خبر
فن آوری های نوین  
رئیس فراکسیون فناوری و نوآوری مجلس مطرح کرد:

تعدد نهادهای مجوزدهی؛ چالش مهم زیست بوم استارت آپی

می متالز - رئیس فراکسیون فناوری و نوآوری مجلس گفت: تعدد نهادهای مسوول مجوزدهی و نظارت بر فعالیت کسب و کارها از چالش های مهم زیست بوم استارت آپی است.

به گزارش می متالز، فاطمه حسینی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 19 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاوردها و مشکلات اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان و نوآورانه گفت: یکی از ویژگی های امروز حاکم بر اقتصاد کشور ریسک های سیاسی مترتب بر آن است که بر فضای اقتصادی کشور سایه افکنده است. این ریسک ها تنفس درفضای نحیف گلخانه زیست بوم نوآوری و فناوری را دشوار می کند. در حالی که جلسات متعددی در کمیسیون اقتصادی و همچنین هیات رئیسه مجلس برگزار شده و به بررسی چالش های بیمه ای و بانکی شرکت های استارت آپی پرداخته شده است، اما گرد یأس و ناامیدی بر فضای زیست بوم که امید مایه حیات آن است، افشانده شد. دکمه قرمزی که هرگز نباید فشرده می شد، فشرده شده و یکی از زیرساخت های مهم این زیست بوم یعنی دسترسی به شبکه جهانی اینترنت در کمال ناباوری به طور یکباره برای مدت طولانی قطع شد.

با قطع دسترسی به شبکه جهانی اینترنت روزانه   2 هزار و 500 میلیارد تومان به کسب و کارهای حوزه فناوری خسارت وارد شد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس اعلام کرد: گزارشات حاکی از آن است که خسارت های مستقیم تنها به کسب و کارهای حوزه فناوری روزانه بالغ بر  2 هزار و 500 میلیارد تومان برآورد شده است لذا یکی از کارهای مهم مجلس شورای اسلامی این است که زمینه دسترسی و قطع اینترنت را طوری محدود کند که آسیب به این فضا و این زیست بوم به حداقل برسد.

رئیس فراکسیون فناوری و نوآوری مجلس ادامه داد: یکی از مهمترین چالش های استارت‌آپ‌های امروز و جوانان فعال در این حوزه در زمینه ثبت، صدور و نظارت بر فعالیت کسب و کارها است، همچنین ضررهایی که در این حوزه مترتب می شوند.

حسینی افزود: تعدد نهادهای مسوول مجوزدهی و نظارت بر فعالیت کسب و کارها از چالش های مهم زیست بوم استارت آپی است. برای مثال، برخی از مهمترین نهادهای صدور مجوز به خصوص در مورد شرکت های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات عبارتند از: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت صمت، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و اعطای این نماد برای اخذ درگاه بانکی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال - معاونت امور هنری و سینمایی - بنیاد ملی بازی های رایانه ای مجوز ساماندهی محتوای فضای مجازی) که با چالش های آن به طور گسترده آشنا هستیم چالش تاکسیرانی با شرکتهای حمل و نقل اینترنتی، چالش سازمان هواپیمایی و سازمان گردشگری با شرکتهای ارائه خدمات رزرو و خرید بلیت نیز باید به این چالش ها اضافه کرد.

وی مطرح کرد: همچنین نهادهای مختلف، به استناد قانون با مقرراتی که اختیار صدور مجوز را برای آنها پیش بینی کرده است می توانند اقدام به نظارت، جریمه با تعطیلی این کسب و کارها به صورت ناگهانی اقدام کند (سازمان اطلاعات سپاه، پلیس فتا، اداره نظارت بر اماکن نیروی انتظامی، پلیس آگاهی، مناد مبارزه با قاچاق کالا و ارزه معاونت‌های امنیتی نهادها و سازمان های مختلف).

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: علاوه بر این، فرایندهای قضایی که کسب و کارهای نوپا با آن درگیر هستند نیز با مشکلاتی همچون عدم آشنایی بدنه قضایی حاکمیت با مختصات این کسب و کارها، عدم استفاده کامل از ظرفیت دادسراهای جرائم رایانه ای و عدم شفافیت فرایندهای قضایی به دلیل برخی مداخلات نهادهای غیرقضایی در امور قضایی همراه است. این امر و احضارهای مکرر مدیران کسب و کارها به دادسراها و دادگاه ها، فشارهای زیادی را به متولیان این نوع کسب و کار وارد کرده است به نحوی که به جای تمرکز بر توسعه کسب و کار باید برای پاسخ دهی به جرائمی که اشخاص دیگر بر بستر یک پلتفرم مرتکب می شوند، در دادگاه حضور باند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

وزیر اقتصاد خبر داد: تغییرات مثبت در صادرات غیر نفتی تا پایان دی

می متالز - وزیر اقتصاد از تغییرات مثبت صادرات غیرنفتی تا پایان دی امسال خبر داد.
 وزیر امور اقتصادی و دارایی خبر داد:

رشد ۲۰ درصدی صادرات غیر نفتی

می متالز - وزیر اقتصاد با اعلام اینکه صادرات غیر نفتی ۲۰ درصد به لحاظ وزنی در ۱۰ ماهه سال‌جاری افزایش داشته است، گفت: فشار و محدودی های دشمن نتوانسته اثری بر صادرات غیرنفتی و واردات داشته باشد.
 کریمی:

نقدینگی با عملیات بازار باز، هدفمند به تولید تزریق می‌ شود

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید اجرای عملیات بازار باز می‌تواند بخشی از نقدینگی موجود در جامعه را به صورت هدفمند جذب کرده و به حوزه‌هایی مانند تولید تزریق کند.
 وزیر اقتصاد خبر داد:

کالا‌های لوکس ترخیص نمی‌شوند/ محدودیت دولت برای ترخیص ۱۴۰۰ قلم کالا از گمرک

می متالز - دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: محدودیت‌های دولت باعث شده تا ۱۴۰۰ قلم کالا در گمرک باقی بماند و ترخیص نشود.
 حضرتی جلسه امروز کمیسیون اقتصادی را تشریح کرد:

رشد درآمدهای غیرنفتی در ۶ ماه نخست سال جاری

می متالز - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس رشد درآمدهای غیرنفتی در ۶ ماه نخست سال جاری را مهمترین بخش گزارش دژپسند در زمینه "آخرین وضعیت شاخص‌های اقتصاد کلان کشور" عنوان کرد.
 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

بورس کالا، ویترین فضای واقعی اقتصاد است

می متالز - سید حسن حسینی شاهرودی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که بورس کالا، ویترین فضای واقعی اقتصاد کشور است به شکلی که علاوه بر آنکه مسوولان و فعالان اقتصادی و صنایع می توانند براساس اطلاعات آماری این بورس در جهت بهبود فرآیندها تصمیم بگیرند، امروز سهامداران در حوزه های مختلف نیز از آمار شفاف جزییات فروش شرکت ها در بورس بهره می برند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما