خبر
سیمان و بتن   مصالح ساختمانی  

ساخت بتن از باکتری!

می متالز - پژوهشگران دانشگاه کلرادو بولدر (University of Colorad Boulder) آمریکا اخیراً با کمک باکتری‌ها موفق به توسعه بتن شده‌اند.

به‌ گزارش می متالز به‌نقل از ساخت یاب، بتن از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است. ویژگی اصلی بتن، ارزان بودن و در دسترس بودن مواد اولیه آن است. همچنین می‌توان خاطرنشان کرد که تولید انواع بتن با استفاده از حرارت، بخار، اتوکلاو، تخلیه هوا، فشار هیدرولیکی ویبره و قالب انجام می‌گیرد. بتن به‌طورکلی محصولی است که از مخلوط آب با سیمان آبی و سنگ‌دانه‌های مختلف، در اثر واکنش آب با سیمان در شرایط محیطی خاصی حاصل می‌شود و دارای ویژگی‌های خاص است. در دسترس بودن مصالح آن، دوام نسبتاً زیاد و نیاز به ساخت‌وسازهای فراوان سازه‌های بتنی چون ساختمان‌ها، سازه‌ها، سدها، پل‌ها، تونل‌ها و راه‌ها، این ماده را بسیار پر مصرف کرده‌ است. پژوهشگران آمریکایی اخیرا با استفاده از نوعی باکتری به نام “Synechococcus” موفق به توسعه بتن در اشکال مختلف شده‌اند.

طی این مطالعه پژوهشگران باکتری‌ها را با ژلاتین، ماسه و مواد مغذی در یک مخلوط مایع ترکیب کردند، سپس این ترکیب را در قالب قرار دادند و بعد، آنها را در مجاورت گرما و نور خورشید قرار دادند که این موضوع سبب شد تا باکتری‌ها در فرآیندی شبیه به تشکیل صدف در اقیانوس، کریستال‌های کربنات کلسیم در اطراف ذرات ماسه تولید کنند.

هنگامی‌که این ترکیب خنک شد، ژلاتین سبب می‌شود تا این ترکیب از حالت مایع به حالت جامد و ژل مانند تبدیل شود. سپس پژوهشگران برای سفت و محکم‌تر شدن ترکیب و خارج شدن آن از حالت ژل مانند آب آن را به‌طور کامل گرفتند. انجام این فرآیندها چندین ساعت به‌طول انجامید. محققان مادة خود را به بتن تشبیه کرده‌اند که از ترکیب شن، سیمان و آب تشکیل می‌شود. البته این ماده بیشتر به ملات شباهت داشته و استحکام بتن معمولی را ندارد. مزیت استفاده از باکتری‌ها برای ایجاد بتن این است که اگر آب آنها استخراج نشود، آنها به رشد خود ادامه می‌دهند.

آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا (دارپا) از این مطالعه حمایت کرده است و قرار است پژوهشگران این مطالعه با همکاری وزارت دفاع آمریکا تولید انبوه آن را آغاز کنند تا از آن در صنعت ساختمان‌سازی استفاده شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

سیستم ساختمانی ترونکو را بشناسید؛ آیا در ایران قابل اجراست؟

می متالز - در توسعه صنعت ساختمان‌سازی، استفاده از سیستم ساختمانی ترونکو (Tronco) به‌عنوان یک فناوری پیشرفته و نوآورانه در سراسر جهان شناخته می‌شود. ارتقاء مهارت‌های حرفه‌ای برای افزایش سرعت در ساخت بنا و بهینه کردن هزینه جهت نیل به بهره‌برداری پرسود، هدفی است که برخی از روش‌های اجرای بنا همانند سیستم ساختمانی ترونکو از آن وام گرفته‌اند.
 

احتمال باقی ماندن نیروهای آمریکایی برای حفظ میدان‌های نفتی سوریه

می متالز - وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد این کشور حفظ برخی نیروهای این کشور در سوریه برای محافظت از میدان‌های نفتی را بررسی می‌کند.
 

پشت حمله به نفتکش ایرانی چه کسی است؟

می متالز - سوال‌های بی‌شماری درباره اینکه پشت حمله موشکی به نفتکش ایرانی چه کسانی بود، مطرح است اما هنوز پاسخ روشنی به آن تداده نشده است؟
 گرانی، تقاضا برای مسکن بی‌کیفیت را افزایش می‌دهد

آیین‌نامه مشخص برای سبک‌سازی ساختمان نداریم

می متالز - مصالح ساختمانی، یکی از بخش‌های مهم سرمایه‌گذاری اقتصادی کشور به‌شمار می‌‌رود؛ اما در سال‌های اخیر، مصالح ساختمانی بی‌کیفیت، نبود نظارت و رعایت ‌نکردن اصول استاندارد در این بخش، موجب کاهش ایمنی در ساختمان‌ها شده است؛ به‌طوری‌که ساختمان‌ها با بروز کوچک‌ترین حوادثی دچار آسیب می‌شوند و خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به صنعت ساختمان وارد می‌کنند.
 

تلاش پنتاگون برای شناسایی معادن جدید بعد از جنگ تجاری با چین

می متالز - تشدید نبرد تجاری چین و امریکا، پنتاگون را به فکر شناسایی منابع معدنی جدید در این کشور انداخته تا ایالات متحده به منابعی پایدار برای تامین نیازهای خود در این حوزه دسترسی داشته باشد.
 پاتریک شاناهان:

شرکت هوآوی بیش از اندازه به دولت چین نزدیک است

می متالز - سرپرست وزارت دفاع آمریکا گفت که واشنگتن نگران حملات سایبری و سرقت مالکیت معنوی است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما