خبر
مواد معدنی  

عبور بخش معدن از موانع تولید

می متالز - ایران براساس بررسی‌های اکتشافی ۶۰میلیارد تن ذخیره معدنی شناسایی شده دارد که از این رقم حدود ۴۰ میلیارد تن قطعی و مابقی احتمالی است. کشور ما با شناسایی ۶۸ نوع ماده معدنی در بین کشورهای جهان از نظر تنوع جایگاه دهم را دارد و از نظر ذخیره شناسایی شده رتبه پانزدهم را به خود اختصاص داده است.

به گزارش می متالز، با وجود این توانمندی‌ها در سال 1398 مسائلی از قبیل تحریم، افزایش عوارض صادراتی و... پیش آمد که بر فعالیت معدنی در کشور تاثیرگذار بود.
 

گام‌های مثبت به نفع معدنکاران

اسداله کشاورز، مدیر کل اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تحریم‌هایی که سال قبل در بخش معدن اعمال شد، اظهار کرد: هر چند تحریم‌هایی در کشور آغاز شد اما فعالیت معدنی در کشور به طور گسترده‌تر ادامه یافت و رشد کرد. به دلیل تحریم‌ها ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران در بخش‌های دیگر اقتصاد افزایش پیدا کرد و فعالان اقتصادی با مشکل روبه‌رو شدند؛ بنابراین بسیاری از فعالان اقتصادی به سمت سرمایه‌گذاری و فعالیت در بخش معدن سوق پیدا کردند.
مدیر کل اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت عملیاتی‌کردن شعار اقتصاد بدون نفت گفت: خوشبختانه این شعار و دوری از اقتصاد نفتی به صورت یک روند تدریجی درحال شکل‌گیری است. او با تاکید بر اینکه در سالی که گذشت به نفع معدنکاران گام‌های مثبتی برداشته شده است، اظهار کرد: سال جاری خوشبختانه پایه‌ریزی‌های خوبی برای سال‌های آینده شکل گرفته که قابل‌تقدیر بوده است، به این ترتیب معدن در آینده می‌تواند جایگزین نفت شود.
کشاورز در پاسخ به این سوال که افزایش عوارضی که از نیمه دوم سال گذشته دولت برای مواد خام معدنی درنظر گرفت چه تاثیری بر فعالیت فعالان معدنی گذاشته است، بیان کرد: سیاست‌های دولت در این رابطه به دلیل کنترل عرضه و تقاضا و تامین مواد اولیه بوده است، واحدهای فولادی و واحدهای صنایع معدنی همگی در آینده به مواد معدنی نیاز دارند؛ بنابراین اگر محدودیت یا تعرفه عوارض گذاشته می‌شود به خاطر کنترل و به نوعی تامین مواد اولیه واحدهایی است که به زودی وارد چرخه تولید می‌شوند. مدیر کل اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال بحران گسترش کرونا در کشور و تاثیر آن بر حوزه معدن بیان کرد: خوشبختانه ما هنوز یک مورد هم نشنیده‌ایم که این ویروس وارد چرخه معدن شده باشد، حتی مدیران و معاونان وزیر به صراحت اعلام کردند که هنوز گزارشی از کرونا در معادن اعلام نشده است. او تاکید کرد: البته در روند تولید مواد معدنی اختلال ایجاد شده است چراکه ساعت کاری کاهش و مراقبت‌ها افزایش یافته است. هرچند این روندی است که برای تمامی واحدهای تولیدی کشور پیش آمده که گذرا است و امیدواریم به زودی رفع شود.
 

گل‌گهر موفق در تامین نیاز فولادی‌ها

جمشید ملارحمان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در پاسخ به این سوال که عملکرد مجموعه خود را در سالی که گذشت چطور ارزیابی می‌کنید، اظهار کرد: سال ۱۳۹۸ باوجود اینکه سال بسیار سختی بود اما در مجموعه‌های معدنی و شرکت‌های بزرگی مثل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر شاهد توانمندی‌هایی در تولید و توسعه موفقیت‌ها بودیم.  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با اشاره به اینکه در سال قبل شاهد رکورد بی‌سابقه در زمینه تولید بوده‌ایم، اظهار کرد: خوشبختانه شرکت گل‌گهر در مقایسه با سال 1397 شاهد افزایش تولید ۳ تا ۵ درصدی در تمامی زمینه‌ها بوده‌است. بنابراین هرچند تحریم‌ها اثرات خود را در کشور داشته اما تلاش و برنامه‌ریزی در کار، شناخت موانع تحریم و دور زدن آن توانست تا حدود زیادی مشکل ما را حل کند. ملارحمان درباره این سوال که در سال ۱۳۹۸ چه رشدی در حوزه صادرات داشته اید، اظهار کرد: با توجه به اینکه عمده محصولات تولیدی ما تامین نیاز واحدهای داخلی است در نتیجه هرچه تولید شده واحدهای فولادی مصرف کرده‌اند. او ادامه داد: با توجه به اینکه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تامین‌کننده نیاز صنایع فولادی است و مواد اولیه این صنایع را در کشور تامین می‌کند درنتیجه تولیدات خود را در اختیار بخش فولاد کشور می‌گذاریم.  او تاکید کرد: اگر فولادی‌ها برنامه‌ریزی درستی برای صادرت خود داشته باشند به طبع عملکرد موفق آنها و همکاری ما برای تامین مواد اولیه می‌تواند شرایط خوبی را برای کشور فراهم کند.  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر درباره سخن اخیر معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت که در سال 1399 صادرات سنگ‌آهن را یا ممنوع می‌کنیم  یا عوارض سنگین برای صادرات آن وضع خواهیم کرد، گفت: سنگ‌آهن محصول مورد نیاز کشور است چرا که برای رسیدن به ۵۵ میلیون تن تولید فولاد تا افق ۱۴۰۴ به ۱۶۰ میلیون تن سنگ‌آهن نیاز داریم. او ادامه داد: با توجه به اینکه دید وزارتخانه جامع است و آنها اطلاعات کاملی دارند بنابراین معمولا سعی می‌کنند تصمیم‌گیری کلان داشته و تعادل لازم را در کشور مدیریت کنند. وزارتخانه همیشه حرکت‌های مثبت و سازنده داشته و بر اساس داده‌های کلان تصمیم گیری کرده است. ملارحمان درباره ویروس کرونا که آخرین اتفاق در سال ۱۳۹۸ بوده است و عملکرد شرکت گل‌گهر گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور ما برای جلوگیری از شیوع آن در شهرستان سیرجان و به ویژه منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر، کمیته مقابله با ویروس کرونا را تشکیل داده و راهکارهای ضروری برای ارتقای بهداشتی و ایمنی مجموعه را بررسی کردیم.  او تاکید کرد: این کمیته اقدامات پیشگیرانه‌ای را در زمینه ارتقای بهداشت نیروی انسانی، محیط و نیز حذف عوامل احتمالی دخیل در شیوع ویروس کرونا را اجرایی کرده است. خوشبختانه تا کنون یک مورد مبتلا هم در مجموعه ما گزارش نشده است، امید است این مشکل در آینده نزدیک در کل کشور و دنیا ریشه‌کن شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

چهار مرحله فروش فوق العاده خودرو تا پایان سال

می‌متالز - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به جزئیات طرح فروش فوق العاده خودرو گفت: چهار مرحله دیگر فروش فوق العاده تا پایان سال خواهیم داشت.
 پیشنهاد فعالان بازار به سرپرست وزارت صمت:

به جای دستکاری فرمول، قیمت نهایی را اصلاح کنید/ فرمول قیمت فولاد با لابی تعیین می شود؟

می متالز - سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از برگزاری جلسه برای بازنگری در شیوه عرضه محصولات فولادی و تعیین قیمت با اتکای به فرمول اقتصادی خبر داده است ، اقدامی که به نظر می‌رسد به ایجاد اصلاحات در فرمول قیمت‌گذاری فولاد در بورس منجر شود.
 در نشست مشترک سرپرست وزارت صمت با مدیران سازمان زمین شناسی مطرح شد؛

دو شعار اصلی سازمان زمین‌شناسی؛ تولید ثروت و شناخت مخاطرات زمین‌شناختی

می متالز - سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دیدار کرد و در مورد موضوعات مرتبط بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
 

تایید معاملات شرکت اکتشاف مواد معدنی نوبل با شرکت نیکل کانادا

می متالز - به تازگی، شرکت اکتشاف مواد معدنی Noble اعلام کرده که تأیید نهایی را از بورس TSX Venture Exchange برای تکمیل معامله با شرکت نیکل کانادا (Canada Nickel Company) دریافت کرده است.
 حسینی شاهرودی:

شاهرگ شاهوار زیر تیغ معدن‌کاوی بوکسیت/ مطالبات مردمی تقویت شود

می متالز - شاهرود و میامی در مجلس بابیان اینکه پرونده تخریب‌های شاهوار به مراجع کشوری ارسال‌شده، گفت: مطالبات مردمی در خصوص نجات شاهوار می بایست ادامه یابد.
 

سالانه 300 هزار تُن سنگ از معادن کرمانشاه استخراج می‌شود/ جای خالی صنایع فرآوری سنگ در استان

می متالز - معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: سالانه حدود 300 هزار تن سنگ به ارزش ریالی 750 میلیارد تومان از معادن استان استخراج می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما