خبر
بورس کالا   مالیات  

مذاکره ۲ ساله برای معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالا

می متالز - مدیرعامل بورس کالا از مذاکره دو ساله بین بورس کالا و سازمان امور مالیاتی برای معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالا خبر داد و گفت: این مذاکرات طی دو سال اخیر در جریان بوده اما به نتیجه نرسیده است.

به گزارش می متالز، حامد سلطانی‌نژاد درباره راه‌اندازی بازار فیوچرز قیر توضیح داد: راه اندازی فیوچرز قیر فعلا مشکل بازار دارد. برای هر بازاری که قرار باشد راه اندازی شود ابتدا باید یک بازار نقد مستمر روزانه وجود داشته باشد. در حال حاضر قیر به این صورت است که یک هفته توسط عرضه‌کننده عرضه می‌شود و یک هفته ممکن است عرضه نشود.

وی با تاکید بر اینکه باید یک بازار مستمر قیر وجود داشته باشد، اظهار کرد: باید این بازار وجود تا قیمت‌های آن بتواند بتواند به قیمت‌های آتی کمک کند. به همین دلیل باید بازار گواهی سپرده که بازاری است که روزانه مبادلات دارد راه اندازی شود. اما بحث معافیت مالی ارزش افزوده راه اندازی بازار گواهی سپرده محصولاتی غیر از محصولات کشاورزی هنوز در گیر و دار بخش‌نامه‌های سازمان امور مالیاتی است و در این راستا درحال مذاکره با سازمان امور مالیاتی هستیم که معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی را برای کالاهای غیر از کالاهای کشاورزی که مالیات ندارند، تثبیت کنیم و این موضوع توسط سازمان مالیاتی تایید شود.

مدیرعامل بورس کالا با بیان اینکه مذاکره با سازمان امور مالیاتی درمورد موضوع مذکور حدود دو سال است که در جریان است، ادامه داد: با این‌حال هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم. البته هر اوراق بهاداری که سازمان بورس به عنوان ابزار مالی شناسایی کند ابزار معافیت مالیاتی را دارد، گواهی سپرده هم همینطور. زیرا شورای عالی بورس و سازمان بورس آن را به عنوان ابزار مالی گواهی سپرده شناسایی کرده و از مالیات هم باید معاف باشد اما اتفاقی که افتاده این است که سازمان امور مالیاتی باید بخشنامه‌اش را صادر کند که این اتفاق هنوز نیفتاده است.

سلطانی نژاد ادامه داد: اگر بخشنامه توسط سازمان امور مالیاتی صادر شود دست ما برای اینکه روی محصولات دیگر هم مشتقات را تعریف کنیم باز است. به طور کلی بورس‌های کالایی در دنیا بیش از آنکه به بازار نقد بپردازند، بازارهای مشتقه در آن‌ها فعال هستند اما نرخ تورم بسیاری از کشورهایی که بورس‌های کالای پیشرفته مبتنی بر بازار مشتقه دارند با کشور ما متفاوت است. در کشوری که تورم رو به رشد است سخت می‌شود بازار مشتقه را راه‌اندازی کرد.

وی با تاکید بر اینکه توسعه بورس‌های کالایی باعث رشد اقتصادی یک کشور می‌شود، گفت: زیرا پیش‌بینی پذیری نسبت به آینده قیمت کالاها به وجود می‌آید، صنایع رشد می‌کند و می‌توان در سایه تامین کالا و مواد اولیه مورد نیاز در بازار مستمر، برای تولید برنامه ریزی کرد. در کشور ما هم باید بورس کالا توسعه پیدا کند اما گاهی مسئولان به تناسب اقتضای زمانی به سمت قیمت گذاری می‌روند و نحوه تخصیص کالایی که قیمت گذاری می شود جامعه هدف متفاوت می‌شود.

 

مدیرعامل بورس کالا ادامه داد: در برهه‌های تاریخی پس از جهش‌های ارزی دچار قیمت‌گذاری شده‌ایم و این باعث شده رشد بورس مخصوصا بورس‌های کالایی متوقف شود. هرچند بازار صادراتی وجود دارد و می‌توان روی این بازارها کار کرد. یکی از دلایل موفقیت فرآورده‌های نفتی چه در بورس کالا و چه در بورس انرژی این است که در رینگ صادراتی عرضه می‌شوند و بازارهای صادراتی در تکانه‌های ارزی بازار جذابی برای مخاطبین خود است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

درخواست دبیر کل کانون کارگزاران برای عرضه محصولات در بورس کالا + ۱۲ پیشنهاد

می متالز - دبیر کل کانون کارگزاران بورس از مدیرعامل بورس کالا با توجه به لزوم مبارزه با شیوع کرونا با توصیه به انجام عرضه ها در این بورس بصورت دو هفته یک بار، ۱۲ پیشنهاد ارائه کرد.
 مدیرعامل بورس کالای ایران مطرح کرد؛

گام های بورس کالا در راستای جهش تولید

می متالز - به دنبال نامگذاری سال ۹۹ از سوی رهبرمعظم انقلاب با عنوان «جهش تولید»، مدیر عامل بورس کالای ایران به تشریح برنامه‌های این بورس برای تحقق شعار سال پرداخت.
 

مهمترین برنامه های بورس کالا اعلام شد

می متالز - مدیرعامل بورس کالا با تشریح مهمترین برنامه های سال جدید از راه اندازی معاملات اموال غیرمنقول مازاد دولت و بانک ها و تسویه چندمرحله ای معاملات خبر داد.
 مدیر عامل بورس کالا برای سال جدید اعلام کرد:

مهمترین برنامه های بورس کالا: معاملات اموال دولت و بانک ها و تسویه چندمرحله ایی

می متالز - مدیرعامل بورس کالا مهمترین برنامه های سال جدید و برای تحقق شعار جهش تولید را اعلام کرد و از راه اندازی معاملات اموال غیرمنقول مازاد دولت و بانک ها و تسویه چندمرحله ای معاملات خبر داد.
 

کمک بورس کالا به اجرای طرح ملی مسکن

می متالز - مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: مذاکرات اولیه برای راه‌اندازی تابلوی بورس مسکن صورت گرفته که در این مدل، واحدهای یکسانی برای پروژه مسکن مهر و طرح ملی مسکن ساخته می‌شود.
 

معافیت مالیاتی در مناطق آزاد

می متالز - مناطق آزاد همواره جزو مکان‌هایی است که سیاستمداران از آن به‌عنوان کمک‌کننده اقتصاد کشور یاد می‌کنند و مدعای آنها این است که اقتصاد کشور رابطه مستقیمی با حجم صادرات و واردات در این مناطق دارد. اما همواره بحث درباره نحوه قوانین و مدیریت آن که به چه شکل باشد، سوال‌برانگیز بوده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما