خبر
زغال سنگ   بورس و سهام  

تشریح دلایل رشد ۳۱۳ درصدی «کشرق»

می متالز - مدیرعامل «کشرق» گفت: تمامی معادن تعطیل و نیمه تعطیل مجموعه صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود، در سال جاری فعال شده و هر دوره، وضعیت تولید نسبت به دوره قبل افزایش داشته و این شرایط در گزارش های منتشرشده شرکت هم مشهود است.

به گزارش می متالز، «کشرق» امروز هم صف خرید بود. این نماد در سال جاری روزهای سبز زیادی به خود دیده و از ابتدای سال ۹۸ بازدهی ۳۱۳ درصدی برای سهامداران خود به ارمغان آورده است. شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود در ۶ ماهه اول سال با پرش ۲۸۸ درصدی نسبت به سال قبل و تحقق سود ۱۶۳ ریالی به ازای هر سهم، نشان داد که رشد قیمت سهم دلایل بنیادی داشته؛ البته غافلگیری های «کشرق» در ماه های بعد هم ادامه داشته و درآمد فروش ۸ ماهه امسال ۲۹۳ درصد بیش از درآمد مدت مشابه سال قبل بوده است.

نکته عجیب در مورد زغال سنگی ها این است که حجم برداشت زغال سنگ ایران نسبت به ذخایر قطعی زغال سنگ کشور بسیار ناچیز است. این در حالی است که در حال حاضر بخشی از نیاز کشور به زغال سنگ از طریق واردات تامین می گردد که با احتساب هزینه های حمل، قیمت بسیار بالاتری نسبت به زغال ایران دارد. با این شرایط، شرکت های زغال سنگی جای توسعه خواهند داشت.

علی نصیری مدیرعامل و نایب رییس هیات مدیره شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود در خصوص وضعیت زغال سنگی ها بیان کرد: با توجه به اکتشافات و برداشت های اخیر، ذخیره قطعی زغال سنگ کشورمان حدود ۲ میلیارد تن برآورد شده و برداشت صنعت زغال سنگ در بهترین حالت، حدود ۴ میلیون تن است.

وی افزود: تا سال گذشته، قیمت زغال سنگ، بزرگترین چالش بر سر راه توسعه صنعت زغال سنگ کشور بود. تعیین قیمت ثابت و پایین برای زغال سنگ ایران، انگیزه ای برای سرمایه گذاری در این حوزه ایجاد نمی کرد و سرمایه گذاران رغبتی به سرمایه گذاری در طرح های افزایش ظرفیت صنعت زغال سنگ نداشتند. ولی مدتی است که شرکت های زغال سنگی مشغول انجام طرح های افزایش ظرفیت هستند. البته فرآیند تجهیز و راه اندازی معادن زغال سنگ، زمان بر است؛ اما اتفاقات خوبی در این زمینه رخ داده و با توجه به شتاب روند اجرای طرح های توسعه ای در این صنعت، در نیمه دوم امسال، حجم تولید زغال سنگ کشور بیش از نیمه اول سال بوده و روند صعودی تولید زغالسنگ، در سال آینده هم تداوم خواهد داشت.

این فعال صنعت زغال سنگ تصریح کرد: بعد از تعیین فرمول قیمت گذاری زغال سنگ، (بر مبنای شمش فولاد خوزستان)، بزرگترین دغدغه زغال سنگی ها مرتفع شده و روند استخراج صعودی بوده و نسبت به گذشته، تغییر فاحشی خواهد داشت. البته به منظور افزایش ظرفیت برداشت زغال سنگ در ایران نسبت به حجم ذخایر قطعی، می بایست طرح های مکانیزه اجرا شود و اجرای هر طرح مکانیزه، چند سالی به طول انجامیده و باید در سطح کلان تری در این رابطه، برنامه ریزی بلندمدت صورت گیرد. اما سرمایه گذاری در این صنعت، توجیه اقتصادی داشته و تقریبا تمام شرکت ها، طرح های توسعه ای در دست اجرا دارند.

مدیرعامل «کشرق» در رابطه با وضعیت شرکت و برنامه های آتی مجموعه صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود گفت: شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق هم طرح های توسعه ای در دست انجام دارد و به مدد همین طرح ها، هم حجم تولید شرکت و هم سودآوری مجموعه، روند صعودی خواهد داشت.

نصیری اضافه کرد: تمامی معادن تعطیل و نیمه تعطیل مجموعه صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود، در سال جاری فعال شده و هر دوره، وضعیت تولید نسبت به دوره قبل افزایش داشته و این شرایط در گزارش های منتشرشده شرکت هم مشهود است. این روند ادامه خواهد داشت و در دوره های بعد، گزارش های بهتری ارایه خواهد شد. طرح های توسعه فعلا از منابع داخلی شرکت تامین مالی می شود.

وی در خاتمه تاکید کرد: صنعت زغال سنگ کشور با تشکیل انجمن زغال سنگ ایران در سال گذشته، از بلاتکلیفی که چند سالی با آن دست به گریبان بود، رهایی یافته و سهم خود را در اقتصاد کشور مطالب می کند و با این شرایط، به آینده بسیار خوشبین هستیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

انقلاب بلاکچین، همزمان با انقلاب رگولاتوری

می متالز - کنفرانس مدیریت دانش، بلاکچین و اقتصاد در سالن همایش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.
 

مسوولان توجهی به ایمنی معادن زغال سنگ ندارند

می متالز - دبیر انجمن زغال سنگ ایران با انتقاد از اینکه تاکنون اتفاق خاصی در حوزه ایمنی معادن زغال سنگ اتفاق نیفتاده است، گفت: چندین بار برای کمک به معادن زغال سنگ درخواست داده‌ایم اما تاکنون توجهی به این موضوع نشده است.
 دبیر انجمن زغال سنگ مطرح کرد:

آخرین جزئیات ریزش معدن زغال سنگ در طبس

می متالز - صمدی گفت: تا کنون ۲ نفر در اثر ریزش معدن سامان کاوش طبس جان خود را از دست داده اند.
 

ریزش تونل در زغال سنگ طبس/ ۲ کارگر جان باختند

می متالز - تونل حفاری در شرکت زغال سنگ پروده طبس عصر امروز ریزش کرد که منجر به جان باختن دو کارگر شد.
 درخواست زغال سنگی ها از صمت؛

تعیین تکلیف بدهی ذوب آهن به معادن زغال سنگ

می متالز - انجمن زغال سنگ ایران طی نامه به وزارت صمت درخواست احداث پایگاه های ایمنی و نجات در مناطق ۴ گانه زغال سنگ و تعیین تکلیف بدهی ذوب آهن به معادن زغال سنگ و حل مشکلات واردات تجهیزات معادن زغال سنگ شو را مطرح کرد.
 مدیر عامل زغال سنگ پروده گفت:

پیشگام معدنکاری مکانیزه در کشور هستیم

می متالز - مدیر عامل شرکت زغال سنگ پروده طبس از استخراج 1.2 میلیون تن زغال سنگ خام در طبس خبر داد و گفت: این شرکت پیشگام معدنکاری مکانیزه کشور و بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ ایران در 5 سال متوالی است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما