خبر
مواد معدنی   ماشین آلات و تجهیزات معدنی  
استاندار مرکزی خبر داد:

پیگیری واگذاری هپکو به کنسرسیومی از فعالان انجمن‌های معدن و سنگ ایران

می متالز - استاندار مرکزی گفت:در روزهای اخیر با مدیرعامل ایمیدرو طرحی را پیش می‌بریم تا براساس آن کنسرسیومی از فعالان انجمن‌های معدن و سنگ ایران بتوانند هپکو را در اختیار بگیرند.

به گزارش می متالز، سید علی آقازاده در آیین افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ نیم‌ور محلات با اشاره به اینکه نمایشگاه بین‌المللی سنگ نیم‌ور در تقویم جهانی جای دارد، افزود: نکات خوب، قابل تامل و نگران‌کننده‌ای در ارتباط با صنعت سنگ کشور در این آئین مطرح شد، اما در طول 2 سال اخیر با حمایت از صادرات سنگ خام تا حدودی در این حوزه گشایش حاصل شده است.

وی با بیان اینکه مسلما فرآوری عمده سنگ در داخل کشور ممکن نیست و حتی ایتالیا با وجود معادن و تکنولوژی خوب، صادرات سنگ خام را دنبال می‌کند، گفت: نیمی از 300 کارخانه سنگ محلات دچار تعطیلی شده‌اند که از دلایل این تعطیلی می‌توان به رکود صنعت ساختمان کشور و عدم توجه به صادرات و فعالیت موثر در این راستا اشاره کرد.

آقازاده تصریح کرد: باید تلاش عمده‌ای در جهت صادرات سنگ فرآوری شده در کشور صورت گیرد. باید سهم خود را از 27 میلیارد دلار تجارت سالانه سنگ در جهان افزایش دهیم چراکه درآمد این صنعت که مورد غفلت قرار گرفته است می‌تواند جایگزین بسیاری از درآمدهای ارزی کشور باشد.

وی بر لزوم تسهیل مسیر صادرات و بازاریابی در صنعت سنگ کشور تاکید کرد و گفت: نباید صرفا به بازار عراق اکتفا شود. توسعه بازار می‌تواند کمبود درآمدهای ناشی از صادرات سنگ را جبران کند و جایگاه ایران را در دنیا بهبود ببخشد.

استاندار مرکزی با بیان اینکه ایران در جهان جزو تولیدکنندگان برتر و دارای ذخایر سنگ قابل قبول است، اما هنوز جایگاه و سهم خود را نیافته است، گفت: شورای معادن استان‌ها فعالند و اختیارات نسبتا خوبی دارند و می‌توان از مجموعه این اختیارات در جهت بهبود وضعیت سنگ کشور استفاده کرد.

وی گفت: استان مرکزی یک استان ویژه است و این استان و شهرستان محلات و شهر نیمور در بسیاری از مباحث از جمله معادن سنگ شهرت جهانی دارند و در این راستا آماده حمایت از فعالان این بخش در استان و کشور هستیم.

استاندار مرکزی با اشاره به نرخ بیکاری اعلام شده توسط مرکز آمار ایران برای تابستان 98 گفت: استان مرکزی در تابستان 98 با 8.3 درصد نرخ بیکاری جزو استان‌های موفق در کاهش این نرخ بوده است. نرخ بیکاری استان در تابستان 97، بالغ بر 9.4 درصد بود و این رقم حاکی از رشد خوبی در جهت کاهش نرخ بیکاری استان است، وضعیت در قیاس با بهار امسال نیز بهبود یافته است.

وی با اشاره به موضوع هپکو عنوان کرد: هپکو به صنعت معدن و سنگ کشور تعلق دارد. در روزهای اخیر با مدیرعامل ایمیدرو طرحی را پیش می‌بریم تا براساس آن کنسرسیومی از فعالان انجمن‌های معدن و سنگ ایران بتوانند هپکو را در اختیار بگیرند. خانه معدن و خانه سنگ ایران می‌توانند بخشی از ظرفیت هپکو را مورد استفاده قرار دهند.

آقازاده بیان کرد: استان مرکزی با 3 هزار واحد صنعتی دارای تعداد معدودی صنایع دارای مشکل است که هپکو و آذرآب نیز جزئی از این صنعت مشکل‌دار قلمداد می‌شوند.

وی با بیان اینکه از نحوه واگذاری‌ها نگرانی و ناراحتی خود را ابراز کرده‌ایم، گفت: نحوه نامناسب واگذاری این دو صنعت مشکلاتی را برای کارگران، بدنه صنعتی کشور و مسئولان ایجاد کرده‌، اما باید توجه داشت که این صنایع مشکل‌دار، همه صنعت استان نیستند بلکه استان دارای گستره وسیعی از صنایع است و به لحاظ داشتن تعداد واحدهای صنعتی و تنوع کار جزو استان‌های خاص محسوب می‌شود.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه وضعیت کنونی واحدهای صنعتی همچون هپکو و آذرآب دغدغه و درد مجموعه استان است، ولی چه کنیم که شرایط در مدیریت این واحدها و محصول و تولیدات آنها مطلوب نیست، تصریح کرد: ظرفیت آذرآب به گونه‌ای است که امروز می‌تواند به راحتی بیشتر تحریم‌ها علیه ملت ایران را در صنایع پتروشیمی، نفت، پالایشگاه و نیروگاهی دور بزند و اکثر نیاز کشور را در تجهیزات سنگین برآورده کند، اما به دلیل غفلت، بی‌توجهی، سوءمدیریت و عدم توجه سهامداران سابق و فعلی شاهد مشکلات این کشور هستیم.

وی با بیان اینکه حتما برای رفع چالش‌های هپکو، آذرآب و شرکت‌های دارای مشکل در حال تلاش هستیم و لازم است که صنعت سنگ و معدن کشور به هپکو نگاه حمایتی داشته باشد، بیان کرد: در سال گذشته، 59 واحد تولیدی استان دارای حقوق معوقه بودند، اما این رقم در سال جاری با کاهش 33 درصدی به 40 واحد رسیده است.

آقازاده با اشاره به حضور وزیر صنعت در مجلس شورای اسلامی که مانع حضور وی در مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره نمایشگاه سنگ محلات شد، افزود: جای معاون معدنی وزارتخانه نیز در این نمایشگاه خالی است تا در جریان مشکلات فعالان حوزه صنعت سنگ و معدن قرار گیرد. امیدواریم نمایشگاه سنگ محلات بتواند استعدادهای غیرشکوفای این صنعت را شکوفا کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 بزرگترین تولید کننده ماشین آلات راه سازی خاورمیانه در اراک احیا می شود!

امیدی دوباره برای روشن شدن چراغ سوله های هپکو

می متالز - بعد از پیگیری های جریانات عدالت خواه، مسوولین استانی، کارگران، رسانه ها و بسیاری دیگر از افراد دلسوز صنعت و تولید کشور، مشکلات هپکو در سطح ملی و به درستی برای مسوولین تبیین شد تا با دقت به این دست موضوعات پرداخته و تصمیماتی اصولی برای هپکو گرفته شود، که گویا در حال حاضر سخنان و پیگیری های مسوولین نوید از روزهای خوب برای هپکو دارد.
 «هپکو» در انتظار بازگشت آرامش

چرخ کارخانه ماشین سازی اراک خصوصی بهتر می چرخد یا دولتی؟

می متالز - شرکت هپکو تا سال ۱۳۸۵ وضعیت متناسب و استانداردی را در حوزه درآمد و اشتغال داشت تا اینکه در سال ۱۳۸۶ توسط سازمان خصوصی‌سازی به‌صورت مزایده به شرکتی تحت عنوان واگن‌سازی کوثر واگذار شد و این موضوع سرآغاز مشکلات امروزی شد.
 

هپکو طی دو ماه به مسیر تولید برمی‌گردد/ واگذاری از طریق پیمان مدیریت

می متالز - رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه تولید در کارخانه هپکو ظرف یکی، دو ماه آینده از سر گرفته می‌شود، گفت: بعد از دوره گذار و تعیین تکلیف بدهی‌های کارخانه، واگذاری از طریق پیمان مدیریت صورت می‌گیرد.
 دادستان اراک خبر داد:

آزادی بازداشتی‌های هپکو با قرار تامین

می متالز - دادستان اراک گفت: تمام بازداشتی‌های اعتراضات هپکو با قرار تامین آزاد شدند.
 استاندار مرکزی:

حقوق معوقه سه ماه اخیر کارگران هپکو هفته آینده پرداخت می‌شود

می متالز - استاندار استان مرکزی با بیان اینکه هم‌اکنون با چند موضوع در رابطه با کارخانه هپکو مواجه هستیم، گفت: اول پرداخت حقوق‌ معوقه کارگران این کارخانه است که سازمان خصوصی‌سازی و بانک ملی توافق کردند در هفته آینده حقوق معوقه سه ماهه اخیر را پرداخت کنند.
 

قرارداد سهامدار فعلی هپکو فسخ شد

می متالز - استاندار مرکزی از لغو قرارداد سهامدار فعلی هپکو به پیشنهاد استاندار مرکزی و دستور رئیس جمهور خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما