خبر
نفت   بورس انرژی  
بر اساس بودجه ۹۹ رقم می خورد

احتمال تغییر شیوه‌نامه عرضه نفت خام

می متالز - نماینده شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه شیوه نامه عرضه نفت خام بر اساس بودجه سالانه تدوین می شود،‌ گفت: بنابراین ممکن است با ابلاغ بودجه سال ۹۹،‌ شیوه نامه عرضه نفت خام در بورس تغییر کند.

به گزارش می متالز، امیرحسین تبیانیان با بیان اینکه برای عرضه نفت خام و میعانات گازی در سال ۹۹،‌ بعد از تعطیلات نوروز تصمیم گیری خواهد شد،‌ ادامه داد:‌ با توجه به اینکه عرضه های انجام شده در سال ۹۸ بر اساس بودجه همان سال بوده،‌ برای سال ۹۹ باید تصمیم گیری شده و بر اساس بودجه آن،‌ شیوه نامه ابلاغی را تدوین کنیم. 

وی افزود: البته این موضوع مانع عرضه نفت خام نیست و عرضه ها در سال ۹۹ نیز ادامه دار خواهد بود. 

تبیانیان با بیان اینکه حتی ممکن است در سال ۹۹ عرضه ها با همین روند انجام شود،‌ گفت:‌این موضوع بسته به این است که قوانین بالادستی در این زمینه چه تکلیفی را مشخص کنند. 

پبر اساس قانون، خریداران نفت خام و میعانات در بورس، می‌توانند تا سه ماه پس از انجام معامله، محموله را تحویل بگیرند و تحویل محموله در دیگر مناطق منوط به تایید شرکت ملی نفت ایران امکان‌پذیر است.

عرضه نفت خام در بورس انرژی به عنوان راهکاری برای دور زدن تحریم و همچنین برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبتنی بر ایجاد تنوع در روش‌های فروش نفت و استفاده از ظرفیت‌های بخش غیردولتی به‌منظور صادرات نفت‌خام چند سالی است که در دستور کار قرار دارد، با این حال تا سال گذشته اقدام عملی در این زمینه اتفاق نیفتاد.

اما ابتدای سال جاری بود که وزیر نفت شیوه‌نامه عرضه نفت خام در بورس را ابلاغ کرد تا بر آن اساس نفت خام سبک و سنگین و میعانات گازی برای فروش به بخش خصوصی داخلی و خارجی عرضه شده و این افراد نفت خریداری شده را به مشتریان خارجی برسانند.

با این حال عرضه نفت و میعانات با اقبال چندانی مواجه نشد و نفت خام بورسی بی‌مشتری ماند و در سال گذشته تنها حدود یک میلیون بشکه نفت خام سبک و ۸۰ هزار بشکه نفت خام سنگین به فروش رسیده و میعانات گازی روی دست فروشنده ماند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تولید روزانه 3000 ماسک و لباس بهداشتی در منوجان توسط شرکت سنگ آهن گهرزمین

می متالز - معین اقتصاد مقاومتی شهرستان منوجان در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر همکاری همه ارکان کشور با وزارت بهداشت و تامین اقلام پزشکی و بهداشتی در این شهرستان اقدام به راه اندازی کارگاهی با ظرفیت تولید روزانه 3000 ماسک و لباس بهداشتی نموده است.
 رئیس اتاق بازرگانی فارس:

واگذاری امور به بخش خصوصی راهکار تحقق جهش تولید است

می متالز - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاوری استان فارس تاکید کرد که کاستن از حجم دولت و واگذاری امور به بخش خصوصی، مهمترین راهکار برای تحقق شعار امسال یعنی جهش تولید است.
 مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر کرد:

پیش‌ بینی وضعیت ارزی کشور در سال ۹۹

می متالز - مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌ بینی کرده که در سال ۹۹ دولت با کسری بودجه ۸۶ هزار میلیارد تومانی مواجه خواهد شد که اگر این کسری از محل بانک مرکزی تأمین شود در حدود ۲۰ درصد تورم (علاوه بر تورم پیش‌بینی شده برای سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ )در پی خواهد داشت.
 در جلسه شورای معاونین وزارت صمت تاکید شد:

ضرورت توجه به ابعاد مختلف و الزامات "جهش تولید"/ افزایش اشتغال و رشد قدرت خرید مردم، نمود عینی "جهش تولید"/ نهضت ساخت داخل الگویی موفق برای جهش تولید

می متالز - در جلسه شورای معاونین وزارت صنعت، معدن و تجارت که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد؛ بر ضرورت توجه به ابعاد مختلف و الزامات "جهش تولید" پیرو دستور ویژه وزیر صمت در خصوص آسیب شناسی دقیق نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات و تجربیات سال 98 که سال "رونق تولید" بود و تطبیق با الزامات "جهش تولید" در سال ۹۹ تاکید شد و پیشنهادات مرتبط جهت جمع بندی های لازم مطرح گردید.
 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم:

با تقویت اقتصاد مقاومتی، جهش تولید دست‌یافتنی می‌شود

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: با تقویت زیرساختهای اقتصاد مقاومتی،جهش تولید دست‌یافتنی می‌شود.
 با هدف افزایش سهم ریل در بنادر کشور انجام شد؛

امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان بنادر و دریانوردی و راه آهن جمهوری اسلامی ایران/ تحقق سیاست های کلی وزارت راه و شهرسازی در زمینه توسعه حمل و نقل چندوجهی

می متالز - جلسه امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان بنادر و دریانوردی و راه آهن جمهوری اسلامی ایران دقایقی قبل آغاز شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما