خبر
آهن و فولاد   مواد معدنی  
معاون وزیر صنعت:

۸.۵ میلیون تن فولاد در ۹ ماهه امسال صادر شد

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: روند صادرات صنعت فولاد رو به رشد است، بگونه ای که پارسال در مجموع ۸.۵ میلیون تن صادرات این بخش تحقق یافت، اما امسال در دوره ۹ ماهه صدور ۸.۵ میلیون تن ثبت شد.

به گزارش می متالز، جعفر سرقینی در پنل تخصصی پیرامون سنگ آهن و تولید فولاد گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه قیمت گذاری سنگ آهن هیچ نقشی ندارد و در نشستی که در این وزارتخانه فعالان سنگ آهن مشارکت داشتند، میزان سهم هر واحد و قیمت مشخص شد و صورتجلسه مربوطه را شاهد امضا بودم و دخالتی در این ارتباط نداشتم.

وی تصریح کرد: تولید کنندگان سنگ آهن بخش خصوصی هم قیمت گذاری انجام نشده و هرقیمتی که مقرون به صرفه باشد، می توانند آن بفروش برسانند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت پیرامون موضوع تعطیلی شماری از معادن سنگ آهن خاطرنشان ساخت: معادن سنگ آهن تعطیل نشده اند، بلکه ظرفیت های تولید کاهش یافته که این موضوع ارتباطی به بحث عوارض صادرات ندارد.

وی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال ۱۳۹۲ تاکنون برای واحد های فولاد سازی بزرگ مجوزی صادر نکرده و براساس طرح جامع فولاد برنامه ها تعریف شده و مشخص است.

سرقینی گفت: بهره برداران معادن سنگ آهن برای اینکه از معافیت پرداخت حقوق دولتی برخوردار شوند، هنگام تعطیلی معدن، مراتب را گزارش می کنند و در این زمینه مواردی که تعطیلی معادن سنگ آهن باشد، گزارش نداشته ایم.

وی تصریح کرد: عملکرد دولت با وضع عوارض برای صادرات مواد معدنی، لطمه ای به تولید نزده، زیرا امروز شاهد رشد صادرات فولاد هستیم.

سرقینی یادآور شد: بازار داخلی از نظر تامین فولاد مشکلی نداشته، ضمن اینکه صادرات روند فزاینده ای را دنبال کرده است و دغدغه ای در این ارتباط وجود ندارد.

معاون وزیر صنعت توضیح داد: ایجاد واحد های مختلف تولیدی بدون برنامه و هماهنگی با وزارتخانه امکانپذیر نیست، زیرا سیاست گذاری براساس قانون وظیفه وزارتخانه است تا به امور نظم بخشد.

وی گفت: طرح این موضوع که در صادرات فولاد نقش بالایی برای بیلت (شمش) آنهم به میزان ۶۰ درصد لحاظ شده درست است، زیرا برای صدور ۳۰ میلیون تن سنگ آهن به چین به آسانی می توان خریدار پیدا کرد، اما صادرات یک میلیون تن بیلت بسیار دشوار است.

براساس آمارهای اعلام شده، انتظار می رود امسال با تولید حدود ۲۶ میلیون تن فولاد، نزدیک به ۴۰ درصد آن بالغ بر ۱۰ میلیون تن صادر شود.

قرار است براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ ایران با دستیابی ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد جایگاه هفتمین فولاد ساز جهان را به دست آورد.  

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ارزش ۲۲ میلیارد دلاری تولیدات معدنی و صنایع معدنی کشور

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت در برنامه تقدیر از خدمات جعفر سرقینی، معاون سابق امور معادن و صنایع معدنی این وزارتخانه، گفت: بخش معادن و صنایع معدنی کشور ظرفیت های بسیار بالایی دارد و می تواند یکی از جایگزین های مطمئن ما در درآمدهای نفتی، ایجاد اشتغال، توسعه مناطق محروم و…، باشد.
 داده‌های آماری در ابتدای زمستان نشان می‌دهد

خیز صنعتی برای سرمایه‌گذاری

می متالز - روند سرمایه‌گذاری صنعتی برای طرح‌های جدید تا پایان اولین ماه فصل زمستان مثبت شد. داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که پیش بینی سرمایه‌گذاری برای اجرای طرح‌های جدید نیز با رشد روبه رو بوده است؛ تغییر گرایش برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی جدید در حالی ثبت شده که براساس داده‌های اعلام شده سرمایه‌گذاری محقق شده برای طرح‌های صنعتی با افت روبه رو شده است.
 وزیر صمت:

هدفگذاری صرفه‌جویی ارزی ۱۰ میلیارد دلاری تا دو سال آینده

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در سال ۹۷ میزان واردات۱۲ میلیارد دلار کمتر از سال ۹۶ بود، گفت: طی امسال و دو سال آینده در حوزه ساخت داخل تا ۱۰ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی خواهیم داشت.
 وزارت صنعت آمار داد؛

رشد متوسط بیش از ۹ درصدی صنایع معدنی

می متالز - وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با عملکرد ۱۰ ماهه ۹۸ آمار داد: بررسی عملکرد ۹ کالای بخش معدن و صنایع معدنی رشد متوسط ۹.۶ درصدی را نشان می دهد که بیشترین افزایش مربوط به تولید ظروف شیشه‌ای است.
 وزارت صمت باز هم اجازه انتشار گزارش کیفیت خودروها را نداد

پنهان کاری کیفی

می متالز - با وجود آنکه قرار بود گزارش مربوط به کیفیت خودروهای داخلی به صورت فصلی (سه ماه یکبار) منتشر شود، وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنان اجازه انتشار آمار کیفی را نمی دهد. آخرین گزارش کیفی منتشره، به مرداد سال جاری مربوط می شود و پس از آن، گزارش مورد نظر هرگز انتشار نیافت.
 معاون طرح و برنامه وزارت صمت؛

تولید 30 محصول اصلی صنعتی و معدنی در 10 ماهه 98 افزایشی بود

می متالز - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: از میان 42 محصول منتخب، اصلی صنعتی و معدنی که بیشترین سهم را در این بخش دارند در10 ماهه امسال 30 محصول رشد تولید داشته‌اند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما