خبر
آلومینیوم  

آغاز عملیات اجرایی نفلین سینیت سراب با حضور رییس جمهوری

می متالز - استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه همه زیرساخت‌ها برای تولید آلومینا از نفلن سینیت در شهرستان سراب آماده است، گفت: تلاش می‌کنیم با امضای قرارداد این پروژه، عملیات اجرایی آن در سفر رییس جمهوری به استان آغاز شود.

به گزارش می متالز، محمدرضا پورمحمدی دوشنبه شب در جلسه شورای عالی معادن اظهار داشت: اجرایی شدن کارخانه تولید آلومینیا از نفلن سینیت در شهرستان سراب از جمله مطالبات جدی استان است و سال ها به دلایلی به مرحله استخراج و راه اندازی کارخانه منجر نشده بود که خوشبختانه موانع آن برطرف شده است.

وی تاکید کرد: خوشبختانه این کار با توان کارشناسی داخلی انجام خواهد شد

وی با بیان اینکه بخش معدن یکی از ظرفیت های مغفول کشور است، اظهار داشت: نتوانسته ایم از معادن موجود در کشور استفاده درست داشته باشیم و اگر در جاهایی هم اکتشاف و بهره برداری انجام شده، به شکل خام فروشی بوده و موارد محدودی فرایندهای تبدیل به محصول نهایی انجام یافته است.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه یک درصد معادن مس دنیا متعلق به آذربایجان شرقی است و رتبه برتر معادن مس کشور را دارایم، افزود: با تاکید وزیر صمت کمک شد تا فاز سوم کنسانتره مس سونگون و همچنین طرح مختلفی چون تغلیظ و ذوب به خوبی در استان پیش برود و امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم تولید مس کاتدی را در استان انجام دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به قابلیت های موجود در استان آذربایجان شرقی درخواست می کنیم کمک شود از این ظرفیت برای توسعه استان و کشور بهره مند شویم.

از سال ۱۳۶۱ با کشف معادن نفلین در شمال غرب کشور، زمزمه احداث کارخانه فرآوری این ماده معدنی شنیده شد و در نهایت در سال ۷۹ مطالعات احداث این کارخانه در سراب به اتمام رسید و بر این اساس ۵۱۰ هکتار زمین در حوالی روستاهای سراب برای احداث این کارخانه در نظر گرفته شد و در سال ۸۳ کلنگ آن به زمین خورد. اما به‌رغم هزینه‌های چند میلیارد دلاری و چند صد میلیارد تومانی اعتبارات ملی و استانی این کارخانه به بهره‌برداری نرسیده و عقد قرارداد با کشورهایی چون آلمان، چین و ارمنستان هم نتوانست چرخ این کارخانه را راه بیندازد.

در حال حاضر به جز چند سوله فلزی بزرگ، که البته ناقص رها شده، خبری از این کارخانه نیست.

کارخانه نفلین سینیت سراب در حالی با رکود ساخت ۲۵ ساله روبه‌رو بوده است که به تاکید مسئولان در حال حاضر می‌تواند سالانه از خروج یک میلیارد دلار ارز از کشور برای واردات پودر آلومینا جلوگیری کند.

آلومینیوم از جمله کالاهای در فهرست تحریم‌های آمریکا علیه ایران است و تولید آلومینا از صنایع راهبردی به‌شمار می‌آید و تنها معدن نفلین سینیت کشور برای تولید آلومینا با ظرفیت ۳۰ میلیارد تن در شهرستان سرابدر ۱۳۰ کیلومتری شرق تبریز واقع شده، آن هم در حالی که منابع آلومینا در ایران و جهان محدود است و در آذربایجان و شهر سراب به وفور این ماده معدنی یافت می‌شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 استاندار آذربایجان‌شرقی:

روی مزیت‌های آذربایجان‌شرقی به خوبی سرمایه‌گذاری نشده است

می متالز - استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بر روی مزیت‌های استان به خوبی سرمایه‌گذاری نشده است، افزود: یک درصد معادن جهان در استان قرار گرفته و معادن غنی زیادی داریم که اگر خام فروشی نکرده و بهره‌برداری کنیم، با اهمیت‌تر از نفت خواهد بود.
 استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد:

ضرورت ممنوعیت خام فروشی معادن در کشور

می متالز - استاندار آذربایجان شرقی بر ضرورت ممنوعیت خام فروشی معادن در کشور تاکید کرد.
 

تاکید رئیس قوه قضاییه بر معرفی هرچه سریعتر هیات مدیره کارخانه ماشین سازی تبریز/ آیت الله رئیسی: تصمیم گیری‌ها در این کارخانه یک روز هم نباید عقب بیفتد

می متالز - در جریان بازدید رئیس قوه قضاییه از کارخانه ماشین سازی تبریز، استاندار آذربایجان شرقی و سرپرست کارخانه اعلام کردند که صندوق بازنشستگی فولاد که اکنون صاحب اصلی کارخانه است ۴ ماه است هنوز مدیرعامل و هیات مدیره این کارخانه را معرفی نکرده است که رئیس قوه قضاییه این اقدام را نادرست دانست و گفت: معرفی هیات مدیره یک مجموعه تولیدی که لحظه به لحظه کار می‌کند، نباید چهار ماه عقب بیفتد.
 با حضور استاندار آذربایجان شرقی؛

عملیات اجرایی فاز سه تغلیظ مس سونگون آغاز شد

می متالز - استاندار آذربایجان شرقی از آغاز تولید سه هزار تن مس کاتدی در استان به روش لیچینگ در مجتمع مس سونگون خبر داد و گفت: عملیات اجرایی فاز سه تغلیظ مس سونگون آغاز شده و تا 36 ماه آتی به بهره برداری خواهد رسید.
 استاندار آذربایجان شرقی:

پیمانکاران خط آهن میانه - بستان‌آباد را مورد خطاب قرار داده‌ام نه آقای نوبخت را

می متالز - استاندار آذربایجان شرقی گفت: در سخنرانی خود در جشنواره شهید رجایی، پیمانکار خط آهن میانه - بستان‌آباد را مورد خطاب قرار داده‌ام نه آقای نوبخت را، آنانی هم که سخنان مرا به اشتباه نقل قول کرده بودند، متوجه اشتباه خود شده و تصحیح کردند.
 

سخنان استاندار آذربایجان‌شرقی نقل قولی از سفر نوبخت بود

می متالز - روابط عمومی استانداری آذربایجان‌شرقی در واکنش به انتشار خبری مبنی بر گلایه استاندار از رییس سازمان برنامه و بودجه در جشنواره شهید رجایی اعلام کرد سخنان پورمحمدی در این رویداد، نقل قولی درباه برخورد با تعلل پیمانکاران طرح دو خطه کردن راه آهن میانه - تبریز در سفر اخیر نوبخت به این خطه بوده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما