خبر
مواد معدنی  
رییس کمیسیون معدن اتاق ایران اعلام کرد:

احیای ستادهای سیاست‌گذاری بخش معدن

می متالز - رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: معاون جدید امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت از احیای مجدد ستادهای سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در بخش معدن خبر داده که این امر می‌تواند به موفقیت بخش معدن کمک کند.

به گزارش می متالز، «بهرام شکوری» بعد از ظهر یکشنبه در نشست شورای سیاست گذاری خانه معدن ایران افزود: نشست اتاق فکر در رابطه با بخش معدن این پیام روشن را به همراه داشت که قیمت پایه مواد معدنی در داخل اصلاح شود، حذف ارز نیمایی - یا اینکه ارز نیمایی با یک درصدی به سطح ارز آزاد برسد - و آخر اینکه هیچ رانتی برای پایین دستی وجود نداشته باشد و انتظار این است که مدل نهایی برای اجرا توسط معاونت معدنی وزارت صنعت باشد.

وی افزود: امروز طرح نظرات انجمن های صنفی برای تصمیم‌سازی در بخش معدن و صنایع معدنی مورد درخواست است و در دوره جدید معاونت معدنی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

شکوری به نقل از معاونت جدید امور معادن وزارت صنعت هم گفت: اعتماد به تصمیم ها و نظرات کارشناسی مدیران وزارتخانه به عنوان یک اصل مورد توجه قرار می گیرد، این امر در دوره پیشین کمتر مورد توجه قرار داشت.

وی خاطر نشان ساخت: حجم زیادی از پرونده ها در نوبت رسیدگی در معاونت معدنی وجود داشت، اما اکنون می توان با تفویض اختیار به استانها مانع از مراجعت از استانهای مختلف به تهران و ستاد وزارت صنعت شد.

پیش از این جعفر سرقینی معاون وقت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت گفته بود، حدود ۶۰ درصد از اختیارات شورای عالی معادن به استان‌ها تفویض شده و این امر برای سهولت تصمیم‌گیری در حوزه استان‌ها اتخاذ شد. 

شکوری اضافه کرد: چنانچه کارگروهی به شکل رسمی برای حل و فصل مشکلاتی که به شورای عالی معادن منعکس می شود، فعال شود و به روز باشد، از حجم پرونده های شورای عالی معادن کاسته خواهد شد.

وی خاطر نشان ساخت: امروز در این مرحله معاون جدید امور معادن وزارت صنعت، استفاده از نظرات و نقادی های اهل حرفه را مورد استقبال قرار داده و انتظار می‌رود با این رویه دغدغه‌های فعالان معدنی برطرف شود.

رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران، توضیح داد: معاونت جدید امور معادن استقبال کرد از این مطلب که هیچ تصمیمی بدون نظر فعالان بخش معدن اتخاذ نشود، در حالی که در گذشته از این مهم استقبال نمی‌شد و انتظار می‌رود از این ظرفیت جدید در وزارتخانه به خوبی بهره‌گیری شود.

 ایران بر اساس بررسی‌ها اکتشافی دارای ۶۰ میلیارد تن ذخیره شناسایی شده است و از این رقم حدود ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

جمهوری اسلامی با شناسایی ۶۸ نوع ماده معدنی در بین کشورهای جهان از نظر تنوع جایگاه دهم را دارد و از نظر ذخیره شناسایی شده رتبه پانزدهم را به خود اختصاص داده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رییس خانه معدن:

احیای معادن کوچک همسو با جهش تولید دنبال می‌شود

می متالز - رییس خانه معدن ایران گفت: یکی از دستاوردهای پارسال در بخش معدن، موضوع احیای معادن کوچک مقیاس بود که امسال هم همسو با برنامه جهش تولید دنبال خواهد شد.
 رئیس خانه معدن ایران:

برای «جهش تولید» باید زیرساخت‌های بخش معدن را مهیا کرد

می متالز - رئیس خانه معدن ایران با بیان اینکه معدن یک بخش خاص است، گفت: مبنا کار بخش معدن در سال گذشته، مهیا کردن زیرساخت‌های رونق تولید بود. امرور باید مبنا، جهش تولید باشد و شرایطی ایجاد شود که از ظرفیت هر حوزه به نحو مطلوب استفاده کرد.
 

فشار بر بخش معدن و کاهش سرمایه‌گذاری‌ها

می متالز - کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران سال ۹۸ بر سه موضوع اصلی متمرکز بود؛ اصلاح ساختار حقوق دولتی با کمک سازمان نظام مهندسی معدن، معاونت امور معدنی وزارت صمت و کارشناسان برای طراحی نرم افزاری حقوق دولتی برای محاسبه قمیتی پایه برای هر معدن، عوارض صادراتی که به صورت یکسان بود و منطقی نبود وباید تعدیل می‌شد و موضوع آخر رشد متوازن زنجیره ارزش محصولات معدنی بود که سه فعالیت عمده کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در سال ۹۸ بود.
 معدن ایران در سال ۹۸

سالی موفق برای معدن ایران با چند حادثه

می متالز - سالی که گذشت، معدن و صنایع معدنی ایران در کنار حوادثی جبران ناپذیری که برای کارگرانشان رخ داد؛ علیرغم تحریم‌های خارجی و البته تحریم های داخلی، اما دستاوردهای زیادی هم داشت که به سبب تفاهم نامه هایی که با سازمان های مختلف به امضا رسید، حاصل شد.
 یادداشت رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران؛

معدن در سالی گذشت

می متالز - «بهرام شکوری» در یادداشتی به بررسی وضعیت بخش معدن کشور در سال گذشته و تاثیر شیوع کرونا بر این بخش پرداخته است.
 با انتشار یادداشتی؛

رئیس خانه معدن ایران درگذشت «ابوالقاسم شفیعی» را تسلیت گفت

می متالز - رئیس خانه معدن ایران با انتشار یادداشتی درگذشت «ابوالقاسم شفیعی» را تسلیت گفت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما