خبر
ماشین آلات و تجهیزات معدنی  

لزوم حمایت از تولیدکننده‌های داخلی ماشین‌آلات معدنی

می متالز - با توجه به شرایط تحریم‌ها و نیاز مبرم معدنی‌ها به ماشین‌آلات و ابزارآلات داخلی باید علاوه بر اینکه سیاست انقباضی را در پیش می‌گیریم، به سمت حمایت از تولیدکننده‌های داخلی برویم.

به گزارش می متالز، تا یکی دو سال ممکن است تحریم‌ها ادامه داشته باشند. در این‌‌گذار باید به ماشین‌آلات داخلی اعتماد کنیم و در این شرایط قدر آن را بدانیم. باید از تحریم و شرایطی که پیش‌آمده به‌عنوان یک فرصت استفاده کنیم و از کارخانه‌هایی که خوابیده‌اند و ماشین‌آلاتی که تولید داخل هستند و خاک می‌خورند به بهترین شکل بهره ببریم. در این شرایط کارگران بسیاری بیکار هستند و با استقبال از آنها و راه‌اندازی کارگاه‌ها و کارخانه‌های قطعه‌سازی و ماشین‌سازی معدنی می‌توانیم کمک کنیم که هم کارخانه‌ها راه بیفتند و هم مشکل بیکاری حل شود. امروز ما در شرایطی هستیم که ارزبری برای کشور نرخ دلار را بالا می‌برد؛ بنابراین باید سعی کنیم اقداماتی که ارزبری دارد را کاهش دهیم تا به شرایط سخت دامن نزنیم. اگر این سیاست انقباضی را طی کنیم تا یک سال آینده شرایط خیلی بهتر از این می‌شود. پس از هر سختی، آسانی است. انتظار این است که در این شرایط توانمندی‌های‌مان را بالا ببریم تا بتوانیم از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم. ما باید به تولید داخلی اعتماد کنیم تا کارگرانی که بیکار هستند سر کار خود برگردند. امیدواریم مثل لوازم‌خانگی داخلی که در شرف حل مشکل است، در زمینه صنایع معدنی هم مشکل لوازم، ابزارآلات و ماشین‌آلات معدنی حل شود. دیگر جنس خارجی وارد نشود و مردم ماشین‌آلات داخلی را با نرخ پایین‌تر با همان کیفیت خارجی تهیه کنند. در زمینه ماشین‌آلات وقتی به توانمندی‌های داخلی اکتفا کنیم می‌توانیم نیازهای‌مان را پاسخ دهیم. چین و ژاپن هم از همین ‌جاها شروع کردند، جنس داخلی را فروختند و صنایع‌شان رشد پیدا کرد. همان‌طور که مطرح می‌شود، کار نیکو کردن از پر کردن است؛ درنتیجه ما هم اگر اجازه بدهیم تولیدکننده‌ها فروش داشته باشند و در بازار مانور بدهند، می‌توانیم با خارجی‌ها رقابت کنیم.

محمدرضا منصوری / عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی

کد خبر: 43970
تاریخ: 1398/04/17 - 13:34
منبع: روزگار معدن

ماشین‌آلات معدنی  تحریم‌ها  محمدرضا منصوری 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

لزوم رشد توان نرم‌افزاری معادن

می متالز - با سرمایه‌گذاری در زمینه توانمندی ساختار نرم‌افزاری و سخت‌افزاری معدنی، می‌توان در زمره کشورهای صادرکننده فناوری و ماشین‌آلات مرتبط با معدنکاری قرار گرفت.
 بررسی عملکرد ایرالکو در فصل نخست 1398؛

کاهش فروش ایرالکو در سایه‌ی تحریم‌ها

می متالز - شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) در فصل نخست سال 1398، هر چند که تولید محصولات خود را افزایش داد، ولی به‌دلیل معضل تحریم‌ها از فروش آن طی این دوره کاسته شد. این امر نیز میزان درآمد حاصل از فروش این شرکت را طی این دوره کاهش داد.
 

چهار کشتی ایرانی در انتظار سوخت در بنادر برزیل

می متالز - دو کشتی فله‌بر دیگر ایران که با محموله اوره به برزیل آمده و قرار بود با محموله ذرت به ایران برگردند، بدون سوخت ماندند زیرا شرکت دولتی پتروبراس از فروش سوخت بانکر به آنها به علت تحریم‌های آمریکا خودداری می‌کند.
 رئیس اتاق بازرگانی تهران:

در شرایط فعلی دیپلماسی اقتصادی اهمیت زیادی دارد

می متالز - رئیس اتاق بازرگانی تهران معتقد است در شرایط تحریم‌های اقتصادی بخش‌های مختلف اقتصاد ایران باید خود را برای شرایط جدید تقویت کنند و در این بین دیپلماسی اقتصادی بیشترین اهمیت را دارد.
 در گفت‌وگو با کارشناسان معدن مطرح شد:

معادن کوچک مورد بی‌مهری قرارگرفته‌اند

می متالز - در سال‌های اخیر، معادن کوچک و متوسط موردتوجه قرار گرفته‌اند. در اهمیت این معادن باید گفت ۸۵ درصد اشتغال بخش معدن در ایران مربوط به SMEهای معدنی یا معادن کوچک است.
 

خطر توقف صادرات قیر به دنبال افزایش هزینه‌ها

می متالز - افزایش ۳۰۰ درصدی و بدون برنامه وکیوم‌باتوم (خوراک تولید قیر) در سه سال گذشته و نیز روند صعودی قیمت‌ها در سه ماه اخیر، منجر به کاهش چشمگیر صادرات این محصول استراتژیک شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما