خبر
دریانوردی، بنادر و کشتیرانی  
رئیس سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد:

جریمه سنگین در انتظار محتکران کالاهای اساسی

می متالز - محمد راستاد: «اگر واردکننده‌ای کارهای مربوط به ترخیص و خروج کالایش را انجام داده باشد، اما همچنان بارش در انبارهای بنادر باقی بماند، مکانیزم‌های تنبیهی برای او در نظر گرفته می‌شود که بالارفتن تصاعدی هزینه‌های انبارداری یکی از آن‌هاست.»

به گزارش می متالز، محمد راستاد در خصوص میزان موجودی انبارهای بنادر کشور و در پاسخ به این پرسش که در راستای دستور معاون اول رئیس جمهور برای تسریع در تخلیه کالاهای اساسی از بنادر کشور چه برنامه‌ای دارید؟ اظهار کرد: در زمینه کالاهای وارداتی به بنادر، مساله موجودی کالاها مطرح است نه رسوب آن؛ در همین زمینه هم کاری که هم اکنون انجام می‌دهیم و مترصد تسهیل آن هستیم، تسریع خروج کالا از بنادر است.

وی افزود: البته موجودی انبارهای مختلف در بنادر کشور خیلی بالا نیست و تنها موجودی کالاهای اساسی در بندر امام خمینی بالاست چرا که در حال حاضر میزان موجودی کالاهای اساسی در این بندر به حدود سه میلیون تن رسیده است.

رئیس سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به این سوال که کالاهای اساسی در بندر امام خمینی یا بنادر دیگر تا چه مدت زمانی باقی می مانند؟ گفت: کالاهای اساسی دائماً در بنادر مختلف از جمله بندر امام خمینی وارد و خارج می‌شوند و این تخلیه و بارگیری در کنار خروج، به صورت مستمر صورت می‌گیرد. اما به طور میانگین کالاهایی که وارد بنادری از جمله بندر امام خمینی می‌شود، حدود دو تا سه ماه زمان می‌برد که فرآیند ترخیص و خروج آن ها طی شود. در این راستا به دنبال این هستیم تا فرآیند ترخیص و خروج کالا از بنادر تسریع شود که موجودی کالاهای اساسی در این بنادر کاهش یافته و ظرفیت انبارها با مشکل مواجه نشود.

راستاد ادامه داد: البته موجودی کالا در بنادر مختلف متعارف است و خارج از وضعیت طبیعی و عرف نیست اما موجودی کالاهای اساسی در بندر امام خمینی بالا بوده و ماندگاری آن‌ها بیش از حد معمول شده است که در این راستا تلاش می‌کنیم تا روند ترخیص آن‌ها سرعت بیشتری پیدا کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا این مساله صحت دارد که برخی از واردکنندگان به صورت تعمدی کالای خود به ویژه کالاهای اساسی را در بنادر نگه می دارند تا بتوانند از کمبود مقطعی آن در بازار سوء استفاده کرده و کالای خود را گرانتر بفروشند؟ تصریح کرد: یکی از ابزارهایی که در این زمینه درخواست کرده‌ایم و به زودی اعمال خواهیم کرد، مکانیزم تنبیهی از نظر هزینه انبارداری است. یعنی اگر کالایی فرآیند قانونی‌اش را برای ترخیص طی کرده باشد و کماکان آن را در انبارهای بنادر مختلف نگهداری کند، قطعاً مشمول هزینه های انبارداری تصاعدی و تنبیهی می شود تا شاهد نگهداری این کالاها در بنادر نباشیم.

رئیس سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: البته اگر کالایی بنا به یکسری مسائل و مشکلاتی که خارج از اراده تاجر و وارد کننده آن کالاست، در بنادر بماند این هزینه‌های تصاعدی و مکانیزم‌های تنبیهی مشمول آن نخواهد شد و چنین مکانیزمی تنها کاری است که ما می‌توانیم انجام دهیم.

راستاد اعلام کرد: در زمینه ترخیص کالا بالاترین نرم را داریم اما برای تسریع ترخیص و خروج کالا از انبارهای بنادر تنها مکانیزمی که سازمان بنادر در حوزه وظیفه خودش می‌داند، هزینه های انبارداری و بالا بردن آن در راستای جلوگیری از سودجویی‌های احتمالی است البته دستگاه‌های دیگر نیز وظیفه‌ای در این زمینه دارند اما این مکانیزم می‌تواند عاملی باشد که صاحبان کالا هرچه سریعتر محصولات‌شان را از بنادر خارج کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 قائم مقام وزیر صمت اعلام کرد:

آمادگی برای توزیع بی‌وقفه کالاهای اساسی مورد نیاز مردم همزمان با شیوع کرونا/ دوبرابر نیاز سالانه کالا ذخیره داریم/هیچگونه نگرانی از بابت عرضه کالاهای اساسی در شبکه‌های مطمئن نداریم

می متالز - قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از آمادگی شرکت بازرگانی دولتی ایران و پشتیبانی امور دام در کنار اصناف، فروشگاه های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار برای توزیع سریع و به موقع کالاهای اساسی خبر داد و گفت: توزیع بی وقفه کالاهای اساسی مورد نیاز مردم همزمان با شیوع ویروس کرونا در بازار ادامه دارد و جای نگرانی نیست.
 گام چهارم «ومعادن» در طرح های زیربنایی:

سرمایه گذاری پنج هزار میلیارد تومانی برای توسعه حمل و نقل معدنی اجرایی شد/ واگذاری زمین به شرکت همراه برای اجرای طرح با همراهی پیمانکاران داخلی

می متالز - در شرایطی که صادرات مواد معدنی در شرایط کنونی تحریم ها، تبدیل به یکی از منابع اصلی ارزآوری کشور شده، بیش از هر چیز وجود یک پایانه اختصاصی تمام مکانیزه برای ایجاد مزیت های رقابتی در صادرات و واردات مواد معدنی و محصولات فولادی برای این منظور اهمیتی دوچندان یافته است.
 نرخ نفت، بنزین و گاز پیش بینی شد؛

رشد قیمت خانواده انرژی در سال ۲۰۲۰

می متالز - پیش بینی بازارهای کالاهای اساسی از مهمترین مسایل مورد علاقه فعالان بازار است. طبق گزارش های ارایه شده توسط «وب سایت تریدینگ اکونومیکس» قیمت اغلب کالاهای اساسی در دسته انرژی در جهان تا پایان سال ۲۰۲۰ رشد می کند.
 قائم مقام وزارت صمت:

حال بازار خوب است

می متالز - قائم‌مقام وزیر صنعت از برگزاری نمایشگاه‌های بهاره از اول تا ٢٥ اسفند سال‌جاری خبر داد و گفت: همه کالاهای اساسی با قیمت مصوب عرضه می‌شود.
 

مسیر توزیع کالاهای اساسی شفاف شد

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از شناسه‌دار کردن تمامی انبارهای نگهداری کالاها خبر داد و گفت: ورود و خروج و دپوی کالا در انبارها شفاف شده و مسیر توزیع کالاهای اساسی رهگیری می‌شود.
 

برنامه دولت برای تامین کالاهای اساسی

می متالز - با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، دولت برای تامین کالاهای اساسی تدارک گسترده دیده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما