خبر
آهن و فولاد   فلزات غیرآهنی   مواد معدنی  

اثر تحریم‌های جدید در صنایع فلزی

می متالز - براساس ادعای وزارت خزانه‌داری آمریکا، ۱۷ تحریم جدید علیه صنایع فولاد و آهن ایران اعمال خواهد شد. این اولین بار نبود که ترامپ فلزات ایران را تحریم کرده است؛ هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۸ هم ترامپ با صدور فرمانی صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را به مجموعه تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران اضافه کرده است.

به گزارش می متالز، استیو منوچین روز جمعه بیستم دی‌ماه در نشستی همراه با وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد: «‌۱۷ تحریم جدید علیه صنایع فولاد و آهن ایران اعمال خواهد شد. همچنین هشت نفر از مقام‌های ایرانی را که در حمله اخیر موشکی به پایگاه آمریکا دخالت داشتند تحریم می‌کنیم.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «وزارت خزانه‌داری علاوه بر این ۱۷ تولیدکننده فلزات و شرکت‌های معدنی ایران، شبکه‌ای شامل سه نهاد مستقر در چین و سیشل و یک کشتی دخیل در خرید، فروش و انتقال محصولات فلزات ایران را تحت تحریم قرار داد.»

این اولین بار نبود که ترامپ فلزات ایران را تحریم کرده است؛ او تحریم را راهکاری برای اجرای سیاست‌های فشار حداکثری خود علیه ایران می‌داند. قبل از این هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۸ بود که ترامپ با صدور فرمانی صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را به مجموعه تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران اضافه کرد.

محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در این خصوص عنوان کرد:  پس از پیروزی انقلاب، بخش معدن و صنایع معدنی دچار تغییر و تحولات گسترده‌ای شده است. صنایع مس، آهن و فولاد، سرب و روی و از همه مهم‌تر طلا، همگی در دوران پس از انقلاب اسلامی به نهایت شکوفایی خود رسیده‌اند. اگرچه به دلیل تحریم‌ها یا نبود دانش فنی، کشور با چالش‌هایی در زمینه اکتشاف، استخراج، فرآوری و استحصال ماده نهایی روبه‌رو بوده است؛ اما با تولید دانش، تولید معدنی هم محقق شده است. از این نظر می‌توان بخش فرآوری را نام برد که شاید چرخه تولید در صنایع معدنی را بتوان وامدار این حوزه برشمرد.

رئیس خانه معدن ایران با بیان اینکه ایران در منطقه‌ای واقع شده که کشورهای اطراف آن همچون ترکیه، عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس با توجه به آهنگ رشد و توسعه اقتصادی به منابع معدنی نیاز دارند، گفت: این در حالی است که این کشورها از نظر ذخایر معدنی بسیار فقیر هستند؛ حتی این کشورها در صنایعی همچون فولاد هم سرمایه‌گذاری کرده‌اند اما مواد اولیه آنها وارداتی است؛ بنابراین ایران می‌تواند منبع خوبی برای تأمین نیازهای این کشورها که به سرعت در حال افزایش است، محسوب شود. سید بهادر احرامیان، نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نیز درباره تحریم‌های فلزات ایران توسط آمریکا گفته است: ما باید بیشتر نگران موانع داخلی باشیم تا تحریم‌ها. اثر تحریم‌ها بسته به نوع اعمال آن و نوع همکاری کشورهای طرف قرارداد دامنه متفاوتی خواهد داشت.

به گفته احرامیان هنوز هم کشورهای همسایه و کشورهای منطقه به صنعت فولاد ایران نیاز دارند و چرخه صادرات قطع نخواهد شد. اما ممکن است برخی از این کشورها بخواهند در تراز تجاری خود طوری وانمود کنند که از صنعت فولاد ایران بهره نگرفته‌اند. بازارهای منطقه برای صادرات محصولات نهایی فولاد ایران اهمیت بالایی دارد. همان زمان بهرام شکوری، عضو هیات مدیره خانه معدن ایران هم گفته است: اعمال تحریم روی صنایع معدنی ایران پیش ‌از این توسط آمریکا به اجرا گذاشته شده بود و تحریم‌ها، موضوع تازه‌ای نیست؛ در این شرایط، صنایع معدنی همچنان نقش خود را در صادرات غیرنفتی ایفا می‌کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

نامه‌نگاری ایمیدرو با خانه معدن/ ماشین‌آلات معادن از هپکو تأمین شود

می متالز - رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی در نامه‌ای به رئیس خانه معدن، استفاده حداکثری از امکانات شرکت هپکو برای تأمین قطعات و تعمیر ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز بخش معدن را خواستار شد.
 دبیر کمیته حقوقی و داوری خانه معدن ایران

کمیته‌ای برای رفع دغدغه‌های حقوقی معدنکاران

می متالز - کمیته حقوقی و داوری خانه معدن ایران که به‌تازگی راه‌اندازی شده، در کنار کمیته‌های دیگر این مجموعه به‌نوعی پشتیبان تمامی فعالان معدنی کشور در رفع معضلات و مشکلات حقوقی، قانونی و قضایی کشور است.
 

جزئیات تحریم های آمریکا علیه صنعت فولاد ایران

می متالز - وزارت خزانه‌داری آمریکا نام هشت شرکت صنایع فلزی و فولاد ایران را که عمدتا در ارتباط با شرکت فولاد مبارکه هستند به فهرست تحریم‌های خود افزود که جزئیات آن به شرح زیر است.
 رییس خانه معدن ایران مطرح کرد؛

به جای عرضه معادن به فکر جذب سرمایه برای آنها باشیم/ مدیریت هپکو در بخش خصوصی کارآمدتر خواهد بود

می متالز - مساله واگذاری هپکو به ایمیدرو با توجه به مسائلی که این شرکت تولیدی پیش از این در بحث خصوصی سازی داشته و نیز عرضه معادن در بورس که در آیین افتتاح خط تولید سنگان از سوی حسن روحانی رییس جمهوری ایران مطرح شد، از جمله موضوعاتی است که در گفت‌وگو با محمدرضا بهرامن رییس خانه معدن ایران به آنها پرداخته‌ایم.
 

تحریم «جهان فولاد» از سوی آمریکا

می متالز - وزارت خزانه‌داری آمریکا نام جهان فولاد سیرجان را در کنار هشت شرکت صنایع فلزی و فولاد ایران را که بیشترین ارتباط را با شرکت فولاد مبارکه دارند به فهرست تحریم‌های خود افزود.
 پیام رییس خانه معدن ایران به مناسبت روز ملی صنعت و معدن:

ضرورت استفاده از ظرفیت ها و توان داخلی به عنوان راهبرد کلان بخش صنعت و معدن کشور

می متالز - رییس خانه معدن ایران در پیامی به مناسبت روز ملی صنعت و معدن بر ضرورت استفاده از ظرفیت ها و توان داخلی به عنوان راهبرد کلان بخش صنعت و معدن کشور تأکید کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما