تاریخ: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۱:۳۲
کد خبر: ۲۱۳۴۰۲
‌می‌متالز - با توجه به اینکه صنعت سیمان یکی از صنایع انرژی‌بر و آلاینده به شمار می‌رود، برنامه‌ریزی برای کاهش اثرات زیست‌محیطی تولید بسیار حائز اهمیت است. بر این اساس اخیرا «سیمان نهاوند» و «سیمان ایلام» در مقوله مدیریت انرژی عملکرد قابل توجهی ارائه کردند.

اخذ گواهینامه سیستم مدیریت انرژی توسط سیمان نهاوند

به گزارش می‌متالز، با اجرای برنامه ممیزی و مدیریت انرژی در شرکت سیمان نهاوند این شرکت موفق به دریافت گواهینامه سیستم مدیریت انرژی ایزو ۵۰۰۰۱:۲۰۱۱ ISO شد. مرتضوی، نماینده مدیریت سیمان نهاوند در سیستم مدیریت انرژی با بیان مطلب فوق اظهار کرد: با توجه به اهمیت نقش انرژی در صنعت سیمان، از سال ۹۶ پروژه دریافت گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ را با همکاری شرکت OSP به عنوان مشاور و با محوریت واحد انرژی در شرکت سیمان نهاوند آغاز کرد.

مرتضوی افزود: با اجرای چند پروژه به عنوان فرصت‌های بهبود، کاهش مصرف انرژی را به صورت عملی در اولویت برنامه‌های شرکت قرار دادیم که نهایتا مجموعه سیمان نهاوند در مرحله اول ممیزی موفق به دریافت گواهی ایزو۵۰۰۰۱ مدیریت سیستم‌های انرژی از طرف شرکت «توف نورد» آلمان شد.

وی همچنین صحت اطلاعات ارائه‌شده به سرممیز، دقت محاسبات پروژه‌های بهبود و دست یافتن عملی به نرخ‌های کاهش انرژی تعیین شده در پروژه‌های اجرا شده در ۲۸ فروردین ۹۷ را از دلایل کسب این موفقیت برشمرد.

امروزه یکی از نیاز‌های مهم صنایع و جوامع انسانی در اکثر کشور‌ها موضوع مدیریت انرژی است؛ آلودگی‌های زیست‌محیطی، هزینه بالای سوخت و بحران‌های انرژی و مفهوم توسعه پایدار که هدف تمام جوامع است دلایل اصلی توجه به بحث انرژی و سیستم مدیریت انرژی (ایزو ۵۰۰۰۱) به شمار می‌رود. این مدرک مبتنی بر عناصر کلی است که در تمام استاندارد‌های سیستم مدیریت ایزو به چشم می‌خورد و سطح بالایی از تطابق دستگاه‌ها با استاندارد ایزو ۹۰۰۱ (مدیریت کیفیت) و ایزو ۱۴۰۰۱ (مدیریت زیست‌محیطی) را تضمین می‌کند.
تقدیر از سیمان ایلام در جایزه ملی مدیریت انرژی

سیمان ایلام برنده تندیس جایزه ملی انرژی در بخش «تمام فرآیند‌های انرژی‌بر» در سال ۱۴۰۰ شد.

جایزه ملی مدیریت انرژی در حوزه‌های تمام فرآیند‌های انرژی‌بر و پروژه‌های صرفه‌جویی انرژی برگزار شد که ۲۲ شرکت به مرحله پایانی جایزه ملی مدیریت انرژی راه یافتند و در این میان شرکت سیمان ایلام حائز دریافت جایزه تندیس برنزی این دوره در تمام فرآیند‌های انرژی‌بر شد. بر اساس این گزارش، صنایعی که برای آن‌ها از طریق سازمان ملی استاندارد ایران، استاندارد معیار مصرف انرژی تدوین شده، می‌توانند متقاضی شرکت در این جایزه باشند. انطباق با استاندارد معیار مصرف به‌عنوان حداقل قانون و الزام برای محدودیت در مصرف، اصلی‌ترین بخش الگوی ارزیابی این جایزه است.

منبع: دنیای اقتصاد