یا معلولیت یک انسان برابر با تحمیل باری بر اقتصاد جامعه است.

یاسر اکبرزاده / کارشناس معدن

کد خبر: 41083
تاریخ: 1398/03/25 - 21:32
منبع: روزگار معدن

فناوری  معدنچیان  یاسر اکبرزاده 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معاونت مالی و اقتصادی ومعادن اعلام کرد:

تمام شرکت‌های زیر مجموعه «ومعادن» افزایش سرمایه خواهند داشت

می متالز - مرتضی علی اکبری با اعلام اینکه قصد داریم تا از فرصت‌ها نهایت بهره را ببریم، افزود: پیش‌بینی کرده‌ایم مشکلی برای ۶ ماه دوم امسال صنعت فولاد و معدن را تهدید نمی‌کند، اضافه بر آن سرعت رشد افزایش خواهد داشت و در صورت اسمترار تا سال آینده، اثرگذاری مناسبی برای سودآوری شرکت به همراه دارد.
 

بازدید معاون وزیر صنعت‌ از زون انرژی نمایشگاه نوآوری و فناوری ‌

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن بازدید از هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی با حضور در زون تخصصی نوآوری و فناوری‌های انرژی سازمان جهاد دانشگاهی استان، در جریان فعالیت های این زون قرار گرفت.
 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد:

نمایشگاه رینوتکس محلی برای شناسایی نیازهای شرکت‌های فناورانه و صنعتی

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه شرکت‌های فناورانه و صنعتی نیازهای خود را در نمایشگاه رینوتکس اعلام می‌کنند، گفت: در حال حاضر ۱۴ شرکت صنعتی، فناور و دانش بنیان متعلق به بخش خصوصی و چهار شرکت نیز از شرکت‌های تابع در ایدرو حضور دارند، تمامی شرکت‌ها در این نمایشگاه دانش بنیان نیستند بلکه ترکیبی از شرکت‌های صنعتی، فناور و دانش بنیان هستند.
 رییس جمهوری:

نباید از تحولات فناوری دنیای امروز عقب ماند

می متالز - رییس جمهوری با اشاره به تحول شرکت‌های دانش بنیان از سال ۹۲ تاکنون گفت: نباید از تحولات فناوری دنیای امروز عقب ماند.
 رئیس جمهور در مراسم افتتاح کارخانه احیاء مستقیم و شروع عملیات اجرایی طرح توسعه فولاد بافت:

افتتاح طرح های بزرگ به دست متخصصان ایرانی ضربه‌ای کارآمد به بدخواهان ملت ایران در جهان است/ حفظ عزت ملی و ایستادگی در برابر قدرت های دنیا نه با شعار که با عمل، شدنی است/پشت سرگذاشتن فرانسه و ایتالیا درتولید فولاد و کسب رتبه دهم جهانی، به معنای غرور و عزت ملی است/ ملت ایران، تحریم‌ناپذیر است/ سر هر میز مذاکره‌ای که برای منافع ملت ضرورت داشته باشد، می‌نشینیم و گفتگو می‌کنیم/ عدم تعامل و گفتگو با دیگران، خواسته دشمنان و در حقیقت همان منزوی شدن است

می متالز - رئیس جمهور افتتاح طرح های بزرگ توسعه ای و عمرانی در کشور به دست متخصصان ایرانی را ضربه‌ای کارآمد به بدخواهان ملت ایران در جهان دانست و با اشاره به آغاز فعالیت کارخانه احیا مستقیم با تولید سالانه 800 هزار تن آهن اسفنجی، تاکید کرد: حفظ عزت ملی و ایستادگی در برابر قدرت های دنیا نه با شعار که با عمل، شدنی است چرا که شعار ما را به جایی نخواهد رساند.
 زارعان اعلام کرد

عبور از کاربردی کردن لیزر در حوزه پزشکی و حرکت به سمت صنعتی‌سازی سیستم‌های مرتبط با لیزر

می متالز - دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر این که در حال حاضر ما از کاربردی کردن فناوری‌های مرتبط با لیزر در بخش پزشکی عبور کرده‌ایم گفت: ما در حال حاضر به دنبال کاربردی کردن این فناوری در بخش های صنعتی هستیم که در گام نخست فناوری سیستم جوش لیزری که تاکنون در انحصار چند کشور بود، از سوی محققان تولید و در اختیار مجتمع فولاد مبارکه اصفهان قرار گیرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما