خبر
مواد معدنی   سنگ های تزئینی  

سنگ‌هایی که جلوی پای صنعت سنگ هستند

می متالز - با وجود تنوع کم‌نظیر سنگ در ایران و از طرفی وسعت کشور به لحاظ ذخایر سنگ‌های تزئینی و ساختمانی، وضعیت صنعت سنگ کشور متناسب با عملکرد دیگر کشورهای صاحب‌نام نبوده و چندان مساعد نیست.

به گزارش می متالز، در چند سال گذشته، با توجه به اینکه روش استخراج به‌مراتب بهتر، فرآوری سنگ مدرنیزه‌تر و کیفیت محصولات مطلوب‌تر شده اما در بازارهای خارجی سهمی برای خود نداشته‌ایم. با ورود کشورهایی ازجمله هند و چین و با وجود تحریم‌ها گوی سبقت صادرات از ایران ربوده ‌شده است. یکی از عواملی که در این حوزه موثر است نداشتن همکاری مناسب دولتمردان و اتاق‌های بازرگانی است که باعث شده کشورهایی مثل چین و هند بازار خارجی را به‌دست بیاورند و با نرخ تمام‌شده کمتر و کیفیت بالاتر از سنگ ایرانی، مشتری‌های این حوزه را جذب کنند. گاهی شنیده ‌شده که این کشورها سنگ خام را از ایران خریداری و فرآوری کرده و به دیگر کشورها صادر می‌کنند. مسئله دیگر موضوع تحریم‌ها و مشکلاتی است که برای بانک‌ها به وجود آمده و باعث شده صادرات مواد معدنی و سنگ ساختمانی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شود. رقیبان و کشورهای دیگر از این فرصت استفاده کرده و بازار خارجی را متعلق به خود کرده‌اند. اختلاف نرخ دلار نیز باعث شده که مشکلات افزایش ‌یافته و صادرکنندگان در یک مسیر نامشخص قرار گیرند.
در بازارهای داخلی هم به دلیل رکود مسکن وضعیت پررونقی برای حوزه سنگ مشاهده نمی‌شود. متاسفانه معدنکاران کوچک و کارخانه‌های کوچک فرآوری به‌تدریج از گردونه رقابت در حال خروج هستند. به سبب رکود صنعت ساختمان و ساخت‌وساز و استفاده از محصولات دیگر به‌جای سنگ ساختمانی، شاهد رکود در حوزه سنگ هستیم.
 از طرفی فرآوری سنگ و فناوری‌های نوین در طراحی و اشکال مختلف در جهان روزبه‌روز در حال پیشرفت و رقابت است و در این راستا محصولات در بازار ارائه می‌شوند؛ بنابراین باید تمام تلاش خود را بکنیم تا از این رقابت عقب نمانیم و محصولات جدیدی را عرضه کنیم. دراین‌بین توجه به دانش و فناوری نوین و بهره‌گیری از آن می‌تواند گامی موثر در حرکت به سمت جلو باشد.

احمدمشکانی / استاد دانشگاه

کد خبر: 54140
تاریخ: 1398/06/11 - 13:38
منبع: روزگار معدن

صنعت سنگ  سنگ‌های تزئینی  تحریم‌ها  احمدمشکانی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 سناریوهای اقتصاد ایران برای یک دوره پنج ساله بدون تحریم بررسی شد

سرعت‌گیر «رشد» تا ۱۴۰۰

می متالز - اگر تحریم‌ها باز نمی‌گشت اقتصاد ایران تا سال ۱۴۰۰ چه کارنامه‌ای ثبت می‌کرد؟ یک تحقیق در سال ۱۳۹۶، به این سوال پاسخ داده است: اگر اقتصاد ایران تحت تحریم قرار نمی‌گرفت و سیاست‌های اقتصادی بر همان مدار قبل تحریم بود، رشد اقتصادی ۳ درصد را سالانه تا سال ۱۴۰۰ محقق می‌شد.
 وزیر صمت اعلام کرد؛

صنعت و معدن کشور رشد ۲.۳ درصدی داشته است

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه شورای معاونین این وزارتخانه گفت: فشارها و تحریم‌های بین‌المللی تاثیری بر فضای صنعت و معدن کشور نداشته است به طوری که طبق گزارش بانک مرکزی، رشد صنعت و معدن کشور از منفی ۱۲.۵ درصد در اسفند ماه ۹۷ به مثبت ۲.۳ درصد در دی ماه امسال رسیده است.
 آمریکا:

روسیه توان تکمیل خط لوله نورد استریم ۲ را ندارد

می متالز - وزیر انرژی آمریکا در اظهاراتی اعلام کرد مطمئن است روسیه قادر نخواهد بود خط لوله گازی نورد استریم ۲ در دریای بالتیک را کامل کند و واشنگتن به مخالفت با این پروژه ادامه خواهد داد.
 جوان لهستانی چگونه در بازار بورس تهران، پولدار شد؟

بانکدار خارجی که مجذوب سهام شرکت‌های سنگ‌آهنی در ایران شد

می متالز - اقتصاد ایران تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد؛ اما در همین حال، ارزش سبد سرمایه‌گذاریِ «ماچی وُجتالِ» لهستانی در بورس تهران در سال 2019، 170 درصد جهش کرده است! ماچی وجتال، یک جوان 36 ساله لهستانی است که سرمایه‌گذاری در بورس تهران، خرید سهام شرکت‌های تولیدکننده سنگ‌آهن در ایران و خرید سهام شرکت بیسکویت گرجی و چند شرکت دیگر را بر کار برای بانک‌های سرمایه‌گذاریِ چندملیتیِ جی‌پی مورگان و سیتی‌گروپ ترجیح داده است! نیویورک تایمز داستان جذاب ثروتمند شدن این جوان لهستانی از طریق سرمایه‌گذاری در بورس تهران را روایت کرده است.
 بورس جایگزین سرمایه خارجی می‌شود

طرح مشـارکت مردمی در پروژه‌هـای نفتـی

می متالز - قطع شریان تامین مالی پروژه‌های کشور از خارج از مرزها به‌دلیل تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، در کنار رونق این روزهای بازار سرمایه موجب شده که بحث تامین مالی پروژه‌های صنعت نفت از طریق بازار سرمایه بار دیگر موردتوجه قرار گیرد.
 نگاهی به تاب‌آوری صنایع در مقابل تحریم‌ها در گفت‌و‌گو با مدیر بومی‌سازی گروه صنعتی اوپال پارسیان

بومی‌سازی ما را به یک کشور سازنده تبدیل می‌کند؟

می متالز - ایران با تشدید تحریم‌های ظالمانه علیه خود به فرآیندی دفاعی روی آورد که از بخش تولید خود به ویژه در صنایع مادر دفاع کند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما