خبر
آهن و فولاد   دانش فنی  

دستیابی محققان به دانش فنی ساخت نمونه‌های استاندارد صنایع فولاد سازی

می متالز - محققان کشور به دانش فنی تولید نمونه‌های استاندارد کالیبره کردن دست یافتند و این نمونه‌ها برای کالیبراسیون دستگاه، ارزیابی مقادیر موجود در ساختار فولاد و آلیاژها مورد استفاده قرار می‌گیرند و به گفته این پژوهشگران این نمونه‌ها در گذشته با قیمت‌های بالا به کشور وارد می‌شد.

به گزارش می متالز، مجری این طرح با بیان اینکه این شرکت پیشتاز در حوزه خدمات آزمایشگاه به ویژه در حوزه مهندسی و علم مواد است، گفت: در حوزه مهندسی و علم مواد تجهیزات‌ آزمایشگاهی برای شناسایی عناصر فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیزات مقدار عناصر موجود در آلیاژ فولادی یا فولادی را تعیین می‌کند.

مرتضی فیروزی تجهیزات مرتبط با شناسایی و اندازه گیری عناصر فلزی را بسیار گران قیمت توصیف کرد و یادآور شد: علاوه بر آن نمونه‌هایی که باید با استفاده از آنها  دستگاه‌ها، کالیبره شوند نیز گران قیمت است. کالیبراسیون این تجهیزات موجب می‌شود تا دستگاه برای انجام آزمون عناصر فلزی آماده شود.

نمونه‌های کالیبراسیون بومی سازی در کشور

وی با بیان اینکه نمونه‌های CRM نمونه‌های مرجع همراه با گواهینامه هستند و دقت عناصر در این نمونه‌ها، تایید شده و استاندارد است، ادامه داد: در واقع این نمونه‌ها، نمونه‌های آماده‌ای هستند که قبلا تحت شرایط ویژه و استانداردی آنالیز شده‌اند. به عنوان مثال در دستگاه کوانتومتر، قبل از هر آنالیز حتما باید توسط نمونه‌های CRM متناسب با نمونه‌ آنالیزی مدنظر کالیبره شود.

به گفته این محقق، نمونه‌های RM نمونه‌هایی هستند که خواص همگنی دارند و برای کالیبراسیون دستگاه، ارزیابی یک روش اندازه‌گیری و یا برای تخصیص مقادیر به مواد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فیروزی با بیان اینکه این نمونه‌های کالیبراسیون تاکنون با قیمت‌های بالا به کشور وارد می‌شد،  ادامه داد: این در حالی است که برخی از این نمونه‌ها مشمول تحریم‌ها شده است از این رو ما در این مجموعه با همکاری متخصصان به این فناوری دست یافتیم.

این محقق طراحی و ساخت دستگاه‌های کوانتومتری و نمونه‌های استاندارد این دستگاه و نمونه‌های استاندارد دستگاه سختی سنجی و دستگاه ICP برای شناسایی و اندازه‌گیری مواد و همچنین دستگاه جذب اتمی را دستاوردهای فناورانه این مجموعه آزمایشگاهی ذکر کرد و یادآور شد: نمونه‌های کالیبراسیون با اعتباراتی بالغ بر 800 میلیون تومان تولید شد که با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلاتی به مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان با نرخ ۱۱ درصد برای تامین سرمایه جهت خرید دستگاه‌های مورد نیاز تامین شد.

فیروزی اضافه کرد: با دستیابی ما به فناوری تولید نمونه‌های کالیبراسیون، توانستیم این محصول را بین 20 تا 50 درصد قیمت نمونه‌های خارجی در اختیار مشتریان قرار دهیم.

وی با تاکید براینکه تولید این فناوری بین 80 درصد صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه داشته است، یادآور شد: علاوه بر آن ما نمونه‌های مورد نیاز بخش‌های صنعتی را دریافت و با استفاده از دستگاه‌های ساخته شده مورد تست قرار می‌دهیم و گزارش‌های مربوط به کارشناسان ارائه می‌شود.

وی کلیه خدمات این شرکت را دارای کاربردهای صنعتی دانست و یادآور شد: از جمله شرکت‌های ذوب آهن و فولادی، شرکت‌های تولید کننده میلگرد، تولید کنندگان تجهیزات ساختمانی و صنایع مرتبط با ریخته‌گیری هستند که نیاز دارند مواد اولیه خود را چه وارداتی و چه ساخت داخل، مورد تست و ارزیابی قرار دهند.

وی صدور تاییدیه‌های بین‌المللی را از دیگر خدمات این آزمایشگاه نام برد و در این باره توضیح داد: به عنوان مثال اگر بخواهیم میلگرد در یک ساختمان به کار برده شود، قبلا باید تاییدیه‌های فنی را دریافت کند که آزمایشگاه ما تاییدیه‌های بین المللی را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد.

فیروزی اظهار کرد: ما پس از انجام تست‌های مورد نیاز، گزارش‌های خود را به کارشناسان ارائه می‌دهیم و در آن مشخص می‌کنیم که آیا فولاد یا میلگرد ساخته شده استحکام کششی لازم را دارد یا خیر. ارائه گزارش‌های مربوط به عناصر فولاد به بازرسان از دیگر خدمات ما به شمار می‌رود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبر داد:

فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید با دانش فنی ایرانی به بهره‌برداری می‌رسد

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در روزهای آینده، فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر با هدف تولید سالانه ۵۵ هزار تن محصول خاص پلیمری به بهره‌برداری رسمی می‌رسد.
 قائم مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو در نشست "بومی سازی و ساخت داخل" تاکید کرد:

کسب دانش فنی مهمترین گام بومی سازی معدن و صنایع معدنی/ حرکت از تصدی گری به هدایت گری در بومی سازی

می متالز - قائم مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: مهمترین گام در بومی سازی در بخش معدن و صنایع معدنی، کسب دانش فنی است.
 

افزایش رشد دانش فنی در صنعت فولاد

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: نمایشگاه ایران متافو، حاکی از اثرپذیری پایین تحریم‌ها بر بخش معدن و صنایع معدنی است.
 مدیرعامل شرکت مس:

همایش فلزات غیرآهنی منجر به تعامل بیشتر نهاد صنعت و دانشگاه می‌شود

می متالز - دکتر اردشیر سعدمحمدی درخصوص حمایت شرکت مس از دومین همایش فلزات غیرآهنی گفت: در این همایش، قصد و نیت ما این است تا شرایط و نیازمندی‌ها‌ی شرکت مس را ارائه کنیم و به لحاظ فنی، با آخرین تکنیک‌ها و دانش‌های روز آشنا شویم.
 

همکاری جهاد دانشگاهی با ایمیدرو برای تولید بخشی از نیازهای دانش فنی کشور

می متالز - رئیس سازمان ایمیدرو از ایجاد فضای استارت آپی برای شرکت‌های دانش بنیان در این سازمان خبر داد و گفت: علاوه بر آن با همکاری که با جهاد دانشگاهی داریم و قرار است این نهاد بخشی از دانش فنی‌ را تولید کند.
 

ورود فولادی‌های اصفهان به مرحله تولید دانش فنی

می متالز - مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: هدف بعدی فولاد مبارکه عبور از مرحله تولید و ورود به دنیای فناوری به عنوان یک شرکت تولیدکننده فناوری تولید است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما