تاریخ: ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۴۶
کد خبر: ۲۱۳۱۱۷
رویترز:
‌می‌متالز - بر اساس بررسی رویترز، ۱۳ عضو اوپک در ماه می‌روزانه ۲۵.۵۲ میلیون بشکه نفت تولید کردند. این رقم ۲۸۰ هزار بشکه نفت در روز از ماه آوریل بیشتر است.

به گزارش می‌متالز، از آنجایی که سازمان اوپک توافق کردند تا بر اساس توافق با هم پیمانانشان، افزایش تولید داشته باشند، میزان تولید این سازمان در ماه می‌بالا رفت. اما کاهش صادرات ایران و کاهش داوطلبانه اعضای آفریقایی این گروه، این افزایش را محدود کرد.

بر اساس بررسی رویترز، ۱۳ عضو اوپک در ماه می‌روزانه ۲۵.۵۲ میلیون بشکه نفت تولید کردند. این رقم ۲۸۰ هزار بشکه نفت در روز از ماه آوریل بیشتر است. تولید این سازمان از ژوئن ۲۰۲۰ به جز ماه فوریه، هر ماه افزایش یافته است.

با امید به بهبود تقاضا در جهان، اوپک و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس تصمیم گرفتند از ابتدای ماه می، افزایش تولید داشته باشند. این گروه دیروز دیدار کردند و توافق شد تا برنامه افزایش تولید خود را ادامه دهند.

توافق اوپک پلاس به اوپک اجازه می‌داد تا در ماه می‌روزانه ۲۷۷ هزار بشکه در روز به تولید خود بیفزاید بعلاوه عربستان هم متعهد شده بود تا ۲۵۰ هزار بشکه نفت در روز به عنوان بخشی از برنامه افزایشی تدریجی تولید خود و جبران کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه اش در ماه‌های فوریه، مارس و آوریل، افزایش تولید داشته باشد.

اما کاهش تولید کشور‌های دیگر، این اقدامات را جبران کرده و هنوز میزان تولید این گروه کمتر از میزان توافق است. میزان پایبندی اوپک پلاسی‌ها به توافق کاهش تولید در ماه می ۱۲۲ درصد و در ماه آوریل ۱۲۳ درصد بود.

بیشترین افزایش در ماه می‌متعلق به عربستان با ۳۴۰ هزار بشکه در روز بوده است. عراق، دومین کشوری است که بیشترین افزایش را به خود اختصاص داده است. این کشور ۷۰ هزار بشکه در روز بیش از سهمیه خود افزایش تولید داشته است.

به نوشته این گزارش، ایران که در نظر دارد علی رغم تحریم‌های آمریکا میزان صادرات خود را افزایش دهد، در ماه می‌به علت تقاضای کمتر در چین، صادرات کمتری داشته است. اوپک پلاس توافق کردند تا برنامه افزایش تدریجی موجود برای تولید نفت را ادامه دهند، زیرا میان بهبود تقاضا و احتمال افزایش عرضه ایران توازن وجود دارد.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)