خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  

لزوم افزایش اطلاعات اکتشاف

می متالز - کشور ما از نظر زمین‌شناسی موقعیت ویژه‌ای دارد و در وضعیت کانه‌زایی بسیار مهمی قرار گرفته است.

به گزارش می متالز، بر همین اساس اقدامات موثری از سوی متولیان توسعه معدن برای اکتشاف شده است تا نقاط امیدوارکننده‌ای را پیدا و بررسی کنند و درنهایت به گواهی کشف برسند. غنی بودن ایران در حوزه معدن باعث شده است ظرفیت ارتقای جایگاه خود را در سطح جهان داشته باشیم اما این مهم درگرو داشتن موضع قطعی و اطلاعات شفاف است. به این معنی که تا وقتی موضع قطعی نداشته باشیم نمی‌توانیم در این صنعت‌، کار شایسته‌ای انجام دهیم. تا زمانی که دقیق مشخص نکنیم چه میزان ذخیره در کشور داریم و آنها چه ارزشی دارند، نمی‌توانیم به‌درستی پیش برویم. دراین‌بین مشکل زمانی پیش می‌آید که به‌محض اینکه اعلام می‌شود در منطقه‌ای ویژه مواد معدنی وجود دارد، عده‌ای به مسئولان اصرار می‌کنند هرچه سریع‌تر دست به اکتشاف بزنند. مسئولان مربوط هم زیر ‌فشار قرار می‌گیرند که پاسخ مثبت بدهند چراکه در غیر این صورت زیر سوال می‌روند. اما بسیار پیش‌آمده که وقتی مسئولان به کندوکاو رضایت داده‌اند، مشخص‌شده است ماده معدنی در آن منطقه وجود ندارد. این مسئله باعث می‌شود تمام سرمایه‌گذاری‌ها از بین برود و هزینه گزافی تلف شود. دراین‌بین باید اطلاعات اکتشاف را افزایش دهیم و تا زمانی که به گواهی کشف نرسیده‌ایم، مطرح نکنیم در منطقه‌ای خاص ذخیره‌ای مشخص وجود دارد.

داریوش اسماعیلی / رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن کشور

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیر طرح، برنامه و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

بخش خصوصی و حقوق دولتی یاری‌گر بودجه زمین‌شناسی

می‌متالز - بودجه یک کشور، نشان‌دهنده جایگاه دولت در اقتصاد و تعیین‌کننده حدود دخالت دولت در این حوزه است.بودجه ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومانی سال ۱۳۹۹ در حالی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده که بررسی‌ها نشان می‌دهد سهم نفت در بودجه تدوین شده بسیار کم است.
 

آخرین وضعیت طرح دقیق‌سازی نقشه گسل‌ها به روایت تصویر

می‌متالز - گروهی از محققان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به منظور تهیه نقشه‌های دقیق از گسل‌های شهر تهران در حال انجام مطالعات میدانی بر روی گسل‌های ۷ کلانشهر هستند و در بخش مطالعات میدانی تهران نسبت به مطالعه بر روی ۱۳ گسل فعال تهران اقدام کردند که به گفته آنها بخش بسیار زیادی از حرایم این گسل‌ها تصرف شده، به گونه‌ای که بخشی از گسل شمال تهران در یکی از ویلاهای شخصی واقع در جنب واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد قرار گرفته است.
 

انتصاب دکتر علیرضا عامری به سمت مدیرکل اکتشافات ناحیه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

می‌متالز - دکتر علیرضا شهیدی رئیس این سازمان و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت طی حکمی دکتر علیرضا عامری را به سمت مدیرکل اکتشافات ناحیه‌ای این سازمان منصوب کرد.
 

یادی از خانم سوزان گل باباپور کارشناس ارشد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

می‌متالز - حوالی ساعت ۶:۳۰ دقیقه چهارشنبه 18 دی ماه یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین 6 دقیقه بعد از بلندشدن از باند فرودگاه امام خمینی(ره) با ۱۷۶ خدمه و مسافر در محدوده شاهدشهر سقوط کرد که در پی این سانحه تمامی سرنشینان و خدمه پروازی آن جان باختند. سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز یکی از همکاران سابق خود در بخش آزمایشگاه‌های شیمی را در این سانحه از دست داد.
 

کارشناس ارشد سابق سازمان زمین‌شناسی در میان جان باختگان سانحه سقوط هواپیما

می متالز - یکی از کارشناسان ارشد سابق آزمایشگاه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اکراینی که صبح امروز به وقوع پیوست جان خود را از دست داد.
 

اکتشاف ماه به 357 متر رسید

می متالز - براساس اخبار منتشرشده اکتشاف ماه‌ نورد چین در دور ماه به بیش از 357 متر رسیده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما