خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  
مدیر اکتشاف ایمیدرو خبر داد:

اتمام فاز شناسایی 320 هزار کیلومتر مربع پهنه‌های اکتشافی/ ارسال نامه آزادسازی پهنه ها به وزارت صمت در اسفند گذشته

می متالز - مدیر اکتشاف ایمیدرو از اتمام فاز شناسایی حدود 320 هزار کیلومتر مربع پهنه های اکتشافی در سال 98 خبر داد.

به گزارش می متالز، علی اصغر زاده با بیان این مطلب اظهار داشت: در محدوده‌هایی که فاز شناسایی و پی‌جویی به اتمام رسیده، حدود 759 محدوده امیدبخش جدید کشف شد.

وی افزود: برای حدود 280 محدوده با استان‌های مختلف مکاتبه و تقاضا کردیم ایمیدرو عملیات اجرایی را در فاز عمومی و تفضیلی انجام دهد. محدوده های دیگر را نیز در اختیاز سازمان استان‌‌ها قرار دادیم تا از طریق فرآیندهای قانونی مزایده، به بخش‌‌های خصوصی واگذار کنند.

 

تبدیل 73 محدوده به پروانه اکتشاف

مدیر اکتشاف ایمیدرو خاطرنشان کرد: برای ورود به فازهای اکتشاف عمومی و تفضیلی محدوده‌‌ های در اختیار ایمیدرو (280 محدود)، پیگیر پروانه اکتشاف هستیم که از این تعداد، 73 محدوده به پروانه اکتشاف تبدیل شده و در حال انجام فعالیت‌های مربوطه بر روی این محدوده‌ها هستیم. وی افزود: مواد معدنی این محدوده ها بیشتر شامل سرب و روی، طلا، مس، آهن، زغال‌سنگ، شورابه، کرومیت و آنتیموان است.

 

ارسال نامه آزادسازی پهنه ها

اصغرزاده با بیان اینکه ایمیدرو از سال 92 براساس نیاز صنایع معدنی به مواد معدنی و بحران موجود در این زمینه، تصمیم گرفت حجم فعالیت‌های اکتشافی را در کشور افزایش دهد، گفت: با هماهنگی‌های انجام شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت، مساحت پهنه‌های در اختیار ایمیدرو تا سال 98 به بیش از 650 هزار کیلومتر مربع رسید.

وی ادامه داد: در سال 97، مراحل شناسایی و پی‌جویی حدود 270 هزار کیلومتر مربع از 650 هزار کیلومتر مربع به پایان رسید.

مدیر اکتشاف ایمیدرو با اشاره به اینکه در سال 98 پهنه‌هایی به ما واگذار و قرار شد تا پایان همان سال کار شناسایی و پی‌جویی آن به پایان برسد، گفت: خوشبختانه، در 25 اسفند 98، نامه آزادسازی پهنه‌ها را به همراه گزارش های فاز شناسایی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال کردیم.

وی ادامه داد: این میزان، غیر از حدود 60 هزار کیلومتر مربع پهنه‌های در اختیار شرکت تهیه و تولید مواد معدنی است که از قبل شروع کرده و تا پایان نیمه نخست سال 99 برای اتمام کار فرصت دارد.

 

اکتشاف 65 درصد از مساحت مفید کشور

اصغرزاده با اشاره به این‌که ایمیدرو در بخش اکتشاف 3 محور را در دستور کار قرار داده است، بیان کرد: محور بلندمدت کار شامل کار بر روی این پهنه‌ها است که تلاش داریم مناطق امید‌بخش جدید را شناسایی کنیم.

وی افزود: خوشبختانه از یک میلیون کیلومتر مربع مساحت اصلی کل کشور برای اکتشاف مواد معدنی فلزی، توانستیم 650 هزار کیلومتر مربع را به اتمام برسانیم که حدود 65 درصد از مساحت مفید کشور است. وی ادامه داد: محور بعدی، میان‌مدت است که کارهای اکتشافی را بر روی پروانه‌‌های اکتشافی متمرکز کردیم و انشاءا... طی چند سال آینده، آن‌ها را به گواهی کشف تبدیل و به پروانه بهره‌برداری می رسانیم.

 

12 گواهی کشف جدید

مدیر اکتشاف ایمیدرو با بیان اینکه در حال حاضر، حدود ٧٣ پروانه اکتشافی گرفته شده و تعدادی پروانه نیز از قبل بوده که در حال کار بر روی آن ها هستیم، تصریح کرد: در سال 98 نیز به 12 گواهی کشف جدید رسیدیم و انشاءا... با اقداماتی که در حال انجام است سایر پروانه‌ها نیز به گواهی کشف تبدیل شود.

کد خبر: 95182
تاریخ: 1399/01/18 - 22:08
منبع: ایمیدرو

پهنه‌های اکتشافی  علی اصغر زاده  وزارت صمت  ایمیدرو 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 در نشست مشترک سرپرست وزارت صمت با مدیران سازمان زمین شناسی مطرح شد؛

دو شعار اصلی سازمان زمین‌شناسی؛ تولید ثروت و شناخت مخاطرات زمین‌شناختی

می متالز - سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دیدار کرد و در مورد موضوعات مرتبط بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
 غریب پور در جلسه پایش معادن کوچک مقیاس مس:

تعیین تکلیف معادن مس غیرفعال تا 15 خرداد/ راهکار ورود معادن کوچک به بورس

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: معادن کوچک مقیاس غیر فعال در حوزه مس، تا 15 خرداد تعیین تکلیف می شوند.
 

معاون امور صنایع وزارت صمت: برای پیش ثبت‌نام خودرو عجله نکنید

می متالز - صادقی نیارکی: حدود ۳۰۰ هزار دستگاه در ۴ مرحله دیگر هم پیش ثبت‌نام کرد، مردم عجله نکنند.
 

حذف شرط اخذ هر گونه چک از شرایط ثبت‌نام خودرو

می متالز - با دستور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، شرط اخذ هر گونه چک از مرحله فعلی ثبت‌نام خودرو حذف شد.
 

سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت مهمان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

می متالز - سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت مهمان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دیدار کردند.
 

بلاتکلیفی ۱۱۰۰ دستگاه خودروی خارجی فاقد ثبت سفارش در گمرک

می متالز - از مجموع ۱۲ هزار و ۲۶۱ خورویی که در سال‌های اخیر در گمرک و بنادر توقیف و مجوز خروج نداشتند، ۱۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما