خبر
زغال سنگ   بورس و سهام  

تشریح دلایل رشد ۳۱۳ درصدی «کشرق»

می متالز - مدیرعامل «کشرق» گفت: تمامی معادن تعطیل و نیمه تعطیل مجموعه صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود، در سال جاری فعال شده و هر دوره، وضعیت تولید نسبت به دوره قبل افزایش داشته و این شرایط در گزارش های منتشرشده شرکت هم مشهود است.

به گزارش می متالز، «کشرق» امروز هم صف خرید بود. این نماد در سال جاری روزهای سبز زیادی به خود دیده و از ابتدای سال ۹۸ بازدهی ۳۱۳ درصدی برای سهامداران خود به ارمغان آورده است. شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود در ۶ ماهه اول سال با پرش ۲۸۸ درصدی نسبت به سال قبل و تحقق سود ۱۶۳ ریالی به ازای هر سهم، نشان داد که رشد قیمت سهم دلایل بنیادی داشته؛ البته غافلگیری های «کشرق» در ماه های بعد هم ادامه داشته و درآمد فروش ۸ ماهه امسال ۲۹۳ درصد بیش از درآمد مدت مشابه سال قبل بوده است.

نکته عجیب در مورد زغال سنگی ها این است که حجم برداشت زغال سنگ ایران نسبت به ذخایر قطعی زغال سنگ کشور بسیار ناچیز است. این در حالی است که در حال حاضر بخشی از نیاز کشور به زغال سنگ از طریق واردات تامین می گردد که با احتساب هزینه های حمل، قیمت بسیار بالاتری نسبت به زغال ایران دارد. با این شرایط، شرکت های زغال سنگی جای توسعه خواهند داشت.

علی نصیری مدیرعامل و نایب رییس هیات مدیره شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود در خصوص وضعیت زغال سنگی ها بیان کرد: با توجه به اکتشافات و برداشت های اخیر، ذخیره قطعی زغال سنگ کشورمان حدود ۲ میلیارد تن برآورد شده و برداشت صنعت زغال سنگ در بهترین حالت، حدود ۴ میلیون تن است.

وی افزود: تا سال گذشته، قیمت زغال سنگ، بزرگترین چالش بر سر راه توسعه صنعت زغال سنگ کشور بود. تعیین قیمت ثابت و پایین برای زغال سنگ ایران، انگیزه ای برای سرمایه گذاری در این حوزه ایجاد نمی کرد و سرمایه گذاران رغبتی به سرمایه گذاری در طرح های افزایش ظرفیت صنعت زغال سنگ نداشتند. ولی مدتی است که شرکت های زغال سنگی مشغول انجام طرح های افزایش ظرفیت هستند. البته فرآیند تجهیز و راه اندازی معادن زغال سنگ، زمان بر است؛ اما اتفاقات خوبی در این زمینه رخ داده و با توجه به شتاب روند اجرای طرح های توسعه ای در این صنعت، در نیمه دوم امسال، حجم تولید زغال سنگ کشور بیش از نیمه اول سال بوده و روند صعودی تولید زغالسنگ، در سال آینده هم تداوم خواهد داشت.

این فعال صنعت زغال سنگ تصریح کرد: بعد از تعیین فرمول قیمت گذاری زغال سنگ، (بر مبنای شمش فولاد خوزستان)، بزرگترین دغدغه زغال سنگی ها مرتفع شده و روند استخراج صعودی بوده و نسبت به گذشته، تغییر فاحشی خواهد داشت. البته به منظور افزایش ظرفیت برداشت زغال سنگ در ایران نسبت به حجم ذخایر قطعی، می بایست طرح های مکانیزه اجرا شود و اجرای هر طرح مکانیزه، چند سالی به طول انجامیده و باید در سطح کلان تری در این رابطه، برنامه ریزی بلندمدت صورت گیرد. اما سرمایه گذاری در این صنعت، توجیه اقتصادی داشته و تقریبا تمام شرکت ها، طرح های توسعه ای در دست اجرا دارند.

مدیرعامل «کشرق» در رابطه با وضعیت شرکت و برنامه های آتی مجموعه صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود گفت: شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق هم طرح های توسعه ای در دست انجام دارد و به مدد همین طرح ها، هم حجم تولید شرکت و هم سودآوری مجموعه، روند صعودی خواهد داشت.

نصیری اضافه کرد: تمامی معادن تعطیل و نیمه تعطیل مجموعه صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود، در سال جاری فعال شده و هر دوره، وضعیت تولید نسبت به دوره قبل افزایش داشته و این شرایط در گزارش های منتشرشده شرکت هم مشهود است. این روند ادامه خواهد داشت و در دوره های بعد، گزارش های بهتری ارایه خواهد شد. طرح های توسعه فعلا از منابع داخلی شرکت تامین مالی می شود.

وی در خاتمه تاکید کرد: صنعت زغال سنگ کشور با تشکیل انجمن زغال سنگ ایران در سال گذشته، از بلاتکلیفی که چند سالی با آن دست به گریبان بود، رهایی یافته و سهم خود را در اقتصاد کشور مطالب می کند و با این شرایط، به آینده بسیار خوشبین هستیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

سهامداران "کشرق" گرد هم می آیند

می متالز - مجمع عمومی شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود در تاریخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ برگزار می شود.
 جهش بلند مقدار فروش، سود ساز شد

استخراج سود از معادن «کشرق»

می متالز - نقطه تمایز «کشرق» با سایر شرکت ها جهش بلند مقدار فروش است که موجبات افزایش شدید سود خالص را فراهم آورد.
 معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت:

آینده خوبی در انتظار صنعت زغال سنگ است

می متالز - مجمع عمومی انجمن زغال سنگ ایران با حضور داریوش اسماعیلی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت تشکیل و به آینده خوب صنعت زغال سنگ تاکید شد.
 

شفاف سازی خاص «کشرق» + جزییات

می متالز - شفاف سازی خاص در صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود منتشر شد.
 نسبت به دوره مشابه گذشته؛

"کشرق" در هر سهم خود به سود رسید

می متالز - شرکت صنعتی و معدنی شمال‌شرق شاهرود در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸، به صورت حسابرسی شده، به ازای هر سهم خود یک هزار و ۲۹۰ ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته که زیان هر سهم ۱۵۱ ریال اعلام شده بود، از افزایش چشمگیری برخوردار است.
 دبیر انجمن زغال سنگ ایران:

ما زغال‌ سنگ را با هتلداری و گردشگری مقایسه نمی‌کنیم/ با وجود کرونا هیچ کس در بخش استخراج زغال سنگ بیکار نشد

می متالز - صنایع کشور هر یک با توجه به میزان آسیبی که از شیوع کرونا متحمل شده اند، با پیامدهای آن در کشمکش هستند. در این بین گفته‌های دبیر انجمن زغال سنگ حکایت از آن دارد این بخش با شیوع ویروس همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و هیچ نیروی انسانی شاغل در این بخش به دلیل شیوع بیماری شغل خود را از دست نداده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما