خبر
بورس کالا  
نایب رییس اول کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد؛

انتقال شفافیت به بازارها با عرضه فراگیر کالاها در بورس کالا

می متالز - نایب رییس اول کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: عرضه فراگیر کالاها در بورس کالا در وهله نخست یک معیاری برای حجم عرضه و تقاضای داخلی و به عبارت بهتر میزان مصرف داخل است. در این بین با توجه به شفافیت داده ها می توان حجم مازاد مصرف را مشخص کرد و بدون خلل در تولید داخل؛ اقدام به صادرات کرد. در صورت تحقق این اتفاق شاهد انتقال صحیح شفافیت بازار سرمایه به کل بازارها خواهیم بود.

به گزارش می متالز، محمدعلی میرزاییان عنوان کرد: با گذشت بیش از ۱۶ سال از راه اندازی نخستین بورس کالایی در کشور اما کماکان شاهد هستیم که برخی شرکت های تولیدکننده کالاهای مهم و واسطه ای حضور مستمری در بورس ندارند که این موضوع با اهداف مسوولان در خصوص شفافیت حداکثری در اقتصاد و برنامه ریزی برای سلامت اقتصادی در تضاد است.

وی افزود: در مورد محصولاتی که شرکت های بزرگ و کوچک وارد بورس کالا شده اند شاهد یک شفافیت و استانداردسازی در کالاها هستیم که همین امر عاملی برای ورود فراگیر همه تولیدکنندگان مهم کشور در بورس کالا است. 

به گفته میرزاییان، بورس کالا زمانی می‌تواند سیستم واسطه گری های مخرب را در بازار کالا از بین ببرد که اغلب تولیدکننده‌ها و مصرف کنندگان وارد این بورس شوند. در واقع اینکه برخی تولیدکنندگان یک محصول بورسی کماکان در بازارهای غیررسمی اقدام به مبادله می کنند خود می تواند به غیرشفاف شدن بازارها منجر شود.

نایب رییس اول کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران به نقش بورس کالا در حوزه صادرات اشاره کرد و گفت: عرضه فراگیر کالاها در بورس کالا در وهله نخست یک معیاری برای حجم عرضه و تقاضای داخلی و به عبارت بهتر میزان مصرف داخل است. در این بین با توجه به شفافیت داده ها می توان حجم مازاد مصرف را مشخص کرد و بدون خلل در تولید داخل؛ اقدام به صادرات پرحجم کرد. در صورت تحقق این اتفاق شاهد انتقال صحیح شفافیت بازار سرمایه به کل بازارها خواهیم بود. 

میرزاییان اظهار داشت: بورس کالا یک بستر معاملاتی برای حضور همزمان و بدون واسطه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است به طوریکه روزانه انواع محصولات از آهن، مس، زعفران، پلیمر، مواد شیمیایی و ... در این بورس عرضه و معامله می شود و نباید فراموش کنیم که این بورس مسوول نوسان قیمت ها نیست بلکه این حجم عرضه و تقاضاست که نرخ کالاها را مشخص می کند و مسوولان می توانند با مرور آمارهای بورس از کمبود های عرضه مطلع و نسبت به رشد آن برنامه ریزی کنند.

وی با بیان اینکه توسعه صادرات کالاها به مجموعه‌ای از اقدامات توسط نهادهای مختلف نیاز دارد، گفت: در وهله نخست باید پذیرفت که عرضه محصولات در بورس کالا یک اعتبار و استاندارد بالا را به شرکت عرضه کننده می بخشد و اگر بتوان نسبت به رشد عرضه کالاها در رینگ صادراتی بورس کالا اقدام کرد، صادرکنندگان یا خریداران خارجی دیگر دغدغه ای در خصوص کیفیت کالاها نخواهند داشت. 

این عضو اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: زمانی که می‌خواهیم کالایی را صادر کنیم طبق درخواست خریدار، نرخی تعیین می‌شود، شرکت‌های صادرکننده دیگر نیز نرخی برای کالای مشابه تعیین می‌کنند و هر نرخی که پایین‌تر باشد و کیفیت بالاتری داشته باشد، خریدار خارجی جذب آن می‌شود. بنابراین، مهم‌ترین راهکار برای فتح بازارهای صادراتی کاهش قیمت‌ها از طریق رقابت واقعی و بهبود کیفی کالاهای تولید شده است».

وی در پایان اذعان داشت که در چنین وضعیتی، بورس کالا می‌تواند از طریق سازوکارهای خود یعنی کشف قیمت واقعی و ایجاد فضای رقابتی شفاف کمک زیادی به این بخش کند که امیدوارم اهمیت این موضوع به زودی در دستورکار متولیان امر قرار گیرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

نتیجه اولین عرضه ورق فولادی در بورس کالا در سال ۹۹

می متالز - نخستین عرضه انواع ورق فولادی در بورس کالا امروز دوشنبه ۱۸ فروردین انجام شد این معاملات در قالب مچینگ و با قیمت پایه صورت گرفت.
 

از عرضه ورق فولادی در بورس کالا چه خبر؟

می متالز - امروز نخستین عرضه ورق فولادی در سال 99 در بورس کالا صورت می‌گیرد.
 بهادر بیژنی:

ترسیم نقش فراملی و حضور خارجی ها در بورس کالا

می متالز - مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل معتقد است که با توجه به اقدامات بورس کالای ایران در حوزه بین المللی، امضای توافقنامه ها و تعریف پروژه های مشترک با بورس دیگر کشورها، حضور خریداران و فروشندگان خارجی در بورس کالا و توسعه نقش فراملی این بورس، دور نخواهد بود.
 گزارشی از روزهای پرکار تالار نقره ای؛

اهمیت استمرار عرضه مواد اولیه در بورس کالا برای شکست کرونا

می متالز - این روزها همه برای شکست ویروس کرونا بسیج شده اند و براساس مصوبات ستاد مبارزه با کرونا، ادارات و اصناف به منظور جلوگیری از شیوع ویروس باید به صورت حداقلی به شکل تعطیلی، کاهش ساعت کار یا حضور شیفتی کارکنان فعالیت داشته باشند. در این میان اما نقش بازار سرمایه هم در مبارزه با کرونا پررنگ بوده است به طوریکه بورس کالا از چند هفته گذشته با همکاری انجمن پلیمر، وزارت صمت و وزارت بهداشت، زمینه افزایش عرضه محصولات مصرفی مورد نیاز برای مبارزه با این ویروس همچون مواد تولید ماسک و گان را فراهم کرد تا روزهای پرکاری را سپری کند.
 

عرضه ۶۸ هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در تالار نقره ای

می متالز - تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران روز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه میزبان عرضه ۶۸ هزار و ۱۳۶ تن مواد شیمیایی، قیر، وکیوم باتوم، لوب کات و سلاپس واکس است.
 مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی مطرح کرد؛

نقدشوندگی دارایی‌ راکد تولیدکنندگان به کمک اوراق خرید دین در بورس کالا

می متالز - امیرتقی خان تجریشی با بیان اینکه سال گذشته شاهد معرفی ابزار های مختلف مالی در بورس‌ها بودیم، گفت: اوراق «خرید دین کالایی»، ابزار مالی جدید در بورس کالا است که به مدد مهندسی مالی اجرایی شده و شرایط را برای تأمین مالی شرکت ها فراهم آورده تا از این طریق شاهد افزایش نقدشوندگی دارایی‌های مالی راکد تولیدکنندگان باشیم؛ در این روش عملا تولیدکنندگان می‌توانند طلبی که دارند را به ورقه بهادار تبدیل کرده و آن را بفروشند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما