خبر
آلومینیوم  

آغاز عملیات اجرایی نفلین سینیت سراب با حضور رییس جمهوری

می متالز - استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه همه زیرساخت‌ها برای تولید آلومینا از نفلن سینیت در شهرستان سراب آماده است، گفت: تلاش می‌کنیم با امضای قرارداد این پروژه، عملیات اجرایی آن در سفر رییس جمهوری به استان آغاز شود.

به گزارش می متالز، محمدرضا پورمحمدی دوشنبه شب در جلسه شورای عالی معادن اظهار داشت: اجرایی شدن کارخانه تولید آلومینیا از نفلن سینیت در شهرستان سراب از جمله مطالبات جدی استان است و سال ها به دلایلی به مرحله استخراج و راه اندازی کارخانه منجر نشده بود که خوشبختانه موانع آن برطرف شده است.

وی تاکید کرد: خوشبختانه این کار با توان کارشناسی داخلی انجام خواهد شد

وی با بیان اینکه بخش معدن یکی از ظرفیت های مغفول کشور است، اظهار داشت: نتوانسته ایم از معادن موجود در کشور استفاده درست داشته باشیم و اگر در جاهایی هم اکتشاف و بهره برداری انجام شده، به شکل خام فروشی بوده و موارد محدودی فرایندهای تبدیل به محصول نهایی انجام یافته است.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه یک درصد معادن مس دنیا متعلق به آذربایجان شرقی است و رتبه برتر معادن مس کشور را دارایم، افزود: با تاکید وزیر صمت کمک شد تا فاز سوم کنسانتره مس سونگون و همچنین طرح مختلفی چون تغلیظ و ذوب به خوبی در استان پیش برود و امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم تولید مس کاتدی را در استان انجام دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به قابلیت های موجود در استان آذربایجان شرقی درخواست می کنیم کمک شود از این ظرفیت برای توسعه استان و کشور بهره مند شویم.

از سال ۱۳۶۱ با کشف معادن نفلین در شمال غرب کشور، زمزمه احداث کارخانه فرآوری این ماده معدنی شنیده شد و در نهایت در سال ۷۹ مطالعات احداث این کارخانه در سراب به اتمام رسید و بر این اساس ۵۱۰ هکتار زمین در حوالی روستاهای سراب برای احداث این کارخانه در نظر گرفته شد و در سال ۸۳ کلنگ آن به زمین خورد. اما به‌رغم هزینه‌های چند میلیارد دلاری و چند صد میلیارد تومانی اعتبارات ملی و استانی این کارخانه به بهره‌برداری نرسیده و عقد قرارداد با کشورهایی چون آلمان، چین و ارمنستان هم نتوانست چرخ این کارخانه را راه بیندازد.

در حال حاضر به جز چند سوله فلزی بزرگ، که البته ناقص رها شده، خبری از این کارخانه نیست.

کارخانه نفلین سینیت سراب در حالی با رکود ساخت ۲۵ ساله روبه‌رو بوده است که به تاکید مسئولان در حال حاضر می‌تواند سالانه از خروج یک میلیارد دلار ارز از کشور برای واردات پودر آلومینا جلوگیری کند.

آلومینیوم از جمله کالاهای در فهرست تحریم‌های آمریکا علیه ایران است و تولید آلومینا از صنایع راهبردی به‌شمار می‌آید و تنها معدن نفلین سینیت کشور برای تولید آلومینا با ظرفیت ۳۰ میلیارد تن در شهرستان سرابدر ۱۳۰ کیلومتری شرق تبریز واقع شده، آن هم در حالی که منابع آلومینا در ایران و جهان محدود است و در آذربایجان و شهر سراب به وفور این ماده معدنی یافت می‌شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 استاندار آذربایجان شرقی:

استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت معادن آذربایجان شرقی

می متالز - استاندار آذربایجان شرقی، با اشاره به تفویض اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت به استان در بخش معدن، گفت: هیچ محدودیتی در زمینه فعالیت‌های معدنی و استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت معادن استان نداریم و باید با رعایت استانداردهای ضروری و مسائل زیست‌محیطی، سهم معدن و فعالیت‌های معدنی را در اقتصاد استان افزایش دهیم.
 استاندار آذربایجان شرقی مطرح کرد:

ارتباط تصویری مس سونگون با رهبر انقلاب، گام موثری در جهش تولید بود

می متالز - پورمحمدی در خصوص حال و هوای جلسه هفته گذشته رهبر انقلاب با مراکز تولیدی از جمله مس سونگون نیز عنوان کرد: آن جلسه بسیار مهم بود و چون که حضرت آقا اهمیت ویژه ای به جهش تولید قائل هستند.
 با تاکید بر توسعه بخش معدن؛

ارتباط تصویری مجتمع مس سونگون ورزقان با رهبر معظم انقلاب برقرار شد

می متالز - ارتباط تصویری مجتمع معدن مس سونگون ورزقان با رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته کارگر برقرار شد.
 

تاکید بر تسریع در اجرایی شدن نفلین‌ سینیت سراب، مس و خودروسازی در آذربایجان‌ شرقی/ شرط تغییر کاربری‌ها

می متالز - استاندار آذربایجان‌شرقی بر لزوم تمرکز بر پروژه‌های کلان و تاثیرگذار استان برای تحقق شعار جهش تولید تاکید کرد.
 استاندار آذربایجان شرقی پس از ارتباط تصویری فعالان بخش تولید با رهبر معظم انقلاب، خبر داد:

آغاز سرمایه‌گذاری 1400 میلیارد تومانی در مجتمع مس آذربایجان

می متالز - استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به توصیه‌ها و تأکیدات رهبر معظم انقلاب نسبت به توسعه بخش معدن، از آغاز سرمایه‌گذاری بیش از یک هزار و چهارصد میلیارد تومانی در مجتمع مس آذربایجان خبر داد.
 حفاظت از محیط زیست با تولید موتورهای دیزل یورو 4 و 5

سرمایه گذاری‌های ایران خودرو دیزل به ثمر نشست

می متالز - شهر تبریز در روز کارگر سالی که به نام جهش تولید مزین شده، میزبان وزیر صنعت، معدن و تجارت برای بهره برداری از پروژه های توسعه ای گروه صنعتی ایران خودرو بود. این خودروساز با اعتماد و اتکا به توانمندی جوانان خطه آذربایجان توانست بخش زیادی از پروژه های تعریف شده خود در این دیار را به مرحله بهره برداری رسانده و در ماه های ابتدایی امسال در مسیر تحقق شعار سال گام بردارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما