خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  

لزوم افزایش اطلاعات اکتشاف

می متالز - کشور ما از نظر زمین‌شناسی موقعیت ویژه‌ای دارد و در وضعیت کانه‌زایی بسیار مهمی قرار گرفته است.

به گزارش می متالز، بر همین اساس اقدامات موثری از سوی متولیان توسعه معدن برای اکتشاف شده است تا نقاط امیدوارکننده‌ای را پیدا و بررسی کنند و درنهایت به گواهی کشف برسند. غنی بودن ایران در حوزه معدن باعث شده است ظرفیت ارتقای جایگاه خود را در سطح جهان داشته باشیم اما این مهم درگرو داشتن موضع قطعی و اطلاعات شفاف است. به این معنی که تا وقتی موضع قطعی نداشته باشیم نمی‌توانیم در این صنعت‌، کار شایسته‌ای انجام دهیم. تا زمانی که دقیق مشخص نکنیم چه میزان ذخیره در کشور داریم و آنها چه ارزشی دارند، نمی‌توانیم به‌درستی پیش برویم. دراین‌بین مشکل زمانی پیش می‌آید که به‌محض اینکه اعلام می‌شود در منطقه‌ای ویژه مواد معدنی وجود دارد، عده‌ای به مسئولان اصرار می‌کنند هرچه سریع‌تر دست به اکتشاف بزنند. مسئولان مربوط هم زیر ‌فشار قرار می‌گیرند که پاسخ مثبت بدهند چراکه در غیر این صورت زیر سوال می‌روند. اما بسیار پیش‌آمده که وقتی مسئولان به کندوکاو رضایت داده‌اند، مشخص‌شده است ماده معدنی در آن منطقه وجود ندارد. این مسئله باعث می‌شود تمام سرمایه‌گذاری‌ها از بین برود و هزینه گزافی تلف شود. دراین‌بین باید اطلاعات اکتشاف را افزایش دهیم و تا زمانی که به گواهی کشف نرسیده‌ایم، مطرح نکنیم در منطقه‌ای خاص ذخیره‌ای مشخص وجود دارد.

داریوش اسماعیلی / رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن کشور

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

نیاز کارخانه آلومینیای جاجرم به معادن جدید بوکسیت

می متالز - ‌معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: ماده معدنی بوکسیت یکی از نیازهای مجتمع بزرگ تولیدی آلومینیای جاجرم است.
 طی سه ماه نخست سال 98:

107 فقره گواهی کشف معدن صادر شد

می متالز - میزان صدور گواهی کشف معادن کشور طی ۳ ماهه نخست امسال، رشدی ۵.۹ درصدی داشت.
 

بهای جهانی سنگ آهن همچنان در مدار نزولی

می متالز - جدیدترین گزارش نشریه اس اند پی گلوبال پلتس نشان می دهد بهای هر تن سنگ آهن در بازار وارداتی چین در ادامه روند نزولی خود با ۲۵ سنت کاهش به سطح ۸۸ دلار و ۴۵ سنت رسید.
 

نقش زمین‌شناسی در اکتشاف

می متالز - بشر از ابتدا با مواد معدنی آشنا بوده است، ایرانیان هم از این امر مستثنا نبوده‌اند. با مطالعه حوزه‌های مختلف متوجه می‌شویم که ایرانیان از قدیم مواد معدنی را می‌شناخته‌اند و برای آن ارزش خاصی قائل بود‌ه‌اند.
 مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن کرگل مطرح کرد:

معادن کوچک‌مقیاس در انتظار حمایت دولت

می متالز - مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن کرگل گفت: مذاکرات متعدد با نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، مبنی بر دریافت تسهیلات جهت توسعه معدن و همچنین وعده ایمیدرو برای حمایت از معادن کوچک بخش خصوصی، هنوز نتیجه خاصی نداشته است و ما همچنان با معضلات متعددی روبه‌رو هستیم
 

سرمایه‌گذاری ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی در بخش معدن

می متالز - رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: درحال‌حاضر مجموع سرمایه‌گذاری در بخش معادن ۲۰۰هزار میلیارد تومان است که این میزان قابلیت افزایش تا ۴برابر را نیز دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما