خبر
گمرک  
در ۶ ماه نخست امسال؛

صادرات غیرنفتی ۲۳ درصد افزایش یافت

می متالز - صادرات غیرنفتی کشور طی ۶ ماه نخست امسال ۷۰ میلیون و ۹ هزار تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۴۸ میلیون دلار بوده که از نظر ارزشی ۱۰.۵۵ درصد کاهش و از نظر وزنی ۲۲.۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش می متالز، بررسی آمار گمرک از وضعیت تجارت کشور در نیمه نخست سال جاری نشان می دهد که میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور (به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی) بالغ بر ۷۰ میلیون و ۹ هزار تن به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۴۸ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷، افزایشی ۲۲.۵۰ درصدی در وزن و کاهشی ۱۰.۵۵ درصدی در ارزش دلاری داشته است.

همچنین میزان واردات کشور در این مدت، با افزایشی ۰.۴۱ درصدی در وزن و کاهشی ۵.۵۱ درصدی در ارزش دلاری در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷، به  ۱۶ میلیون و ۵۶۷ هزار تن به ارزش ۲۱ میلیارد و ۲۲ میلیون دلار رسیده است.

صادرات ۵ میلیارد دلاری به چین

طی شش ماه نخست سال ۹۷، بیشترین میزان صادرات کشور، به مقصد کشورهای «چین»، با رقمی بالغ بر ۵ میلیارد و ۱۰۶ میلیون دلار و سهم ۲۴.۳۷ درصد از کل ارزش صادرات، «عراق» با ۴ میلیارد و ۶۶۳ میلیون دلار و سهم ۲۲.۲۶ درصد، «ترکیه» با ۲ میلیارد و ۵۵۲ میلیون دلار و سهم ۱۲.۱۸ درصد، «امارات متحده عربی» با ۲ میلیارد و ۳۵۶ میلیون دلار و سهم ۱۱.۲۵ درصد و کشور «افغانستان» با یک میلیارد و ۷۶ میلیون دلار و سهم ۵.۱۳ درصد از کل ارزش، صورت گرفته است.

واردات یک میلیون دلاری از آلمان

طی شش ماه نخست سال ۹۸، کشور «چین» با اختصاص رقمی بالغ بر ۵ میلیارد و ۳۰۴ میلیون دلار و سهمی در حدود ۲۵ درصد از کل ارزش واردات، در جایگاه نخست کشورهای طرف معامله قرار  گرفته است.

همچنین کشورهای «امارات متحده عربی» با ۳ میلیارد و ۷۸۰ میلیون دلار و سهم ۱۷.۸۱ درصد، «ترکیه» با ۲ میلیارد و ۶۱۸ میلیون دلار و سهم ۱۲.۳۴ درصدی، «هند» با ۲ میلیارد و ۱۲۷ میلیون دلار و سهم ۱۰.۰۲ درصدی و «آلمان» با یک میلیارد و ۱۳ میلیون دلار و سهم ۴.۷۷ درصد از کل ارزش واردات، جزو کشورهای عمده طرف معامله واردات بوده اند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 کریمی:

مناطق آزاد به دروازه های واردات کالاهای مصرفی تبدیل شده اند

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است از آنجایی که مناطق آزاد به حیاط خلوت دولت‌ها تبدیل شده‌اند، نتوانستند نقش‌آفرینی مثبت و کاملی در اقتصاد کشور ایفا کنند.
 رئیس سازمان صمت استان زنجان:

افزایش واردات مواد اولیه، نشانه رونق تولید در استان است

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: با توجه به نوع کالاهایی که به استان وارد می‌شود، افزایش واردات به زنجان نشانه رونق تولید است.
 وزیر صنعت:

برنامه کاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات اجرا می‌شود

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت از برنامه کاهش واردات در افق ۱۴۰۰ به میزان ۱۰ میلیارد دلار خبر داد که امسال با سرمایه گذاری لازم به میزان چهار میلیارد دلار مورد انتظار است.
 

آمریکا معافیت عراق برای واردات انرژی از ایران را تمدید کرد

می متالز - آمریکا معافیت تحریمی بغداد را برای خرید گاز و برق از ایران به مدت ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرده است.
 

جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران با حضور رییس کل بانک مرکزی برگزار شد

می متالز - پنجاه و ششمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران با حضور رییس کل بانک مرکزی در محل استانداری تهران برگزار شد.
 

اولویت‌ها برای صادرات غیرنفتی به همسایه‌ها

می متالز - نقشه راه تنظیم بازار و نقشه راه توسعه صادرات باید به‌ موازات هم شکل بگیرند که به گفته رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت یک ماه آینده این اتفاق خواهد افتاد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما