خبر
آهن و فولاد   بورس و سهام   سرمایه گذاری  
به بهانه افزایش سرمایه 61.5 درصدی فولاد مبارکه

کارنامه 13 ساله «فولاد» در بورس

می متالز - شرکت فولاد مبارکه روز گذشته خبر از موافقت و مصوبه هیات مدیره مبنی بر افزایش سرمایه 61.5 درصدی از محل سود انباشته داد. به همین بهانه در این گزارش ضمن بررسی روند تاریخی افزایش سرمایه این شرکت، مزایای تقسیم سود کم در مجامع عمومی عادی سالانه «فولاد» را مرور می‌کنیم.

به گزارش می متالز، بررسی روند 13 ساله سودآوری، ارزش بازار، افزایش سرمایه در قالب جداولی ارائه می‌شود که می‌تواند چشم‌انداز مناسبی را به مخاطب بدهد.

شرکت فولاد مبارکه در کنار هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در حال حاضر به عنوان بزرگترین شرکت‌های بورسی به لحاظ ارزش بازار شناخته می‌شوند. این شرکت طی سال‌های اخیر روند رو به رشد سودآوری را تجربه کرده است که تکیه اصلی آن بر تولید محصولات انحصاری، افزایش قیمت‌های جهانی و بهبود کیفیت تولیدی به لحاظ کنترل هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مناسب در شرکت‌های تامین کننده مواد اولیه است. از سوی دیگر فشار شرکت‌های تولید کننده محصولات نیمه آماده و نهایی فولادی بر شرکت‌های سنگ‌آهنی برای خرید ارزان‌تر سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله نیز نقش بسزایی در کاهش بهای تمام شده تولید و افزایش سودآوری فولادسازان کشور داشته است.


از سوی دیگر شرکت فولاد مبارکه با گسترش حجم فعالیت‌های خود طی سال‌های اخیر، همزمان با رشد قیمت‌های جهانی و نرخ دلار (که تاثیر ترکیبی آن بر قیمت فروش محصولات منعکس می‌شود) شرایط درآمدزایی خود را متحول کرده‌است که به طور خاص در جهش‌های سال 92 و 97 نمایان است. بهبود وضعیت حاشیه سود خالص (حاصل تقسیم سود حالص بر فروش) نیز طی سال‌های اخیر به جهش سودآوری شرکت کمک بسزایی کرده‌ و جهش‌های بزرگ سود خالص را در پی داشته‌است. در نمودار ترکیبی زیر روند فروش، سود خالص و حاشیه سود خالص فولاد مبارکه را از سال 84 تا 97 ملاحظه می‌کنیم.

یکی از دلایل مهم در بهبود وضعیت درآمدزایی، رشد تولید و افزایش حاشیه سود خالص شرکت فولاد مبارکه، سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در حوزه معادن و تامین داخلی مواد اولیه است که هزینه خرید کنسانتره، سنگ‌آهن و گندله را به طرز محسوسی کاهش داده‌است.
علاوه بر این درآمدزایی سرمایه‌گذاری‌ها و تسعیر نرخ ارز در سرفصل سایر درآمدهای غیرعملیاتی این شرکت روند رو به رشدی را تجربه می‌کند.
نکته‌ای که در این خصوص مطرح می‌شود به سیاست تقسیم سود کمتر در مجامع سالانه و تلاش شرکت برای حفظ سرمایه و استفاده از آن از طریق افزایش سرمایه برای سرمایه‌گذاری مجدد در مواردی‌ست که به آن اشاره شد. سرمایه‌گذاری‌هایی که به رشد تولید، درآمدزایی و کاهش بهای تمام شده تولید کمک شایانی کرده‌است و در نهایت منجر به افزایش ثروت سرمایه‌گذاران در سال‌های اخیر شده‌است.
در نمودار زیر وضعیت درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌های شرکت فولاد مبارکه به تصویر کشیده شده‌است.


افزایش سرمایه‌های متوالی از محل سود انباشته و آورده نقدی به دلیل حجم مناسب سود انباشته طی سال‌های اخیر نیز از نتایج عملکرد مناسب و سیاست عدم تقسیم سود بالا در این شرکت است.
در نمودار زیر روند سود انباشته، افزایش سرمایه و ارزش بازار شرکت فولاد مبارکه طی سال‌های 84-97 آورده شده است. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که روند ارزش بازار شرکت فولاد مبارکه در بورس اوراق بهادار تهران معادل تغییرات ثروت سهامداران این شرکت در دوره یاد شده‌است.

*قسمت کمرنگ روند سرمایه شرکت فولاد مبارکه در تصویر بالا (پاره‌خط آبی کمرنگ) مربوط به افزایش سرمایه پیشنهادی هیات مدیره این شرکت به سازمان بورس است که هنوز محقق نشده.


در نهایت اشاره به موضوع چشم‌انداز رکود اقتصاد جهانی و تاثیرپذیری قیمت جهانی محصولات کالایی نیز باید مدنظر سرمایه‌گذاران و سهامداران سهام کالایی قرار گیرد. موضوعی که می‌تواند فروش و سودآوری شرکت فولاد مبارکه را در ماه‌های آتی تحت تاثیر قرار دهد. هرچند در وضعیت فعلی، این شرکت بخش عمده فروش‌های خود را به طور سلف و تا پایان آبان محقق کرده‌است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 تولید ۶.۷ میلیون تن کنسانتره و ۵ میلیون تن گندله در پنج ماه اول سال ۹۸؛

صدرنشینی گل‌گهر در تولید کنسانتره و گندله سنگ‌آهن

می متالز - تولید کنسانتره سنگ‌آهن در ۵ ماهه اول امسال به بیش از ۱۹.۷ میلیون تن رسید که شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با تولید ۶.۷ میلیون تن، بیشترین سهم تولید را در اختیار داشته است، این شرکت همچنین بالاترین سهم در تولید گندله سنگ‌آهن را نیز در اختیار دارد.
 وزیر صمت در مجمع عمومی بانک صنعت و معدن:

بانک صنعت و معدن محور تامین مالی برنامه های وزارت صمت در راستای داخلی سازی باشد/ به بانک صنعت و معدن نگاه تخصصی داشته باشیم

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بانک صنعت و معدن محور تامین مالی برنامه های وزارت صمت در راستای داخلی سازی قطعات و قطع وابستگی به واردات باشد.
 

از افتتاح اولین کارخانه بنتونیت تا برگزای جشن باشکوه خانواده بزرگ فولاد سنگان

می متالز - با حضورنگهبان (نماینده مجلس)، رسولیان (معاون استاندار خراسان رضوی)، امرایی (مدیرعامل فولاد سنگان)، طیب نیا (معاون خرید فولاد مبارکه)،ترابی (مدیرروابط عمومی فولاد مبارکه)،کفعمی (مدیرعامل شرکت آتیه فولاد اصفهان) و جمعی از مسوولان شهرستان، کارخانه یکصدهزارتنی تولید بنتونیت افتتاح و در جریان این مراسم، امرایی گزارش مبسوطی در خصوص روند پیشرفت پروژه کنسانتره، خط تولید گندله و همچنین دیگر پروژه های جانبی ارایه داد.
 

انتظارات استاندار از فولاد مبارکه/ افزایش سرمایه 7 هزار میلیارد تومانی از سود

می متالز - استاندار اصفهان انتظارات توسعه ایی از فولاد مبارکه را اعلام کرد و مدیرعامل این شرکت بورسی هم از قطعی شدن برنامه افزایش سرمایه 7 هزار میلیارد تومانی از سود انباشته خبر داد.
 

شاخص باز هم رکورد شکست

می متالز - شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش بیش از ۳۵۰۰ واحدی به رقم ۳۰۵ هزار و ۹۱۸ واحد رسید تا بار دیگر به رکوردی جدید دست یابد.
 

۱۱ بنگاه معدن و صنایع معدنی در بین ۴۰ شرکت برتر بورس در سال ۱۳۹۷

می متالز - بهبود قابل ملاحظه در عملکرد مالی نسبت به سال قبل مهم‌ترین شاخصه این انتخاب است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما