تاریخ: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۴۵
کد خبر: ۲۰۸۴۰۸
‌می‌متالز - رئیس کمیسیون مسوولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران گفت: اگر چه ایفای مسوولیت اجتماعی در قانون الزام آور نیست و در این زمینه خلاء قانونی داریم، اما شرکت فولاد مبارکه با انسان دوستی و وجدان بیدار به ایفای مسوولیت اجتماعی خودش می‌پردازد.

به گزارش می‌متالز، مسعود بنابیان رئیس کمیسیون مسوولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران با اشاره به اهمیت ایفای مسوولیت اجتماعی صنایع و بنگاه‌های اقتصادی در کشور اظهار کرد: با شیوع کرونا مسوولیت اجتماعی در دنیا مهم شده است؛ اما آنچه که در اتاق ایران به عنوان مسوولیت اجتماعی قلمداد می‌شود مطابق چارچوب تعریف شده است.

وی ادامه داد: مسوولیت اجتماعی توسط بنگاه‌های اقتصادی و متناسب با شرایط موجود بازتعریف می‌شود و الزام آور نیست؛ به این معنا که نمی‌توان مسوولیت اجتماعی را به بنگاه اقتصادی تکلیف کرد بلکه به صورت کاملا اختیاری است.

رئیس کمیسیون مسوولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران گفت: الزام به «قانون» مهمترین مسوولیت اجتماعی هر بنگاه اقتصادی است و هر واحد اقتصادی و صنعتی بر اساس وجدان می‌تواند نسبت به جامعه پیرامون خود وارد میدان شود و به صورت کاملا اختیاری به نیاز‌های جامعه پاسخ دهد.

وی اضافه کرد: شیوع کرونا باعث شد تا واحد‌های صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی وارد گود شوند و با تجهیز بیمارستان‌ها و تامین اکسیژن به مراکز درمانی یاری رسانی کنند که نمونه بارز آن اقدامات شرکت فولاد مبارکه است.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی؛ نوعی مسوولیت اجتماعی

بنابیان با اشاره به اینکه حتی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بنگاه‌های ریز و درشت اقتصادی در راستای حفظ سلامت پرسنل هم نوعی مسوولیت اجتماعی قلمداد می‌شود، ابراز کرد: شرکت فولاد مبارکه از دو سو هم در حفظ دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی به ایفای مسوولیت اجتماعی پرداخته است و هم به صورت اختیاری و بدون الزام در راستای تامین اکسیژن رایگان و تجهیزات مراکز درمانی گام برداشته است.

نبود قوانین در تشویق و حمایت بنگاه‌های اقتصادی به مسوولیت اجتماعی

وی اعلام کرد: متاسفانه مسوولیت اجتماعی در قوانین کشور ما به ویژه در قوانین امور مالیاتی لحاظ نشده است؛ این در حالی است که در کشور‌های دیگر بنگاه‌های اقتصادی که در راستای ایفای مسوولیت اجتماعی گام بردارند مشمول بسته‌های حمایتی و تشویقی قرار می‌گیرند.

رئیس کمیسیون مسوولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران تاکید کرد: در اکثر کشور‌های توسعه یافته بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی با ایفای مسوولیت اجتماعی مشمول معافیت مالیاتی هم می‌شوند این در حالی است که در کشور ما متاسفانه قانونگذار به این مهم توجه نکرده است.

وی اضافه کرد: مسوولیت اجتماعی در جوامع مدرن و پیشرفته مساله‌ای مهم است و همه به اهمیت آن باور و اذعان دارند و در چارت سازمانی آن کشور‌ها هم در نظر گرفته می‌شود؛ به این معنا که بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی در کشور‌های توسعه یافته برای رسیدن به اهداف خود به مسوولیت اجتماعی نگاه ویژه‌ای دارند؛ چراکه اگر این موضوع مورد غفلت قرار بگیرد آن شرکت در رسیدن به اهداف خود دچار مشکل می‌شود؛ مساله‌ای که متاسفانه در کشور ما، رتبه بندی شرکت‌ها و صنایع بدون در نظر گرفتن جایگاه ویژه مسوولیت اجتماعی از کمبود قانون رنج می‌برد.

بنابیان گفت: متاسفانه جایگاه تعریف شده مسوولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی در کشور ما در یاری رساندن به نهاد‌هایی نظیر کمیته امداد امام خمینی (ره) و هلال احمر خلاصه می‌شود و این قبیل یاری رسانی را جز هزینه‌های مقبول در نظر می‌گیرند؛ در صورتی که مسوولیت اجتماعی طیف وسیعی از یاری رسانی را متناسب با شرایط موجود شامل می‌شود.

ایفای مسوولیت اجتماعی شرکت فولاد مبارکه بر اساس نوع دوستی و انسانیت است

وی افزود: ماهیت بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی در سودآوری خلاصه می‌شود. زمانی که هیئت مدیره شرکت فولاد مبارکه در برابر سهامداران خود موظف به پاسخگویی عملکرد است، تنها توجیه ایفای مسوولیت اجتماعی شرکت فولاد مبارکه به ویژه در تامین اکسیژن رایگان در وجدان بیدار و انسان دوستی این شرکت خلاصه می‌شود.

رئیس کمیسیون مسوولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران تصریح کرد: ایفای مسوولیت اجتماعی توسط بنگاه‌های کوچک و بزرگ اقتصادی به احساس نوع دوستی و انسانیت هیئت مدیره و مدیرعامل واحد‌های اقتصادی مربوط می‌شود. برای نمونه اگر با شیوع کرونا شرکت فولاد مبارکه به تامین اکسیژن رایگان نمی‌پرداخت از نظر قانونی هیچ گونه اشکالی نداشت و بازخواست نمی‌شد، اما مدیرعامل و هیئت مدیره این شرکت، متناسب با وضعیت جامعه با وجدان بیدار و انسان دوستی در راستای ایفای مسوولیت اجتماعی گام برداشتند و با این گونه اقدامات جایگاه شرکت فولاد مبارکه نزد افکار عمومی ارتقاء می‌یابد.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین

مطالب مرتبط