خبر
آهن و فولاد   ریخته گری  

بهره‌برداری از ماشین برش بومی‌سازی‌ شده در ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه

می متالز - ماشین برش بومی‌سازی‌شده در ریخته‌گری مداوم با موفقیت مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش می متالز، در پی کسب این موفقیت، با تنی چند از دست‌اندرکاران این پروژه گفت‌وگو کرده ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

کامران مرادی رئیس تعمیرات ریخته‌گری فولاد مبارکه

در راستای استراتژی فولاد مبارکه مبنی بر بومی‌سازی و قدم نهادن در تولید تکنولوژی و تأمین انتظارات مشتریان، رفع مشکلات و به‌روزرسانی تکنولوژی ماشین‌های برش ریخته‌گری در دستور کار واحد تعمیرات ریخته‌گری قرار گرفت.
این واحد با اعتماد و تکیه بر توان و تخصص کارکنان خود و با تشکیل تیم تخصصی برق، مکانیک و اتوماسیون، طراحی، ساخت و بومی‌سازی ماشین‌های برش را آغاز کرد و پس از یک دورۀ چهارده‌ ماهه، ماشین برش جدید راه‌اندازی شد و در مدار تولید قرار گرفت.

 

رضا ترک علی عسکری کارشناس برق تعمیرات ریخته‌گری

با تکیه به توان پرسنل تعمیرات واحد ریخته‌گری مداوم، پروژۀ بومی‌سازی و ساخت ماشین برش جدید ماشین‌های ریخته‌گری آغاز شد. از فاز اول این پروژه که دشوارترین بخش آن است، پس از حدود 14 ماه تلاش بی‌وقفه، بهره‌برداری شد. در این مرحله، طراحی و نقشه‌کشی مدارات با نرم‌افزارهای تخصصی به همت کارشناسان داخلی واحد انجام گرفت و در چندین مرحله، بازنگری و اصلاح شد. حذف مدارات رله لاجیک گسترده و جایگزینی با PLC S7، نصب سروو موتور و سروو درایو AC به‌جای موتورهای DC و سیستم TPS، برنامه‌نویسی درایو پوزیشن کنترل و PLC و ... ازجمله اقدامات اساسی صورت‌گرفته در حوزۀ برق و اتوماسیون است. ان‌شاءالله در فاز بعدی پروژه، با نصب سیستم پوزیشن کنترل جهت حرکت تراولینگ، این تجهیز به‌صورت کامل بومی‌سازی می‌شود و شرکت فولاد مبارکه جزو سازنده‌های ماشین برش تختال شناخته خواهد شد.

 

جمال طهماسبی تکنسین برق تعمیرات ریخته‌گری

یکی از کلیدی‌ترین اقدامات صورت‌گرفته در ساخت ماشین برش جدید، استفاده از قابلیت‌های درایوهای کنترل موقعیت در حرکت مشعل‌هاست. این قابلیت در کنار ایجاد انعطاف بسیار زیاد در عملیات برش اتوماتیک تختال، حذف و کاهش تعداد زیاد سوئیچ‌های محدودکننده و... توانست عوامل برقی مؤثر در عیوب برش کرکره‌ای تختال را به‌صورت کامل برطرف کند. در این پروژه، هم‌زمان با ساخت و نصب تجهیزات، مونتاژ تابلوهای برق، برنامه‌نویسی درایو و PLC و کلیه فانکشن‌ها ابتدا به‌صورت آزمایشگاهی تست شد. سپس کلیۀ سیگنال‌های مربوطه  به‌صورت DUPLICATE با سیستم قدیم موازی گردید و هم‌زمان با تولید خط، تست‌های فانکشنی بر روی ماشین جدید انجام گرفت. در نهایت پس از تست کامل و رفع نواقص و مشکلات در کوتاه‌ترین زمان ممکن ماشین جدید در خط تولید قرار گرفت و جایگزین ماشین قدیم شد.

 

مجتبی طاهری کارشناس اتوماسیون تعمیرات ریخته‌گری

با توجه به این‌که تاکنون فانکشن عملکردی ماشین‌های برش تختال در اختیار شرکت‌های سازنده خارجی بوده و امکان دسترسی و تغییر در بخش‌های زیادی از برنامه وجود ندارد، در این پروژه، برنامه‌نویسی PLC و درایو مربوطه به همت کارشناسان داخلی واحد به نحوی انجام شده است که ضمن تأمین خواسته‌های اپراتورهای تولید، TUNNING و تنظیم پارامترها، به‌صورت خودکار و به ساده‌ترین شکل ممکن انجام گیرد و تغییرات در برنامه برای عیب‌یابی و بهینه‌سازی فانکشن‌ها به‌سادگی میسر باشد. درخصوص PLC و درایوهای پوزیشن کنترل از شبکۀ صنعتی PROFIBUS استفاده شده که ارتباط با PLC ماشین ریخته‌گری را سهولت می‌بخشد. علاوه بر مزایای ذکرشده، سیستم جدید کاملا اتوماتیک و بدون کمترین دخالت اپراتور، عملیات برش به ساده‌ترین حالت ممکن انجام می‌شود.

 

سید محمد صدری کارشناس مکانیک تعمیرات ریخته‌گری

با عنایت خداوند متعال، عملیات طراحی و نصب کلیۀ تجهیزات ماشین برش ازجمله موتور و گیربکس جدید مشعل، طراحی شافت و پینیون مشعل، تغییرات اساسی در سیستم خنک‌سازی ماشین و حذف سیستم کلاچ مکانیکی در بخش اول پروژه انجام گرفت. با تغییرات انجام‌شده زمان تعمیرات به‌شدت کاهش می‌یابد و باعث می‌شود مقطع برش از لحاظ کیفیت به حد مطلوب ارتقا یابد و عیوب در این حوزه کاهش چشمگیری پیدا کند. در فاز بعدی پروژه، با طراحی و ساخت سیستم مکانیکی موتور و گیربکس تراولینگ ماشین و ساخت کالسکۀ جدید، عملیات بومی‌سازی و ساخت ماشین برش به اتمام خواهد رسید.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

توان فولاد مبارکه در شرايط سخت خودنمايی می کند

می متالز - مدير عامل فولاد مبارکه گفت: توليد تختال ويژه ورق‌هاي موردنياز انتقال نفت و گازترش رخداد مهمی در تاريخ توليد محصول‌های جديد اين شرکت است.
 در آخرین روز کاری هفته رقم خورد:

ثبت رکورد جدید ارزش معاملات سهامداران خرد و دور نمایی از حفظ رونق بازار

می متالز - با اتمام روز کاری آخر هفته و ادامه روند صعودی، شاخص بورس موفق به حضور در کانال ۵۲۴ هزار تایی شد و رکورد بی سابقه ارزش معاملات خرد با داد و ستد ۸ هزار میلیارد تومان شکست.
 مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان:

"معدنی‌ها"، فولادساز شدند!

می متالز - از مهم‌ترین دلایلی که می‌توان مسبب کاهش مواداولیه‌ای مانند سنگ‌آهن دانست، حضور معدنی‌ها در عرصه فولادسازی بوده که سنگ‌آهن خود را بدین طور تامین می‌کنند.
 مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه:

طرح نورد گرم ٢ دارای ارزش افزوده بالایی است

می متالز - مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه، تکمیل طرح شهید خرازی نورد گرم ٢ را عاملی برای افزایش ارزش افزوده تولیدات فولادی عنوان کرد.
 

اطلاعیه امور اداری شرکت فولاد مبارکه در خصوص تغییر زمان آزمون استخدامی

می متالز - به اطلاع کلیه متقاضیان حضور در آزمون استخدامی شرکت فولادمبارکه می‌رساند، باتوجه به هماهنگی به عمل آمده با دانشگاه اصفهان و به منظور پیشگیری از شیوع بیماری‌های فصلی، آزمون استخدامی تاریخ های ۱۵ و ۱۶ اسفندماه این شرکت به تعویق افتاده و در نیمه دوم فروردین سال ۱۳۹۹ برگزار خواه دشد.
 چالش‌های بزرگ‌ترین فولادساز کشور

فولاد مبارکه تشنه مواد اولیه و سنگ‌آهن

می متالز - شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فولادساز کشور که در صدر تولید آهن‌اسفنجی در دنیا قرار دارد، این روزها با کمبود مواد اولیه و سنگ‌آهن روبه‌رو است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما