خبر
پتروشیمی   جاده ای و پایانه ها   دریانوردی، بنادر و کشتیرانی  

چالش‌های صادرات پتروشیمی‌ها

می متالز - شرکت‌های پتروشیمی برای صادرات محصول‌هایشان به چه دلایلی اشاره دارند؟ یادداشت زیر سعی کرده به زوایای پنهان این قضیه بپردازد.

مهدی شریفی نیک‌نفس /عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران

می متالز -  در حالی که ظرفیت تولید محصول‌های پتروشیمی فارغ از میزان تولید میعانات به حدود 20 میلیون تن محصول رسیده است، متاسفانه در سال‌های گذشته، سرمایه‌گذاری شایسته‌ای در بخش ناوگان حمل مواد شیمیایی، تانکری و گازی متناسب با این افزایش ظرفیت تولید صورت نگرفته است. در حال حاضر یکی از معضل‌های ما برای رساندن مواد شیمیایی به بازارهای هدف، کمبود وسیله حمل‌ونقل و کشتی است.

بنابراین این ضرورت وجود دارد که یک سرمایه‌گذاری در زمینه خرید ناوگان کشتی برای حمل مواد شیمیایی صورت گیرد؛ به این دلیل که هم تولید این محصول‌ها قابل توجه است و هم بازار آن وجود دارد.

رهآورد ما این است که حداقل60 فروند کشتی باید تامین شود که تامین این ناوگان ‌می‌تواند برای حدود 10 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کند. از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری در این بخش آن است که امنیت حمل و نقل محصول‌های ایرانی در هر شرایطی تامین ‌می‌کند و درعین حال هزینه‌هایی که اکنون به بروکرهای خارجی پرداخت ‌می‌شود، ‌می‌تواند برای تملک و ایجاد ناوگان جدید برای کشور هزینه شود.

اگر تا شش‌ماه پیش، هزینه حمل هر تن محصول پتروشیمی 10 تا 20 دلار بود اما اکنون این هزینه به 80 دلار رسیده که تحریم‌ها نیز در این افزایش قیمت موثر بود.


 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 با افزایش ۵ برابری تعرفه بنادر:

اختلال در صادرات محصولات معدنی

می متالز - افزایش ۵ برابری تعرفه بنادر، صادرات محموله‌های فله‌ای را در اسکله‌های بارگیری، محدود و صادرات محصولات معدنی را فلج کرده است.
 

صدور 4200 کارت هوشمند رانندگان و ناوگان در استان مرکزی

می متالز - در سال گذشته 18 هزار 669 کارت هوشمند در استان صادر شده است.
 

800 مورد بازدید از ناوگان حمل و نقل استان مرکزی انجام شد

می متالز - معاون حمل ونقل اداره کل راهداری وحمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی از انجام 800 مورد بازدید ناوگان حمل و نقل استان از ابتدای سال تاکنون خبر داد.
 

تغییر شیوه سفر از هوایی به زمینی

می متالز - حمل و نقل هوایی یکی از شاخص‌های مهم سفر است که مستقیم از افزایش نرخ ارز تاثیر می‌گیرد و اثر زیادی هم روی هزینه سفر دارد.
 

معدن مس رمشک راه اندازی می شود

می متالز - معدن مس مقیاس کوچک رمشک در جنوب کرمان با حمایت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) به زودی فعالیت خود را آغاز می کند.
 خوانساری مطرح کرد؛

۳ راهکار بخش خصوصی برای اصلاح ساختار بودجه

می متالز - رییس اتاق بازرگانی تهران ۳ راهکار پیشنهادی بخش خصوصی برای اصلاح ساختار بودجه را تشریح کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما