خبر
بورس و سهام   بانک ها  
پیش بینی کارشناسان از:

چند دلیل برای موقعیت استثنایی خرید سهام "وبملت" با حقوق صاحبان سهام600 تومانی

می متالز - بانک ملت بعد از بازگشایی نماد مورد توجه اکثر فعالان قرار گرفته که تحلیلگران معتقدند با توجه به برنامه ها و حقوق صاحبان سهام 600 تومانی، موقعیتی استثنایی برای ورود به این سهم ایجاد شده است.

به گزارش می متالز، نماد بانک ملت بعد از گذشت بیش از سه ماه، آخر هفته گذشته بازگشایی شد. البته یک بازگشایی درخور یک لیدر بازار به طوری که این نماد سرنوشت آن روز بازار منفی را تغییر داد و تاثیری بالغ بر 2700 واحد مثبت بر بازار بی رمق چهارشنبه هفته قبل گذاشت.

این رویداد در زمانی اتفاق افتاد که چندی قبل تر از روز بازگشایی، تراز عملیاتی مثبت 942 میلیارد تومانی مجدداً اذهان فعالان بازار را متوجه این سهم مرغوب کرد.

براین اساس و به باور تحلیل گران، انتظار می رفت "وبملت" در روز بازگشایی به دلیل نیاز به نقدینگی برخی سهامداران و انتظار چندین ماهه آنها در روز بازگشایی نماد، بازار شاهد صف عرضه این سهم باشد اما این سهم با صف تقاضای چند صد میلیونی در دو روز متوالی، مجدداً اذهان را متوجه خود ساخت و قدرت و جایگاه بنیادین را به رخ بازار کشید.

از طرف دیگر نباید این نکته را از نظر دور داشت که سهم در شرایط بسیار نامساعد بازار بازگشایی شد. زمانی که بازار منتظر مواجهه با یک سقف مقاومتی 330 هزار واحدی بود و اکثر تحلیلگران منتظر اصلاحی هر چند موقتی در این ناحیه بودند و این، شرایط را برای این سهم بنیادین کمی دشوار کرد.

در این میان کسانی که از ایستادن در صف خرید این سهم ناامید شدند، صف ها را ترک و گروهی دیگر با امید اینکه جو اصلاحی، بازار این سهم را متاثر کند با هدف خرید این سهم در دامنه ای پایین تر، مترصد فرصتی بهتر و قیمتی منفی تر نشستند که مجموع این عوامل باعث صف های فروش نه چندان سنگین این سهم شده است.

این درحالی است که برخی کارشناسان بر این باورند فروش اموال مازاد بانک ملت و آزاد شدن منابع در کنار افزایش سرمایه 160 درصدی از محل سایر اندوخته ها که در مجامع اخیر بانک قول آن به سهامداران داده شد، قریب الوقوع خواهد بود. همچنین ظرفیت این سهم در بخش ارزیابی مجدد اموال، این روزها مورد توجه محافل بورسی قرار گرفته که می تواند عاملی موثر برای آغاز رالی صعودی این سهم باشد.

از سوی دیگر، برخی  تحلیلگران هم حقوق صاحبان سهام بانک ملت را بدون در نظر گرفتن مازاد ارزش روز دارایی های ملکی و سرمایه گذاری های بانک، حدود 600 تومان در نظر گرفته اند .

با این تفاسیر قیمت فعلی هر سهم "وبملت" حتی در این روزهای منفی سهم و بازار، جذاب بوده که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت و فشار عرضه این سهم را می توان موقعیتی استثنایی برای ورود یا افزایش آن در پورتفوی سرمایه گذاران و فعالان بازار دانست.

به عبارتی ساده تر، وضعیت فعلی این سهم را می توان استراحتی کوتاه برای یک سهم بنیادین دانست که پس از رشدی ناگهانی در حال کف سازی و تثبیت قیمت های فعلی برای خیز برداشتن به سطوح قیمتی بالاتر است.

کد خبر: 61146
تاریخ: 1398/07/17 - 14:44
منبع: بورس پرس

سهام  وبملت  بانک ملت 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 عضو شورای عالی بورس مطرح کرد:

ادامه روند افزایشی بازار در انتظار گزارش‌ شرکت‌ها

می متالز - عضو شورایعالی بورس، ادامه روند افزایشی بازار را مستلزم گزارش‌ های خوب شرکت‌ها دانست و گفت: گزارش هایی که تاکنون منتشر شده، حاکی از عملکرد مثبت شرکت هاست و چنانچه سایر گزارش ها نیز مثبت باشد، بازار پس از اصلاح و استراحتی کوتاه به رشد خود ادامه می دهد.
 ایست بورس در مسیر اصلاح؟

نقشه نیمروز بورس چهارشنبه ( 24 مهر)

می متالز - شاخص کل بورس تهران پس از یک ریزش سنگین دو روزه، در جریان معاملات امروز به لطف حضور موثر سهامداران بزرگ در سمت خرید، به محدوده مثبت بازگشت. این تغییر مرهون افزایش تقاضای سهامداران عمده و بازیگران خرد در گروه‌های بزرگ‌تر است و در گروه‌های کوچک‌تر هنوز از شدت عرضه‌ها کاسته نشده است. شناوری پایین‌تر سهم‌های کوچک که پیش از این در صف‌های خرید و رشد شتابان قیمت تجلی می‌کرد، اکنون مجال خروج به سهامداران نمی‌دهد و شاخص هم‌وزن با خود به پایین می‌کشد.
 در انتظار دو نیمه متفاوت معاملات سهام؟

دیده‌بان بورس چهارشنبه (24 مهر)

می متالز - روز گذشته شاخص کل بورس تهران با ریزش نزدیک به 11 هزار واحدی تا کانال308 هزار واحد سقوط کرد. افت دسته‌جمعی قیمت سهام و پایدار ماندن صف‌های فروش تا پایان معاملات دیروز می‌تواند شوک ابتدای معاملات امروز را به دنبال داشته باشد. با این حال موضوع مهم‌تر این‌که آیا در ادامه معاملات سهام توانایی بازگشت از مدار منفی را خواهد داشت؟
 در دیگر بازارها چه اتفاقاتی افتاد؟

عامل اصلی فروش در بورس تهران

می متالز - شاخص کل بورس به نقطه صفر پاییزی برگشت، در این میان اما تحلیلگران دلیل ایجاد صف فروش در بورس تهران را مورد واکاوی قرار دادند.
 چرا طولانی‌شدن چالش‌ها در بازار سهام نمی‌تواند فرصت باشد؟

نتایج تعلل تصمیم‌‌گیری‌ها در بازار پایه

می متالز - کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که طولانی شدن چالش‌های بازار پایه می‌تواند نتایج متعددی را به دنبال داشته باشد که البته در نوک آن مساله سیاست‌زدگی در بازار سرمایه مطرح می‌شود.
 

احتمال‌ زمان‌بندی جدید از عرضه آرامکو

می متالز - اسپوتنیک در خبری به نقل از زبان رئیس هیات مدیره آرامکو، زمان‌بندی بزرگترین عرضه اولیه جهان را پیش‌بینی کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما