خبر
سنگ آهن   زیرساخت ها   آب  

تامین آب از مشکلات مهم صنایع سنگان خواف است

می متالز - مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق کشور تامین آب را از دغدغه ها و مشکلات مهم شرکت های صنایع معدنی در منطقه سنگان خواف دانست.

به گزارش می متالز، محمد علیزاده افزود: بر اساس مصوبه سال ۱۳۶۵ شورای عالی منابع آب کشور قرار شده بود منابع آب دشت زوزن خواف با گنجایش ۴۵۰ لیتر در ثانیه به صورت منطقه ممنوعه و تنها برای مصرف آب صنایع سنگان در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: ولی بر اساس مصوبه دیگری در سال ۱۳۹۲ دشت زوزن از حالت ممنوعه خارج و منابع آب آن به سایر مصارف هم اختصاص یافت که این مساله مشکلات و محدودیتهای زیادی برای صنایع سنگان ایجاد کرد چون حیات و ادامه فعالیتهای این صنایع به آب بستگی دارد.

مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیرساختهای شرق کشور  از اجرای طرح بانک آب برای کاهش مشکلات و دغدغه های صنایع سنگان در آینده نزدیک خبر داد.

علیزاده گفت: در راستای اجرای این طرح که به تازگی برای نخستین بار در سطح کشور و خاورمیانه آغاز شده طبق تفاهم نامه ای بین شرکت تامین و توسعه زیر ساختهای شرق کشور و آب منطقه ای خراسان رضوی قرار است بخشی از منابع آبی از محل صرفه جویی در مصرف آب در اختیار صنایع منطقه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: مجموع آب مصرفی در دشتهای خواف، زوزن و رشتخوار سالانه ۲۸۰ میلیون متر مکعب است که با صرفه جویی پنج درصدی در برداشت می توان ۱۴ میلیون لیتر بقیه را برای مصرف صنایع معدنی سنگان اختصاص داد.

مدیر عامل شرکت تامین و توسعه زیرساختهای شرق کشور گفت: در این راستا کشاورزان  به صرفه جویی در مصرف آب از طریق کشت های کم آب طلب و اجرای سیستمهای قطره ای و یا نصب کنتور تشویق می شوند و بقیه آب از محل صرفه جویی پنج تا هفت درصدی مصرف توسط شرکتهای صنایع معدنی از کشاورزان خریداری می شود.

علیزاده افزود: از دیگر اقدامات شرکت تامین و توسعه زیرساختهای شرق کشور در این منطقه طی سال جاری تکمیل طرح گازرسانی صنایع معدنی سنگان خواف به طول ۹۰ کیلومتر و با ظرفیت ۱۰۰ هزار متر مکعب در ساعت و با صرف هزینه ای افزون بر ۶۵۰ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: اجرای طرح برق رسانی و توسعه و تکمیل پست برق شرکت های صنایع معدنی سنگان خواف از دیگر اقدامات سال جاری این شرکت به شمار می رود که این طرح با سرمایه گذاری هزار میلیارد ریال و به طول ۱۴ کیلومتر اجرا شد.

مدیر عامل شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق کشور گفت: ظرفیت فعلی مصرف برق در شرکت های صنایع معدنی سنگان خواف ۲۳۰ مگاوات است که با اجرای این طرح امکان افزایش ظرفیت تا ۳۳۰ مگاوات هم وجود دارد.

علیزاده میزان اعتبار اجرای طرح های توسعه زیرساخت های صنایع معدنی سنگان خواف را طی امسال ۵۰۰ میلیارد ریال ذکر کرد.

شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق کشور وظیفه تامین خدمات زیربنایی همچون برق، آب و گاز را برای معادن سنگان خواف بر عهده دارد.

مجتمع سنگ‌آهن سنگان با ذخیره یک میلیارد تن یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ‌آهن جهان و تامین‌کننده خوراک اولیه تولید ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ‌آهن در ایران است.

مجموعه کانسارهای سنگان در وسعتی به طول تقریبی ۲۲ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر در فاصله ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارند. 

شهرستان ۱۴۰ هزار نفری خواف با ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان در فاصله ۲۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد:

دستورالعمل نحوه حضور و اعمال حق رای الکترونیکی در مجامع عمومی ابلاغ شد

می متالز - امروز دوم اردیبهشت ماه، محمد علیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار طی ابلاغیه ای خطاب به کلیه شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان و کلیه حسابرسان معتمد سازمان بورس، دستورالعمل نحوه حضور و اعمال حق رای به صورت الکترونیکی در مجامع عمومی شرکت‌های ثبت شده را ابلاغ کرد.
 توسط سازمان بورس:

زمانبندی اجرای دستورالعمل حاکمیت شرکتی اصلاح شد/ استثناها

می متالز - مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس اصلاح زمانبندی اجرای برخی از مواد دستورالعمل حاکمیت شرکتی ناشرین بورسی و فرابورسی به استثنای بانک ها، شرکت‌های بیمه و لیزینگ را ابلاغ کرد.
 

یکی از راه‌های مهم معادن سنگان خواف به نام شهید سلیمانی مزین شد

می متالز - مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیرساخت‌های شرق کشور گفت: یکی از راه‌های مهم مجتمع سنگان شهرستان خواف روز سه‌شنبه به نام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نامگذاری شد.
 مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس اعلام کرد:

جلسه تعیین تکلیف افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی/ نبود محدودیت زمانی

می متالز - مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس از بررسی آیین نامه افزایش سرمایه شرکت ها از تجدید ارزیابی دارایی در جلسه اصلی کمیسیون اقتصاد هیات دولت خبر داد و گفت: ناشرین برای عملی کردن این موضوع محدودیت زمانی ندارند.
 مدیریت نظارت بر ناشران خبر داد:

ساختار نظارت سازمان بورس بر ناشران تغییر کرد/ همه 678 شرکت در سه گروه

می متالز - مدیریت نظارت بر ناشران از رویکرد جدید سازمان بورس برای نظارت بهتر و تغییر ساختار این حوزه مهم خبر داد که طی آن همه 678 شرکت توسط سه اداره نظارت خواهند شد.
 

تامین ۱۴میلیون مترمکعب آب سنگان با پروژه بانک آب/ اجرای راه‌ آهن سنگان به سرمایه‌گذاری ۸۰۰۰ میلیارد تومانی نیاز دارد

می متالز - بیشترین مصرف آب کشور در بخش کشاورزی است. در منطقه سنگان، ۲۸۵ میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی آب مصرف می شود که تنها با ۵ درصد صرفه جویی در این بخش، نیاز آب صنایع سنگان تامین خواهد شد. پروژه بانک آب بر همین اساس تعریف شده که نیازمند حمایت ویژه وزارت نیرو و صنعت، معدن و تجارت است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما