خبر
ماشین آلات و تجهیزات معدنی  

لزوم حمایت از تولیدکننده‌های داخلی ماشین‌آلات معدنی

می متالز - با توجه به شرایط تحریم‌ها و نیاز مبرم معدنی‌ها به ماشین‌آلات و ابزارآلات داخلی باید علاوه بر اینکه سیاست انقباضی را در پیش می‌گیریم، به سمت حمایت از تولیدکننده‌های داخلی برویم.

به گزارش می متالز، تا یکی دو سال ممکن است تحریم‌ها ادامه داشته باشند. در این‌‌گذار باید به ماشین‌آلات داخلی اعتماد کنیم و در این شرایط قدر آن را بدانیم. باید از تحریم و شرایطی که پیش‌آمده به‌عنوان یک فرصت استفاده کنیم و از کارخانه‌هایی که خوابیده‌اند و ماشین‌آلاتی که تولید داخل هستند و خاک می‌خورند به بهترین شکل بهره ببریم. در این شرایط کارگران بسیاری بیکار هستند و با استقبال از آنها و راه‌اندازی کارگاه‌ها و کارخانه‌های قطعه‌سازی و ماشین‌سازی معدنی می‌توانیم کمک کنیم که هم کارخانه‌ها راه بیفتند و هم مشکل بیکاری حل شود. امروز ما در شرایطی هستیم که ارزبری برای کشور نرخ دلار را بالا می‌برد؛ بنابراین باید سعی کنیم اقداماتی که ارزبری دارد را کاهش دهیم تا به شرایط سخت دامن نزنیم. اگر این سیاست انقباضی را طی کنیم تا یک سال آینده شرایط خیلی بهتر از این می‌شود. پس از هر سختی، آسانی است. انتظار این است که در این شرایط توانمندی‌های‌مان را بالا ببریم تا بتوانیم از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم. ما باید به تولید داخلی اعتماد کنیم تا کارگرانی که بیکار هستند سر کار خود برگردند. امیدواریم مثل لوازم‌خانگی داخلی که در شرف حل مشکل است، در زمینه صنایع معدنی هم مشکل لوازم، ابزارآلات و ماشین‌آلات معدنی حل شود. دیگر جنس خارجی وارد نشود و مردم ماشین‌آلات داخلی را با نرخ پایین‌تر با همان کیفیت خارجی تهیه کنند. در زمینه ماشین‌آلات وقتی به توانمندی‌های داخلی اکتفا کنیم می‌توانیم نیازهای‌مان را پاسخ دهیم. چین و ژاپن هم از همین ‌جاها شروع کردند، جنس داخلی را فروختند و صنایع‌شان رشد پیدا کرد. همان‌طور که مطرح می‌شود، کار نیکو کردن از پر کردن است؛ درنتیجه ما هم اگر اجازه بدهیم تولیدکننده‌ها فروش داشته باشند و در بازار مانور بدهند، می‌توانیم با خارجی‌ها رقابت کنیم.

محمدرضا منصوری / عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی

کد خبر: 43970
تاریخ: 1398/04/17 - 13:34
منبع: روزگار معدن

ماشین‌آلات معدنی  تحریم‌ها  محمدرضا منصوری 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان:

طرح‌های توسعه‌ای خاصی برای تولید آلومینیوم در نظر گرفته شده است

می متالز - مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان در مورد پروژه جاری آلومینیوم و سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در این زمینه، گفت: قرار است شرکت آلومینیوم جنوب (سالکو) در منطقه لامرد، آلومینیوم تولید کند و نیاز به آلومینا دارد که برای تولید و انبار آن، در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان سرمایه‌گذاری شده است تا بخشی از واردات و صادرات این کارخانه توسط منطقه ویژه پارسیان انجام شود.
 سفیر فرانسه در دیدار با رئیس اتاق ایران

فرانسه به دنبال فرمولی برای حذف تحریم‌های ایران است

می متالز - سفیر فرانسه در تهران با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دیدار کرد. وی در این نشست از برنامه‌ریزی‌های فرانسه برای یافتن فرمولی برای حذف تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران خبر داد و گفت: فرانسه همچنان برای به نتیجه رسیدن اینستکس تلاش می‌کند.
 

تحریم‌ها به اکتشاف نفت و گاز روسیه آسیب رسانده است

می متالز - تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه بخش انرژی روسیه مخصوصا دسترسی این کشور به سرمایه‌های خارجی و پروژه‌های دریایی قطب شمال، پروژه‌های آب‌های عمیق و شیل را هدف قرار داده است.
 

چالش‌های بانک‌های ایرانی از نگاه یک مدیر ارشد بانکی

می متالز - احمد بهشتی‌لنگرودی معاون اعتبارات بانک صادرات ایران در مورد چالش‌های امروز بانک‌های ایرانی در حوزه اعتباردهی می‌گوید: منابع بانک‌ها محدود است، اما بخش‌های مختلف اقتصادی انتظار دارند بانک‌ها در زمینه‌های مختلف اقتصادی وارد شوند. از یکسو بانک‌ها هم ضوابط و مقررات خاصی دارند و بیش از ضرایب در نظر گرفته شده نمی‌توانند تسهیلاتی اعطا کنند.
 نماینده مردم گلپایگان در مجلس مطرح کرد:

هدایت نقدینگی به بخش مولد با توسعه صنایع پایین‌دستی نفت از طریق بورس

می متالز - بختیار با اشاره به راهکاری برای تحریم نفت، عنوان کرد: طرح توسعه صنایع پایین دستی نفت با استفاده از سرمایه مردمی و اتمام طرح‌های نیمه تمام می‌تواند نقدینگی غیرمولد را به سمت بخش مولد جذاب هدایت می‌کند.
 مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان:

فولاد مبارکه راه دور زدن تحریم را یاد گرفته است/ از سرمایه‌گذاری در استرالیا انصراف دادیم

می متالز - وزارت خارجه آمریکا، تحریم‌های تازه‌ای بر بخش ساخت و ساز ایران و از جمله دو نوع فولاد ضدزنگ و دو نوع اوراق لحیم‌کاری شده منگنز، اعلام کرده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما