خبر
مواد معدنی   انرژی هسته ای  
مصوبه کمیسیون تلفیق در حمایت از اجرای گام پنجم

تکلیف شرکت سوخت هسته‌ای برای توسعه و تسریع در طرح‌های مواد معدنی و کیک زرد

می متالز - اعضای کمسیون تلفیق در مصوبه‌ای درراستای حمایت از بیانیه دولت در اجرای گام پنجم شرکت مادر تخصصی سوخت هسته‌ای را مکلف به توسعه و تسریع در اجرای طرح‌های مواد معدنی و محصولات جانبی به ویژه کیک زرد کردند.

به گزارش می متالز، هادی قوامی سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۹ در نشست خبری ظهر امروز چهارشنبه خود گفت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق برای حمایت از فعالیت‌های صلح آمیز در حوزه چرخه سوخت هسته‌ای و بیانیه دولت در اجرای گام پنجم، شرکت مادرتخصصی سوخت هسته‌ای مکلف به توسعه و تسریع در اجرای طرح‌های مواد معدنی و محصولات جانبی به ویژه کیک زرد با منشأ داخلی و خارجی شد و درآمد حاصل این شرکت از تقسیم سود سهم دولت معاف شد. همچنین مالیات آن با نرخ صفر محاسبه خواهد شد.

وی از مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق برای افزایش دو درصدی جرایم رانندگی خبر داد و گفت که درآمد ۲۰۰ میلیارد تومانی حاصله برای ضایعات نخاعی در اختیار بهزیستی قرار می‌گیرد و بخشی از آن نیز برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی اختصاص می‌یابد.

قوامی از مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق خبر داد که براساس آن ۱۰ ریال به قیمت هر پیامک اضافه می‌شود و درآمد حاصله برای کمک به افراد تحت پوشش بهزیستی در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق گفت: براساس این مصوبه ۵۰ هزار میلیارد تومان طلب تأمین اجتماعی از دولت در قالب روش‌های مختلف از جمله حق‌الامتیاز سهام و حقوق مالکانه، تأمین خوراک انرژی با قیمت ترجیحی برای شرکت‌های تحت پوشش تأمین اجتماعی و واگذاری خانه‌های سازمانی دولتی پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین در مصوبه دیگر اختیار افزایش بهای آب، برق و گاز شرکت‌های دولتی به هیأت وزیران واگذار شد تا از تصمیمات جزیره‌ای جلوگیری شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ اضافه کرد: در مصوبه دیگر مقرر شد معافیت و تخفیفات گمرکی و مالیاتی دستگاه‌های اجرایی شفاف و به صورت جمعی خرجی ثبت شود تا مشخص شود چقدر معافیت مالیاتی و تخفیف گمرکی دارند.

قوامی از مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق خبر داد که براساس آن درآمدهای سازمان انتقال خون اختصاصی تلقی شده و به این سازمان برمی‌گردد.

به گفته وی طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق تعرفه آب بهای شرب عشایری که پیش از این همانند تعرفه آب بهای شهری محاسبه می‌شد در سال آینده همانند تعرفه آب بهای روستایی محاسبه خواهد شد.

این نماینده مجلس یادآور شد: در مصوبه دیگر مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از پرداخت هزینه‌های صدور پروانه ساختمانی انشعاب آب، برق، گاز و عوارض شهرداری برای یک بار معاف شدند.

قوامی ادامه داد: در مصوبه دیگر مقرر شد واردات خودروهای سبک و سنگین با اولویت هیبریدی و ماشین‌آلات معدنی با منشأ ارز خارجی طبق قوانین و مقررات انجام شود و این فرصت به شرکت‌های معدنی داده شود تا فعالیت سازندگی داشته باشند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق تأکید کرد: پیش از این هر ساله سه درصد از سرجمع بودجه عمومی برای توازن برداشته می‌شد و این برداشت از دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی مربوط به وزارت علوم و وزارت بهداشت و جهاد دانشگاهی نیز صورت می‌گرفت اما با مصوبه کمیسیون تلفیق قرار شد سال آینده این مراکز از کسر سه درصد معاف شوند.

قوامی همچنین خاطر نشان کرد: در سال‌های گذشته برای مشمولین غایب تسهیلاتی در نظر گرفته شده بود که در مصوبه کمیسیون تلفیق مقرر شد اگر آن‌ها نتوانستند تا پایان سال ۹۹ مبلغ بدهی خود را تسویه کنند غیبت از سربازی تلقی خواهد شد.

به گفته قوامی طبق مصوبه کمیسیون تلفیق درآمد شوراهای حل اختلاف در سال آینده همانند سازمان انتقال خون اختصاصی تلقی می‌شود.

وی یادآور شد: طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مقرر شد برای ورزشکاران تیم ملی که چند بار در طول سال سفر خارجی می‌روند عوارض خروج با نرخ بار اول محاسبه شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق افزود: پیش از این وزارت نیرو مشکلی در خصوص انتقال اموال و دارایی‌های مربوط به تأسیسات آبرسانی داشت که در مصوبه کمیسیون تلفیق به شرکت‌های آب و فاضلاب اجازه دادیم این انتقال انجام شود تا بتوانند هزینه طرح‌های آبرسانی را در بهای تمام شده خدمات‌شان محاسبه کنند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس همچنین گفت: طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق برای اجرای بهتر طرح کاداستر نیم درصد درآمد حق‌الثبت افزایش پیدا کرد که درآمد حاصله به صورت اختصاصی در اختیار سازمان ثبت قرار می‌گیرد.

قوامی با اشاره به مصوبه دیگر گفت: بر این اساس بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی موظف‌اند حداکثر تا پایان خرداد ۹۹ کلیه حساب‌های بانکی فاقد شهاب معتبر متعلق به افراد حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی را مسدود کرده و از ارائه هر گونه خدمت و یا پرداخت سود به آنان خودداری کنند. بانک مرکزی نیز موظف است ضمن نظارت بر عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی تا تاریخ مزبور ارائه هر گونه خدمات در سامانه‌های تسویه و پرداخت به حساب‌های فاقد شهاب معتبر را متوقف کند. همچنین بانک مرکزی موظف است بسترهای لازم جهت تکمیل اطلاعات هویتی مشتریان بانکی را فراهم کند.

به گفته وی در این مصوبه شرکت‌های خدمات پرداخت بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی مکلف‌اند حداکثر تا پایان خرداد ۹۹ از ارائه خدمات پرخطر و غیرمجاز حساب‌های بانکی و پایانه‌های فروش ظرف کمتر از ۲۴ ساعت جلوگیری کنند.

قوامی گفت که طبق مصوبه کمیسیون تلفیق از ابتدای تیرماه ۹۹ کارسازی کلیه تراکنش‌های بین بانکی و درون بانکی به استثنای تراکنش‌های مبتنی بر کارت و پرداخت وجه چک‌های عادی و رمزدار صادر شده در سال ۹۹ مستلزم اظهار بابت توسط پرداخت کننده و دریافت کننده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق همچنین از مصوبه این کمیسیون برای اخذ مالیات از ثروت‌های لوکس در سال آینده خبر داد و گفت: بر این اساس واحدهای مسکونی و انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین که دارای ارزش‌های زیر باشند در سال آینده مشمول مالیات هستند:

 • هر واحد مسکونی با ارزش روز معادل ۱۰ میلیارد تومان و بیشتر به نرخ زیر مشمول مالیات است:
 1. نسبت به مازاد ۱۰ تات ۱۵ میلیارد تومان، یک در هزار
 2. نسبت به مازاد ۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان، دو در هزار
 3. نسبت به مازاد ۲۵ تا ۴۰ میلیارد تومان، سه در هزار
 4. نسبت به مازاد ۴۰ تا ۶۰ میلیارد تومان، چهار در هزار
 5. نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا، پنج در هزار

به انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی با ارزش یک میلیارد تومان و بیشتر براساس ارزش روز خودرو به نرخ زیر مشمول مالیات بر دارایی است:

 1. نسبت به مازاد یک تا یک و نیم میلیارد تومان، نیم درصد
 2. نسبت به مازاد یک و نیم تا سه میلیارد تومان، سه درصد
 3. نسبت به مازاد سه میلیارد تومان به بالا، یک و نیم درصد

قوامی در این باره توضیح داد: بر اساس این مصوبه اگر خانه‌ای ۱۵ میلیارد تومان ارزش داشته باشد صاحب این واحد مسکونی باید سالانه پنج میلیون تومان مالیات بدهد، اگر خانه‌ای ۲۵ میلیارد تومان ارزش داشته باشد صاحب آن باید سالانه ۱۵ میلیون تومان مالیات بپردازد، اگر خانه‌ای ۶۰ میلیارد تومان ارزش داشته باشد صاحب آن باید ۱۴۰ میلیون تومان مالیات بر دارایی پرداخت کند و اگر خانه‌ای ۷۰ میلیارد تومان ارزش داشته باشد مالیات سالانه آن برای صاحب‌اش ۱۹۰ میلیون تومان خواهد بود.

به گفته وی یک خودروی سه میلیارد تومانی مالیات سالانه ۱۵ میلیون تومان و یک خودروی ۵ میلیارد تومانی نیز مالیات سالانه ۳۰ میلیون تومان باید پرداخت کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با بیان اینکه ۶۲ هزار خودروی بالای یک میلیارد تومان در کشور وجود دارد، همچنین گفت: خانه‌های در حال ساخت، خودرو و ملک در سال تملک، املاک و خودروهای دولتی، خودروهای مونتاژ شده و یا به فروش نرسیده در نمایندگی‌های مجاز از این قاعده مستثنی هستند.

وی از مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق خبر داد که براساس آن بانک ایران و ونزوئلا مثل بانک صادرات از سود ناشی از تسعیر ارز معاف است.

به گفته وی طبق مصوبه دیگر کمسیون تلفیق شرکت ملی نفت ایران مکلف است چهار میلیون تن مواد اولیه قیر رایگان از محل خوراک تحمیلی به پالاشگاه‌ها تأمین و به صورت ماهانه در اختیار دستگاه‌های اجرایی ذیربط و در سقف سهمیه‌های زیر برای تأمین قیر مصرفی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد و تأمین سایر هزینه‌های تبدیل مواد اولیه و قیر و اجرای اسفالت طرح‌های مربوط قرار دهد:

 1. ۴۸ درصد آسفالت راه‌های فرعی و روستایی
 2. ۱۷ درصد آسفالت معابر شهرهای با جمعیت زیر ۵۰ هزار نفر
 3.  ۱۱ درصد انجام عملیات خاکپوش
 4. ۱۹ درصد آسفالت معابر و بهسازی روستاها
 5. پنج درصد نوسازی مدارس و دانشگاه فرهنگیان

قوامی از دیگر مصوبه کمیسیون تلفیق خبر داد که براساس آن ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای استانداردسازی سیستم گرمایشی ۱۰۰ هزار کلاس درس در اختیار سازمان نوسازی مدارس قرار می‌گیرد.

وی در پایان گفت: کمیسیون تلفیق وارد بخش هزینه‌ای لایحه بودجه شده و تبصره چهار مربوط به برداشت از صندوق توسعه و تبصره ۱۴ مربوط به هدفمندی نیز مراعا مانده که قرار است در این باره جمع‌بندی نهایی صورت گیرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

عملیات اجرایی ساخت ایستگاه راه‌آهن اسفراین آغاز شد

می متالز - عملیات اجرایی ساخت ایستگاه راه‌آهن شهرستان اسفراین استان خراسان شمالی روز شنبه با تخصیص ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار آغاز شد.
 پاسخ سخنگوی کمیسیون تلفیق به نماینده شاهین شهر درباره حذف یک واژه از لایحه بودجه:

گزارش مورد استناد حاجی دلیگانی در صحن رد شده است

می متالز - سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ در مجلس شورای اسلامی به اعتراض نماینده شاهین شهر در خصوص یکی از تبصره های قانون بودجه ۹۹ پاسخ داد.
 قوامی در تشریح نشست کمیسیون برنامه و بودجه خبرداد:

وصول ۱۰۳ درصدی منابع مالیاتی دولت در سال گذشته / بخشی از کسری بودجه دولت از فروش دارایی‌ها در بورس تامین می‌شود

می متالز - عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: تقریبا ۱۴۰ هزار میلیارد تومان یعنی ۱۰۳ درصد در سال گذشته منابع مالیاتی دولت وصول شده که از معدود سال‌هایی است که درآمدهای مالیاتی دولت تحقق پیدا کرده است.
 نماینده مجلس اعلام کرد:

نتیجه جلسه نحوه تخصیص یک میلیارد یورو برداشتی از صندوق توسعه ملی

می متالز - نماینده مجلس از احتمال برگشت کرونا در پاییز و زمستان خبر داد و نتیجه تصمیم گیری در مورد نحوه تخصیص یک میلیارد یورو برداشت شده از صندوق توسعه ملی را اعلام کرد.
 قوامی در تشریح نشست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

بررسی نحوه تخصیص یک میلیارد یورو برای مبارزه با کرونا

می متالز - نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: نشست امروز با حضور معاونان وزارت بهداشت و درمان و سازمان برنامه و بودجه برای بررسی نحوه تخصیص یک میلیارد یورو برداشت شده از صندوق توسعه ملی برای مبارزه با کرونا برگزار شد.
 قوامی:

فرصت اصلاح بودجه در مجلس یازدهم فراهم شود

می متالز - نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، معتقد است دولت محور بودن کل بودجه، افزایش اوراق مشارکت و مباحث مربوط به صندوق توسعه ملی و وجوه اضافه‌ای که دولت از آن برداشت کرده، ازجمله اشکالاتی است که در لایحه بودجه ۹۹ وجود دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما