تاریخ: ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۵۵
کد خبر: ۲۱۳۰۵۸
‌می‌متالز - نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه نباید در بازار سرمایه مردم یک‎شبه پولدار یا ضرر جدی کنند، گفت: اگر بتوان شورای ثبات بین بانک، بیمه و بورس شکل داد مردم نیز از آن بهره مند می‌شوند.

به گزارش می‌متالز، سعید جلیلی در خصوص نوسانات بازار ارز در برنامه زنده گفت و گوی ویژه خبری گفت: نگاه حداقلی در این خصوص مثل تنظیم نوسانات ارز نمی‌تواند در اقتصاد به موفقیت برسد. کشور را نباید فقط اداره کرد بلکه باید جهش داد. این فرصت‌ها را اگر با مدیریت صحیح اداره کرد جهش خواهیم یافت. دولت باید برای ارز اوری این نگاه را داشته باشد و آن را فقط منوط به نفت و وزارت نفت نکند. باید برای تک تک دستگاه‌ها ماموریت داشت و برای هر وزارتخانه برنامه تعیین کرد.

وی افزود: نقش و هنر رئیس جمهور هم اینجا است که بتواند دستگاه‌ها را هم‌افزا کند. بطور مثال اگر ارز آوری در محصولات کشاورزی می‌خواهیم وزارت خارجه نیز در آن نقش دارد و برای آن نیز باید ماموریت تعریف کرد. باید آنقدر تامین ارز کرد که دچار نوسان نشد.

این نامزد ادامه داد: تامین مسکن حق مردم و وظیفه دولت است. برنامه داشتن صرفا به معنی ساخت و ساز نیست بلکه باید سیاست‌های اقتصادی را تنظیم کرد در واقع باید کالای سرمایه‌ای را به مصرفی تبدیل کرد. طرح وان یکی از طرح‌ها است که از سه سال گذشته روی آن کار شده و ذیل آن سهم مصرفی مردم از انرژی یعنی بنزین، برق و گاز به آن‌ها واگذر خواهد شد. این کار موجب اصلاح الگوی مصرف نیز می‌شود و مردم می‌توانند از مازاد انرژی کسب درآمد نیز بکنند و این کار به عدالت نزدیکتر است.

جلیلی در مورد خصوصی سازی هم توضیح داد: واگذاری هپکو، آذرآب، هفت تپه و ماشین سازی تبریز نشان داد در امر خصوصی سازی سوء مدیریت وجود دارد. وقتی دولت به این قضیه نگاه صرفا درآمدی داشته باشد همین می‌شود. قرار بود مردم در این کار مشارکت کنند تا ارتقا پیدا کند نه اینکه مثل هپکو که ماشین‌های اساسی را تولید می‌کرد به صفر برسد. واگذاری‌های خصوصی سازی باید برای افکار عمومی شفاف سازی شود و هیات واگذاری و ارزش‌ها مجددا بازنگری شوند.

وی در خصوص بورس و برنامه دولت برای ساماندهی هم گفت: بورس یکی از عرصه‌های مهم است و باید بتوان تولید را بیشتر از نقدینگی کرد. تورم چه زمانی پیش می‌آید؟ وقتی که پول بیشتر از کالا باشد. طی ۴۷ سال میزان نقدینگی ۴۲ هزار برابر و تولید ۱.۷ برابر شده که اصلا با یکدیگر قابل قیاس نیستند و همین امر موجب تورم شد. نباید گذاشت سفته بازی و سوداگری افزایش یابد.

نامزد انتخابات ادامه داد: طی یکی دو سال گذشته سوء تدبیر جدی در بورس صورت گرفت و مردم به خوبی درک کردند بازار سرمایه باید محل جذب سرمایه باشد نه کوره‌ای برای سوزاندن سرمایه. دولت امکانات بسیار زیادی دارد که می‌تواند از آن در جهت ارتقا دولت و بهره‌مند شدن مردم استفاده کند. نباید کاری کرد که مردم در این بازار م یک‎شبه پولدار شده یا ضرر کنند. می‎توان از طریق بورس برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها تامین مالی کرد و سود واقعی و تضمین‎شده به مردم رساند.

جلیلی گفت: بازار سرمایه، بازار پول و بیمه باید هماهنگ و هم افزا باشند و هنر رئیس جمهور نیز این است. یکی از مشکلاتی که در بورس پیش آمد به این دلیل بود که دو وزارتخانه در یک دولت آن هم در یک روز دو نظر متفاوت در خصوص یک امر می‌دهند. وزیر اقتصاد یک چیز می‌گوید وزیر صنعت و نفت یک چیز دیگر و بازار به هم می‌ریزد. اگر بتوان شورای ثبات را بین بانک مرکزی، بیمه مرکزی و بورس شکل داد مردم نیز از آن بهره مند می‌شوند.

منبع: بورس پرس