خبر
پتروشیمی   جاده ای و پایانه ها   دریانوردی، بنادر و کشتیرانی  

چالش‌های صادرات پتروشیمی‌ها

می متالز - شرکت‌های پتروشیمی برای صادرات محصول‌هایشان به چه دلایلی اشاره دارند؟ یادداشت زیر سعی کرده به زوایای پنهان این قضیه بپردازد.

مهدی شریفی نیک‌نفس /عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران

می متالز -  در حالی که ظرفیت تولید محصول‌های پتروشیمی فارغ از میزان تولید میعانات به حدود 20 میلیون تن محصول رسیده است، متاسفانه در سال‌های گذشته، سرمایه‌گذاری شایسته‌ای در بخش ناوگان حمل مواد شیمیایی، تانکری و گازی متناسب با این افزایش ظرفیت تولید صورت نگرفته است. در حال حاضر یکی از معضل‌های ما برای رساندن مواد شیمیایی به بازارهای هدف، کمبود وسیله حمل‌ونقل و کشتی است.

بنابراین این ضرورت وجود دارد که یک سرمایه‌گذاری در زمینه خرید ناوگان کشتی برای حمل مواد شیمیایی صورت گیرد؛ به این دلیل که هم تولید این محصول‌ها قابل توجه است و هم بازار آن وجود دارد.

رهآورد ما این است که حداقل60 فروند کشتی باید تامین شود که تامین این ناوگان ‌می‌تواند برای حدود 10 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کند. از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری در این بخش آن است که امنیت حمل و نقل محصول‌های ایرانی در هر شرایطی تامین ‌می‌کند و درعین حال هزینه‌هایی که اکنون به بروکرهای خارجی پرداخت ‌می‌شود، ‌می‌تواند برای تملک و ایجاد ناوگان جدید برای کشور هزینه شود.

اگر تا شش‌ماه پیش، هزینه حمل هر تن محصول پتروشیمی 10 تا 20 دلار بود اما اکنون این هزینه به 80 دلار رسیده که تحریم‌ها نیز در این افزایش قیمت موثر بود.


 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 راه آهن بلاتکلیف؛

راه آهن شیراز در بن بست مشکلات/ وعده هایی که 10 ساله شد

می متالز - راه آهن فارس انگار در بن بست بزرگی گرفتار شده است و هرچه از تاریخ مصرفش بگذرد هزینه های اجرایی آن با توجه به نرخ تورم بیشتر و بیشتر خواهد شد.
 معاون وزیر راه و شهرسازی:

ساماندهی خطرناک‌ترین نقطه کریدور شمال به جنوب کشور/ توسعه با افتتاح راه‌آهن قزوین - زنجان

می متالز - معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر راه و شهرسازی از افتتاح فاز چهارم و پایانی کریدور شمال به جنوب کشور به طول ۱۳۵ کیلومتر در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
 

واکنش مدیرعامل راه‌آهن به تغییر قیمت حامل‌های انرژی

می متالز - مدیرعامل شرکت راه آهن گفت: با توجه به اینکه قیمت گازوئیل قرار نیست تغییر کند، اصلاح نرخ بنزین تأثیری در قیمت بلیت قطار نخواهد داشت.
 

نرخ سوخت هواپیمای باری تغییر کرد؟

می متالز - دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه نرخ سوخت هواپیماهای باری و هلی‌کوپتر هر لیتر حدود ۶۰۰۰ تومان محاسبه می‌شود، گفت: حمل و نقل هوایی کالا در کشور ما برای صاحبان کالا توجیه ندارد
 

کفش‌های ایرانی؛ این بار در اوراسیا!

می متالز - رئیس اتحادیه کفاشان تبریز از انعقاد قرارداد در زمینه صادرات کفش ایرانی به روسیه و اوراسیا طی دو ماه آینده خبر داد.علیرضا جباریان فام با بیان اینکه طی دو ماه آینده خبرهای خوبی در زمینه همکاری با روسیه و اوراسیا در زمینه صادرات کفش اعلام خواهد شد،‌ از عقد قرارداد با روسیه طی دو ماه آینده خبر داد و گفت که بعد از عقد این قرارداد و ارائه تسهیلات در زمینه گمرک و حمل و نقل، تولیدکنندگان می‌توانند صادرات بهتری به این کشورها داشته باشند.
 مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی، حمل و نقل و ترافیک استانداری البرز گفت:

راه آهن چهارباغ تعیین تکلیف می شود

می متالز - تمامی دستگاه‌های اجرایی البرز برای رسیدگی به معضلات چهارباغ به ویژه راه آهن این بخش مکلف هستند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما