خبر
مواد معدنی   سنگ های تزئینی  

سنگ‌هایی که جلوی پای صنعت سنگ هستند

می متالز - با وجود تنوع کم‌نظیر سنگ در ایران و از طرفی وسعت کشور به لحاظ ذخایر سنگ‌های تزئینی و ساختمانی، وضعیت صنعت سنگ کشور متناسب با عملکرد دیگر کشورهای صاحب‌نام نبوده و چندان مساعد نیست.

به گزارش می متالز، در چند سال گذشته، با توجه به اینکه روش استخراج به‌مراتب بهتر، فرآوری سنگ مدرنیزه‌تر و کیفیت محصولات مطلوب‌تر شده اما در بازارهای خارجی سهمی برای خود نداشته‌ایم. با ورود کشورهایی ازجمله هند و چین و با وجود تحریم‌ها گوی سبقت صادرات از ایران ربوده ‌شده است. یکی از عواملی که در این حوزه موثر است نداشتن همکاری مناسب دولتمردان و اتاق‌های بازرگانی است که باعث شده کشورهایی مثل چین و هند بازار خارجی را به‌دست بیاورند و با نرخ تمام‌شده کمتر و کیفیت بالاتر از سنگ ایرانی، مشتری‌های این حوزه را جذب کنند. گاهی شنیده ‌شده که این کشورها سنگ خام را از ایران خریداری و فرآوری کرده و به دیگر کشورها صادر می‌کنند. مسئله دیگر موضوع تحریم‌ها و مشکلاتی است که برای بانک‌ها به وجود آمده و باعث شده صادرات مواد معدنی و سنگ ساختمانی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شود. رقیبان و کشورهای دیگر از این فرصت استفاده کرده و بازار خارجی را متعلق به خود کرده‌اند. اختلاف نرخ دلار نیز باعث شده که مشکلات افزایش ‌یافته و صادرکنندگان در یک مسیر نامشخص قرار گیرند.
در بازارهای داخلی هم به دلیل رکود مسکن وضعیت پررونقی برای حوزه سنگ مشاهده نمی‌شود. متاسفانه معدنکاران کوچک و کارخانه‌های کوچک فرآوری به‌تدریج از گردونه رقابت در حال خروج هستند. به سبب رکود صنعت ساختمان و ساخت‌وساز و استفاده از محصولات دیگر به‌جای سنگ ساختمانی، شاهد رکود در حوزه سنگ هستیم.
 از طرفی فرآوری سنگ و فناوری‌های نوین در طراحی و اشکال مختلف در جهان روزبه‌روز در حال پیشرفت و رقابت است و در این راستا محصولات در بازار ارائه می‌شوند؛ بنابراین باید تمام تلاش خود را بکنیم تا از این رقابت عقب نمانیم و محصولات جدیدی را عرضه کنیم. دراین‌بین توجه به دانش و فناوری نوین و بهره‌گیری از آن می‌تواند گامی موثر در حرکت به سمت جلو باشد.

احمدمشکانی / استاد دانشگاه

کد خبر: 54140
تاریخ: 1398/06/11 - 13:38
منبع: روزگار معدن

صنعت سنگ  سنگ‌های تزئینی  تحریم‌ها  احمدمشکانی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نایب رییس اتاق ایران:

درخواست ایران‌خودرو برای معافیت از نصب فیلتر، ظلم به مردم است

می متالز - نایب رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران گفت: درخواست ایران خودرو مبنی بر معافیت از نصب فیلتر ذرات معلق، ظالمانه تر از تحریم‌ها است.
 معاون وزیر صنعت:

وضع عوارض برای دفاع از صنعت سنگ در مقابل چین است

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست وضع عوارض برای صادرات سنگ کوپ (خام) ساختمانی و تزئینی برای دفاع از این صنعت در مقابل چین است که امروز بازار این بخش را در اختیار دارد.
 سلیمی با اشاره به تعطیلی نیمی از تولید نفت سعودی‌ها مطرح کرد:

بازار جهانی تشنه نفت ایران/ آغاز فروپاشی تحریم‌های نفتی

می متالز - عضو فراکسیون ولایی مجلس معتقد است خریداران نفتی پس از تعطیلی نیمی از تولید نفت سعودی‌ها نگاه خود را به سمت ایران تغییر می‌دهند که این تغییر نگاه به معنای آغاز فروپاشی تحریم‌های نفتی ایران است.
 

لزوم حمایت دولت از فعالان صنعت سنگی

می متالز - با توجه به شرایط فعلی اقتصاد متاسفانه چشم‌انداز خوبی برای آینده سنگ در کشور مشاهده نمی‌شود.
 

تعطیلی واحدهای صنعتی خراسان رضوی ارتباطی به تحریم‌ها ندارد

می متالز - رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: واحدهای صنعتی خراسان رضوی به دلیل تحریم‌ها تعطیل نشدند و واحدهای دچار مشکل با تحریم‌ها ارتباطی ندارند.
 

بالیوود سر از بورس‌ انرژی در می‌آورد

می متالز - بر اساس شنیده‌ها از مقام‌های هندی، آنها با دولت آمریکا برای از سرگیری واردات نفت خام از ایران تمرکز کرده‌اند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما