خبر
عمران و معماری   مصالح ساختمانی  
کیفیت ساختمان‌ها با ورود به عرصه صنعتی‌سازی کاهش یافت

اجرای بد با مصالح مرغوب

می متالز - صنعت ساختمان امروز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع جهان موردمتوجه است.

به گزارش می متالز، البته در صنعت ساختمان‌سازی آنچه باید بیش از پیش موردتوجه قرار گیرد، کیفیت و اجرای مناسب آن است تا بتوان این صنعت را هرچه بیشتر به سمت کیفی‌سازی و ایمنی پیش برد.

 

بی‌توجهی به کیفی‌‌سازی

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: صنعتی شدن و تولید بیش از حد ساختمان‌ها در کشور باعث شد ما به کیفیت ساختمان‌ها توجه نکنیم.
شیرین طغیانی در نخستین نمایشگاه رونق تولید ملی و همچنین نخستین نمایشگاه پوشش‌های ساختمانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از زمانی که معماری و ساختمان‌سازی به صنعت تبدیل شد، در یکی از مهم‌ترین و بدترین اتفاق‌ها شاهد نزول کیفیت ساختمان‌ها بودیم.
وی با بیان اینکه از سپیده‌دم تاریخ تاکنون معماری و شهرسازی یکی از مهم‌ترین معیارهای تمدن‌ساز در سراسر جهان بوده است، افزود: به‌طور مسلم این نقش بی‌بدیل صنعت ساختمان می‌تواند ما را به این موضوع رهنمود کند که توجه به کیفیت صنعت ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است. رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: صنعت ساختمان امروز به عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع جهان مورد متوجه است و البته شاید در سایر صنعت‌ها تولید اقتصادی و نتیجه آن مورد توجه است، اما به‌نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین شاخص‌های صنعت ساختمان، تمدن‌سازی است. وی با بیان اینکه پوشش ساختمانی و تاثیر آن علاوه بر کیفی‌سازی ساختمان می‌تواند در سیما و منظر شهر موثر باشد، گفت: برپایی نمایشگاه پوشش‌های ساختمانی می‌تواند در این راه قدم موثری بردارد و با ایجاد فضا برای آشنایی با پوشش‌های متنوع ساختمانی و به‌ویژه توجه به پوشش‌های متناسب با فضای فرهنگی، اقلیمی و کالبدی شهرها، کیفیت فضای شهری را افزایش دهد.
طغیانی تصریح کرد: در این نمایشگاه می‌توانیم با انواع تولیدات داخلی در عرصه ساختمان‌سازی و همچنین با صنایع جدیدی که در این مبحث ایجاد شده، آشنا شویم و با رویکردهای جدید و استفاده‌ درست و به‌موقع از آنها بتوانیم فضای شهری و ساختمان‌های باکیفیت را ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه این نمایشگاه‌ بستری برای رونق صنعت ساختمان با وجود همه مشکلات و رکود است، ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده با کیفیت بیشتر و با شرایط بهتر شاهد برگزاری این نمایشگاه در عرصه صنعت ساختمان باشیم.

 

ارتقای کیفیت ساخت‌وساز

یکی از موضوع‌هایی که سبب می‌شود صنعت ساختمان‌سازی کشور کیفیت خود را از دست بدهد، استفاده و اجرای نامناسب مصالح ساختمانی است. در این‌باره عضو هیات علمی گروه عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل عنوان کرد: مصالحی که در کشور وجود دارد استاندارد هستند و در مقایسه با سایر مناطق جهان، کیفیت آن مشکلی ندارد اما متاسفانه شواهد نشان می‌دهد که مصالح ساختمانی در ساخت‌وساز خوب ساخته نمی‌شود.
 حسین یوسف‌پور با بیان اینکه کیفیت بتن‌های امروزی پایین نیست، اظهار کرد: کیفیت مصالحی که ۵۰ یا ۱۰۰ سال پیش اجرا می‌شد، پایین‌تر از امروز نبوده اما نیازهای ما رشد پیدا کرده است، یعنی انتظاری که از ساختمان‌های‌مان داریم در یک ابعاد یا فضای کمتری ساخته می‌شود.
 وی با اشاره به اینکه دانش هر روز توسعه پیدا می‌کند و امروز ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند شاید سال‌های آینده مشخص شود که در برابر زلزله ایمن هستند یا خیر، تصریح کرد: زلزله علم جدیدی است، بر همین اساس سازه‌های امروزی نسبت به سازه‌های ۳۰ سال پیش ۱۰۰درصد در برابر زلزله ایمن‌تر شده‌اند.
 عضو هیات علمی گروه عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل خاطرنشان کرد: مشکلات اصلی ما تمایل نداشتن به حفظ چیزی است که ساخته شده، به‌طور نمونه می‌گوییم فلان سازه را بکوبیم و سازه جدیدی بسازیم. یوسف‌پور گفت: استاندارد جهانی سازه‌ها بستگی به دید تولیدکنندگان مواد اولیه دارد؛ مواد اولیه‌ای که در پایه ساختمان به‌کار می‌رود یا مورداستفاده کاربران نهایی است.
وی در ادامه افزود: به‌طور نمونه بتن ترکیبی از سیمان، سنگدانه، شن و ماسه و آب و همچنین مواد افزودنی است که بتن را روان می‌کند و همه اینها در سطح کشور از استانداردهای خاصی برخوردارند.
 عضو هیات علمی گروه عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل یادآور شد: دانش ترکیب بتن سال‌ها در دانشکده‌های مهندسی عمران تدریس می‌شود اما موفقیت‌آمیز نبوده است، یعنی کنترل کیفیت لازم وجود ندارد و افرادی که سال‌ها در این حیطه فعالیت دارند متاسفانه ملزوماتی را در این امر رعایت نکرده و نهادهایی که در ساخت‌وساز نظارت دارند، ضعیف عمل می‌کنند.
 یوسف‌پور با اشاره به اینکه مرسوم‌ترین سازه‌ها از نظر اقتصادی و استحکام در ساخت ساختمان‌های جدید به صورت سنتی در کشور، سازه‌های فولادی و بتنی است، تصریح کرد: درحال‌حاضر با توجه به شرایط اقتصادی ایران سازه‌های بتنی ارزان‌تر از سازه‌های فولادی است اما در امریکا، سازه‌های بتنی، گران‌ترین سازه‌ها به‌شمار می‌رود و به‌طور معمول در ساخت‌وسازها به علت جنگل‌های انبوه از سازه‌های چوبی به عنوان ارزان‌ترین سازه استفاده می‌کنند.
 وی بیان کرد: خوشبختانه در کشور از فولاد و بتن می‌توان ساختمان‌های بسیار ایمن ساخت، به شرطی که در ساخت‌وساز یعنی در طراحی و اتصال آن مسلط بوده و دقت کافی شود.
 عضو هیات علمی گروه عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل گفت: در کشور کیفیت بتن، مسئله مهمی به‌شمار می‌رود. البته در ساختمان اسکلت فولادی، باید در جوشکاری آن دقت کافی شود.
 یوسف‌پور خاطرنشان کرد: راهکار ما در سازمان نظام مهندسی، دوره‌های آموزش برای تولیدکنندگان ساختمان است و در پایان دوره، این سازمان گواهینامه خاصی را در اختیارشان قرار می‌دهد تا در ساخت‌وساز دقت کافی را داشته باشند و با افرادی که اصول ساخت‌وساز را رعایت نکنند، برخورد جدی می‌شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ادغام معماری و زیست‌شناسی

می متالز - با ادغام زیست‌شناسی و معماری می‌توان ترکیب شهرها را از نو ساخت و به زندگی طرحی تازه بخشید. همچنین لازم است که معماران و طراحان برای پیشرفت جوامع خود و پاسخگویی به نیازهای روزافزون، به طرح‌های نو بیندیشند.
 

فناوری دماسنج دوفلزی در صنعت ساختمان

می متالز - بخش طراحی و معماری، در حال توسعه و گسترش مواد جدید و مهیج، به منظور کاهش انرژی مورد استفاده در یک ساختمان است. یکی از این متریال‌های جدید که در معماری برای رسیدن به هدف مذکور به کار گرفته شده، دماسنج دو فلزی (Thermo Bimetals) است.
 

تغییر تاریخ برگزاری دومین نمایشگاه و همایش نما (طراحی، اجرا، مصالح و صنایع وابسته)

می متالز - با توجه به اهمیت بحث نمای ساختمان‌ها در ایجاد سیما و منظر شهری مطلوب، یکی از مهمترین فعالیت‌های مجتمع رسانه‌ای راه ‌و ساختمان از سال 97 پیگیری رفع چالش‌ها و ضعف‌های مربوط به حوزه نما با همکاری و تعامل نهادها و دستگاه‌های ذیربط بوده است.
 

تلاش «آمود» برای احیای شهرها

می متالز - صنعت ساختمان و ساخت‌وساز از صنایع اصلی و اثرگذار در اقتصاد ملی است که در برهه‌هایی ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی را بر عهده داشت، اما این صنعت در حال حاضر با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو است.
 

شرط اتمام مسکن ملی در زمان مقرر

می متالز - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: دولت بخش زیادی از وظایف و مسوولیت خود را برای شروع طرح اقدام ملی مسکن انجام داده و از این به بعد سرعت اجرا و زمان تحویل واحدها، بستگی زیادی به آورده متقاضیان دارد.
 

پایش مستمر سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان توسط وزارت راه و شهرسازی

می متالز - سرپرست دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی بر پایش مستمر سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان توسط وزارت راه و شهرسازی طبق قانون نظام مهندسی ساختمان تأکید کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما