خبر
مالیات  

درآمدهای مالیاتی دولت در ۸ ماه نخست

می متالز - رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: ۸۹ هزار میلیارد تومان مالیات در ۸ ماهه ابتدایی سال ۹۸ وصول شد. بر این اساس عملکرد ۸ ماهه مالیات‌گیری نسبت به دوره مشابه سال گذشته، رشد ۴ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش می متالز، طبق داده‌های بانک‌مرکزی، در طول ۸ ماه ابتدایی سال ۹۷، دولت در حدود ۵/ ۸۵ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی به‌دست آورده بود. امیدعلی پارسا ظهر دیروز و در حاشیه نشست با دبیرکل و اعضای سندیکای بیمه گران ایران با بیان رقم تحقق درآمد مالیاتی افزود: ۹۴ درصد از اهداف مالیاتی ما در این مدت محقق شد. وی در پاسخ به سوالی درباره معافیت مالیاتی بر نرخ حق بیمه در کشور به‌ویژه در ۲ رشته بیمه شخص ثالث و بیمه‌های زندگی گفت: امروز جلسه خیلی خوبی با مدیران عامل شرکت‌های بیمه داشتیم. امروز توافق کردیم همه ابعاد مالیات برای همه شرکت‌های بیمه باید به شکل متمرکز و در قالب ممیز کلی واحد و دستورالعمل یکسان عمل شود.

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مالیات و بیمه موضوعات در هم تنیده‌ای در همه کشورهای دنیاست، افزود: همان‌طوری که صنعت بیمه ما هم واقعا مسائل و مشکلاتی دارد که امروز بیشتر با آن آشنا شدم، نظام مالیاتی کشور هم مسائل و مشکلات خاص خود را دارد. کل مالیاتی که در کشور درحال وصول است، چیزی حدود ۷ تا ۸ درصد از کل درآمدهای مردم است و با این میزان از مالیات واقعا اداره کشور غیرممکن است.

پارسا ادامه داد: وقتی کل میزان مالیاتی که از مردم اخذ می‌شود را با هم تلفیق می‌کنیم، نشان می‌دهد رقم مناسبی برای اداره کشور نیست. در کشور تمام واحدهای مختلف و به هرجایی می‌روید، دنبال معافیت مالیاتی هستند. اگر قرار باشد معافیت شامل همه درآمدها شود، چیزی باقی نمی‌ماند که شما بخواهید از محل آن کشور را اداره کنید. وی با بیان اینکه حمایت از بیمه‌ها باید محدود، مشروط، کاهنده و تضمین‌دار باشد، اظهار کرد: حمایت‌های فراوان و موثری را قانون‌گذار از بیمه داشته و دارد و در لایحه مالیات ارزش افزوده مورد توجه بوده است. معاون وزیر اقتصاد درخصوص تناقض پیش‌نویس قانون مالیات‌های مستقیم و اخذ مالیات ارزش افزوده همزمان با تاکید برنامه ششم مبنی بر رساندن سهم بیمه‌های زندگی به ۵۰ درصد گفت: اینکه دولت و مجموعه نظام- چه برای شرکت‌های بیمه و چه شرکت‌های بیمه برای مردم- باید به حداقل برسانند، جزو مسلمات است. پارسا خاطرنشان کرد: تمام درآمدهای مالیاتی که ماهانه در کشور وصول می‌شود حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است، در حالی که فقط حقوق و مزایای شاغلین و بازنشستگان ۱۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است و این موضوع نشان می‌دهد مالیاتی که از همه بخش‌ها اخذ می‌شود، رقم بالایی نیست. رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی ادامه داد: مالیات داروی تلخی است که هیچ‌کس نمی‌خواهد آن را بخورد ولی اداره مملکت هم بدون مالیات امکان‌پذیر نیست. پارسا درخصوص اخذ مالیات از بیمه‌های زندگی در پیش‌نویس لایحه جدید مالیات‌های مستقیم نیز اظهار کرد: بیمه عمر در ایران تاکنون معاف از مالیات بوده ولی شما درباره موضوعی صحبت می‌کنید که هنوز اتفاق نیفتاده است. معاون وزیر اقتصاد درباره تاثیر مالیات ارزش افزوده بر افزایش قیمت بیمه‌ها نیز گفت: مالیات ارزش افزوده کاری به شرکت‌های بیمه‌گر ندارد و هزینه اصلی آن به سمت خریدار نهایی می‌رود. سیاست کلی که وجود دارد، این است که بیمه‌های عمر از مالیات معاف هستند.

رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که اصلاحیه جدیدی بر قانون مالیات‌های مستقیم در حال بررسی است و پس از نهایی شدن برای تصویب تقدیم مجلس خواهد شد.

پارسا درباره آخرین اقدامات انجام شده برای نصب دستگاه کارتخوان برای پزشکان نیز گفت: قانون‌گذار می‌گوید باید پزشکان دستگاه کارتخوان پزشکان را نصب می‌کردند و پزشکانی که نصب نکرده یا استفاده نکرده باشند، ما از منابع اطلاعاتی دیگری که داریم، دسترسی به میزان درآمد آنها خواهیم داشت. وی ادامه داد: برای محاسبه مالیات پزشکان، در خردادماه سال آینده و همزمان با ارائه اظهارنامه مالیاتی پزشکان، با منابع دیگر اطلاعاتی، درآمدهای دیگر مالیاتی مشمول و مالیات حقه را حتما از آنها مطالبه می‌کنیم و جرائمی که در قانون پیش‌بینی شده حتما مورد عمل قرار خواهد گرفت.

پارسا درباره اخذ مالیات ارزش افزوده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز تصریح کرد: هر بحثی ویژگی، کاربرد و استدلال خود را دارد. مناطق آزاد قرار است سکوی صادرات باشند و تولید در آنها صرفه اقتصادی داشته باشد ولی بحث مالیات ارزش افزوده کمک به تولیدکننده و صادرکننده نیست. بحث آن مصرف‌کننده است و ما می‌گوییم باید رفتار یکسانی با مصرف‌کننده در کل نقاط کشور شود و نباید تبعیضی قائل شد. وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص سرکشی به حساب‌های بانکی برای اخذ و محاسبه مالیات نیز گفت: همه حاکمیت‌ها در همه دنیا دسترسی به آمار و اطلاعات پولی و بانکی و املاک دارند و باید سرکشی انجام شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 هفته جاری صورت می‌گیرد؛

بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی

می متالز - کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی هفته جاری به بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ می پردازد.
 

بازگشت درآمد حقوق دولتی به بخش معدن موجب تحول چشمگیر می‌شود/ شورای‌ عالی معادن فرمول تعیین حقوق دولتی را مهیا نکرده است

می متالز - طی سال‌های اخیر، درآمدهای حاصل از حقوق دولتی در خود بخش معدن، فراهم کردن زیرساخت‌ها و توسعه اکتشافات هزینه نمی‌کنند، لذا به عنوان درآمد وارد خزانه دولت می شود. لذا نگرانی‌ها از افزایش ۹۰ درصدی بهره مالکانه معادن این است که درآمد حاصل از آن به حوزه معدن بازنمی‌گردد که این افزایش فاحش، به معادن لطمه می زند.
 

ابلاغیه جدید سازمان امور مالیاتی درخصوص بازگشت ارز صادراتی

می متالز - معاون سازمان امور مالیاتی در نامه‌ای به معاونت‌های مربوطه این سازمان، دستورالعمل شیوه برخورد با پرونده‌های مالیاتی صادرکنندگان را ابلاغ کرد.
 

جزییات ابلاغیه سازمان امور مالیاتی در خصوص بازگشت ارز صادراتی

می متالز - معاون سازمان امور مالیاتی در نامه‌ای به معاونت‌های مربوطه این سازمان، دستورالعمل شیوه برخورد با پرونده‌های مالیاتی صادرکنندگان را ابلاغ کرد.
 

لایحه بودجه 99/ ریشه جهش برآورد دولت از درآمدهای مالیاتی

می متالز - در لایحه بودجه 99 برآورد دولت از درآمدهای مالیاتی نشان از جهش دارد.
 

بهره‌وری معادن کشور نیاز به طرح جامع بلند مدت دارد

می متالز - یک کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه گفت: تنها تدوین یک طرح جامع با نگاه تخصصی و بلند مدت می تواند بهره وری معادن کشور را به بیش از سه برابر از آنچه که امروز هست، برساند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما