خبر
آب  
مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی:

عمده تخلیه آب سفره‌های زیرزمینی مربوط به مصارف کشاورزی است/ استمرار کشاورزی به شرط اصلاح پروانه‌ چاه‌ها

می متالز - مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی با تاکید بر اینکه از میان 487 هزار حلقه چاه دارای پروانه بهره‌برداری حدود 416 هزار حلقه چاه مربوط به بخش کشاورزی است، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی کشور استمرار بهره‌برداری و برقراری کشاورزی در کشور نیازمند اصلاح و تعدیل پروانه‌ بهره‌برداری چاه‌ها است.

به گزارش می متالز از وزارت نیرو، "محمدعلی مصطفوی"، مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه تاکنون برای 487 هزار حلقه چاه کشاورزی، شرب، صنعت و خدمات پروانه بهره‌برداری صادر شده است، گفت: از این تعداد 416 هزار حلقه مربوط به بخش کشاورزی است و عمده‌ تخلیه آب سفره‌های زیرزمینی مربوط به مصارف این بخش است.

وی با اشاره به وجود 114 هزار حلقه چاه غیرمجاز با عمق بیش از 20 متر در کشور، ادامه داد: چاه‌های یاد شده با 5.5 میلیارد مترمکعب تخلیه از منابع زیرزمینی تاثیر سنگینی بر منابع این بخش دارند و 80 درصد از تخلیه چاه‌های غیرمجاز را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر اینکه این چاه‌ها در دست تعیین تکلیف و اقدام وزارت نیرو است، بیان کرد: در این بین 200 هزار حلقه چاه کم عمق و چاهک غیرمجاز نیز وجود دارند که تخلیه چندانی از منابع آب زیرزمینی ندارند. این چاه‌ها عمدتا از آب‌های سطحی استفاده کرده و آب دهی یک لیتر در ثانیه دارند.       

مصطفوی با اشاره به اینکه حدود 41 میلیارد مترمکعب پروانه بهره‌برداری برای تخلیه چاه‌های کشاورزی صادر شده است،‌ افزود: براساس تصمیمات شورای عالی آب و مصوبات طرح احیا و تعادل بخشی مقرر شده بود تا وزارت نیرو آب قابل برنامه‌ریزی را تعیین کند تا میزان آب تخصیص داده شده برای مصارف کشاورزی، صنعت، فضای سبز و شرب مشخص شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران تاکید کرد: در چند سال اخیر استمرار خشکسالی به همراه افزایش دما در کشور موجب شده است تا میزان تغذیه آب‌های زیرزمینی کم شده و در مقابل تخلیه از این منابع روند افزایشی به خود بگیرد.

وی یادآور شد: پس از تعیین آب قابل برنامه‌ریزی با توجه به شرایط موجود در کشور مقرر شد تا نزدیک به 14 میلیارد مترمکعب از پروانه‌ بهره‌برداری صادره برای چاه‌های مجاز کاسته شود تا به شرایط نرمال برسیم.

مصطفوی تصریح کرد: علاوه بر پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده حدود پنج میلیارد مترمکعب نیز اضافه برداشت در میان چاه‌های مجاز کشور جود دارد، بنابراین منابع آب زیرزمینی کشور برای اینکه بتوانند به شرایط نرمال، ثابت و پایداری برسند باید این اعداد را کاهش بدهیم.

وی افزود: در ماده 35 برنامه پنج ساله ششم توسعه تکلیف شده است که در طول اجرای این برنامه بایستی 11 میلیارد مترمکعب از بهره‌برداری منابع آب زیرزمینی کاسته شود. برای اجرای این میزان نیز سازوکاری دیده شده است که بر اساس آن 2.5 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی که با منابع آب زیرزمینی مشروب می‌شوند بایستی با اجرای آبیاری نوین به سمت کاهش بهره‌برداری از آب زیرزمینی حرکت کنند.

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: مطمئنا برای موفقیت در این بخش، رساندن منابع آب زیرزمینی به وضعیت پایدار، امکان استمرار بهره‌برداری و برقراری کشاورزی در کشور بایستی پروانه‌های بهره‌برداری برای اراضی محل اجرای طرح‌های نوین مورد اصلاح و تعدیل قرار بگیرد تا شرایطی را که دولت و مجلس آن را تصویب کرده و مکلف به اجرای آن هستیم تحقق پیدا کند.

مصطفوی در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: طی سالیان اخیر نوع نگاه و رفتار ما به منابع آبی درست نبوده است؛ لذا امروز باید نوع و رفتار خود را به آب تغییر دهیم تا بتوانیم شرایط مناسبی را برای کشور رقم بزنیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

لایحه بودجه 99/ جدول دریافتی های دولت

می متالز - در جدول دریافتی های (منابع) در بودجه 99، علاوه بر حاصل از فروش داخلی فرآورده های نفتی، خوراک میعانات گازی پتروشیمی ها، 5 مورد دیگر از دریافتی ها اعلام شد.
 

لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور تصویب شد

می متالز - هیات وزیران در جلسه امروز چهارشنبه کار بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور را به پایان رساند و آن را تصویب کرد.
 نوبخت پاسخ داد:

میزان درآمدهای نفتی در سال ۹۹ چقدر است؟

می متالز - رئیس سازمان برنامه و بودجه پس از جلسه روز سه شنبه کمیسیون اقتصادی مجلس درباره میزان در آمدهای نفتی پیش بینی شده و میزان درآمدهای هدفمندی یارانه ها در سال ۹۹ گفت: درآمد حاصل از فروش نفت حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار در سال جاری و آینده پیش‌بینی شده است.
 

هزینه و زمان واریز حقوق، یارانه و کمک حمایتی

می متالز - در جلسه هیات وزیران روز چهارشنبه، سازمان برنامه و بودجه کشور گزارشی از کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور به هیات وزیران ارائه داد.
 در جلسه هیأت وزیران به ریاست معاون اول رئیس جمهور آغاز شد؛

بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور

می متالز - در جلسه هیات وزیران روز چهارشنبه، سازمان برنامه و بودجه کشور گزارشی از کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور به هیات وزیران ارائه داد.
 آیا گرانی از کابل‌های برق این شرکت عبور می‌کند؛

ولتاژ قوی تقاضا در «بجهرم» و «وهور»

می متالز - مدتی است نماد‌های برقی فشار تقاضا را در نیروگاه‌های خود می‌بینند که شاید علت آن امید سهامداران به یک اتفاق پس از چهار سال باشد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما