خبر
بورس و سهام   سرمایه گذاری  

پرونده "ورود شستا به بورس" باز ماند

می متالز - وعده ورود شستا به بورس تا پایان مهرماه سال گذشته و بعد از عدم تحقق، وعده ورود آن به بورس تا پایان سال هم محقق نشد و این پرونده باوجود وعده های داده شده فعلا باز مانده و به سال ۱۳۹۹ کشیده شده است.

به گزارش می متالز،  یکی از تاکیدات رئیس جمهور خروج دستگاه‌های دولتی، نهادها و سازمان‌های عمومی از بنگاه‌داری بوده و در این راستا قرار شد سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی(شستا) در بورس عرضه شود تا به گفته محمد شریعتمداری،  وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی  این وزارتخانه از بنگاه‌داری به سمت سهام‌داری حرکت کند.

گرچه طبق گفته‌های وزیر تعاون قرار بود این اتفاق در مهرماه سال گذشته صورت گیرد، اما در نهایت در ۲۳ آذرماه ۱۳۹۸ پس از چندین ماه جلسه پذیرش شستا در محل سازمان بورس و اوراق بهادار تهران برگزار شد و مدیرعامل این مجموعه پیش از جلسه مذکور، در این مورد توضیح داد که با توجه به تاکیدات ویژه ریاست جمهوری و پیگیری‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و البته همکاری مجدانه سازمان بورس و بورس تهران، به زودی بازار سرمایه شاهد عرضه سهام این مجموعه بزرگ اقتصادی خواهد بود. همچنین مستندات لازم برای طرح در جلسه پذیرش و ارائه به اعضای هیات پذیرش آماده شده است. پس از پذیرش، وارد مراحل عملیاتی عرضه در بازار سهام می‌شویم.

وعده عرضه سهام شستا در بورس تا پایان سال ۱۳۹۸ و بازپس‌گیری آن

البته پس از آن، علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران با تاکید بر اینکه هنوز زمان عرضه سهام شستا در بورس مشخص نیست، به ایسنا توضیح داد: جلسه پذیرش شستا در بورس، برگزار شد و هیات پذیرش نکاتی داشتند که به شرکت اعلام کردند. این نکات اکثرا  در راستای شفاف سازی، اطلاعات مازاد، اقدامات برای برخی دارایی‌هایی بود که باید انجام شود تا جلسه هیات پذیرش مجدد برگزار شود. تلاش می‌شود عرضه سهام شستا در بورس قبل از سال جدید صورت گیرد. وی درباره اینکه چند درصد سهام شستا در بورس عرضه می‌شود؟ نیز گفت: هنوز مشخص نیست چند درصد سهام عرضه خواهد شد.

شروط پذیرش شستا در بورس

چندی بعد  صحرایی درمورد شروط پذیرش شستا در بورس توضیح داد که عرضه زمانی صورت می‌گیرد که امیدنامه نهایی شود و به شفافیت کافی برسد. همچنین شستا باید  شرایطی که اعضای هیات پذیرش گذاشتند را مهیا کنند. شرایط درمورد شفاف سازی است همچنین بندهای حسابرس باید رفع ابهام شود. وی به این سوال که سهام شستا امسال عرضه می‌شود یا خیر و اینکه چند درصد این شرکت در بورس عرضه خواهد شد، پاسخ داد: مشخص نیست سهام شستا امسال عرضه شود یا خیر. همچنین شستا جزو شرکت های بزرگی است که پنج درصد آن در بورس عرضه خواهد شد.

موانع ورود شستا به بورس

سرانجام مرتضی لطفی، عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی در اواخر سال ۱۳۹۸ درباره سیاست خروج از بنگاهداری در شستا گفت: در هر صورت منافع ذینفعان ما در رویکرد سهامداری و پرتفوگردانی بهتر تامین می‌شود تا مدیریت یک بنگاه. سازمان یک برنامه راهبردی پنج ساله داشته که سال آینده به اتمام می‌رسد. در این برنامه آمده است که فعالیت‌های اقتصادی در پنج حوزه دارو، نفت و گاز، آی تی، بانک و فولاد منحصر شود.

لطفی ادامه داد: با توجه به اصل ۴۴ و سیاست دولت نباید مدیریت بر بنگاه داشته باشیم و حداکثر سهم ما ۴۰ درصد است. البته این اراده هم به طور جدی در همه ارگان‌ها و سازمان‌ها وجود دارد، اما موانع قانونی فراوانی داریم. شرایط احراز خریدار به لحاظ بورس، وضعیت شرکت‌ها، متغیرهای ارزی و قیمتی از جمله موانعی هستند که نه تنها حوزه سازمان بلکه سایر حوزه‌ها مانند بانک‌ها، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام هم با آن رو برو هستند.

وی اضافه کرد: همین بس که سازمان خصوصی سازی متهم به عدم رعایت قانون  است. ما الزام داریم واحدها را از طریق بورس و فرابورس ارائه کنیم و مذاکره و مزایده در واگذاری ممنوع است. نباید با بخش خصوصی در برخی حوزه ها فعالیت کنیم. بورس بیش از ۱۷۰ درصد رشد دارایی داشته است. اکنون تامین اجتماعی معتقد است حتی الامکان از بنگاه داری خارج شود و دارایی‌های خرد را از طریق مشارکت در سهام به ارزش تبدیل کند.

حال با این اوصاف باید دید طلسم ورود شستا به بورس در کدام ماه ۱۳۹۹ شکسته می شود.

کد خبر: 93672
تاریخ: 1399/01/08 - 13:36
منبع: صدای بورس

شستا  مرتضی لطفی  سازمان خصوصی سازی  علی صحرایی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیرعامل تاصیکو مطرح کرد:

روابط عمومی‌های شستا در بورسی شدن تامین اجتماعی کمک کنند

می متالز - مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین گفت: توان روابط عمومی شرکت ها در زمان مبارزه با ویروس کرونا و پوشش اخبار و گزارش های مجموعه اقدامات شرکت ها در زمینه های مختلف قابل تقدیر است.
 

انتقاد به انتصاب رفاقتی در شستا

می متالز - انتصاب یک جوان کم سابقه به ریاست هیات مدیره‌ی یکی از شرکت‌های شستا با انتقاد در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.
 

کارکنان توسعه معادن پارس تامین سیستان و بلوچستان غربالگری کرونا شدند

می متالز - شرکت توسعه معادن پارس تامین (تاصیکو _ شستا) مستقر در سیستان و بلوچستان پیش از شروع بکار مجدد 75 نفر از کارکنان خود را به منظور فرهنگ سازی برای سایر مجموعه‌های دولتی و غیردولتی مورد غربالگری پیشرفته کرونا قرار داد.
 

معاملات «خساپا» و «شستا»: خریداران رفتند، فروشندگان آمدند

می متالز - دو نماد معاملاتی «خساپا و «شستا» امروز با قوت گرفتن خریداران و فروشندگان مواجه شدند.
 

زمان انجام معاملات «شستا» و «خساپا»

می متالز - زمان انجام معاملات دو نماد خاص بازار معلوم شد.
 

رئیس هیات مدیره «تاپیکو» چه کسی شد

می متالز - حسین ابویی مهریزی رئیس هیات مدیره تاپیکو شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما