تاریخ: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۱۲
کد خبر: ۲۱۳۴۷۹
‌می‌متالز - بانک‌های آفریقای جنوبی تحت فشار رقابت و بحران کرونا قرار گرفته اند.

به گزارش می‌متالز، ورود بانک‌های بزرگ خارجی درفضای بانکی خرده فروشی و همچنین بحران مالی جهانی و بحران‌های اقتصادی ناشی از بیماری کرونا بر چالش‌های نظام بانکی آفریقای جنوبی افزوده است.

طی ۱۷ ماه گذشته، اقتصاد جهانی تحولات بی سابقه‌ای را به دلیل شیوع کرونا متحمل شده است.

در اواسط ماه می ۲۰۲۱، آفریقای جنوبی ۱.۶۲ میلیون مورد ابتلا به بیماری کرونا و بیش از ۵۵۰۰۰ مرگ ناشی از آن و در واقع بالاترین آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در قاره آفریقا را ثبت کرد.

همچنین تنش‌های تجاری بین ایالات متحده و چین نگرانی‌ها را در رابطه با رشد اقتصادی این کشور تشدید کرده است.

علاوه بر این، افزایش سرعت عملکرد بازیگران فین تک در بخش مالی به عدم اطمینان عمومی به وام دهندگان بزرگ و سنتی منجر شده است.

این تغییرات، بانک‌های بزرگ آفریقای جنوبی به نام‌های FirstRand، Standard Bank، Absa و Nedbank را مجبور کرده تا به دنبال راه‌های جدید برای گرفتن سهم خود از بازار باشند.

این چهار بانک بزرگ این مزیت را دارند که می‌توانند نه تنها در آفریقای جنوبی بلکه به کشور‌های همسایه نیز خدمات خود را ارائه کنند.

در این بین، بسته محرک اقتصاد آفریقای جنوبی به منظور حمایت از مشاغل کوچک با مهیا کردن این فرصت برای آن‌ها جهت اخذ وام از طریق بخش بانکى به منظور پرداخت هزینه‌های عملیاتی مانند حقوق، اجاره و پرداخت به تأمین کنندگان را فراهم کرده است.

با این وجود بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک در چنین شرایط نامطلوبی تمایلی به اخذ تسهیلات بیشتر بانکی ندارند.

تعطیلی دوره‌ای مربوط به بیماری کرونا تأثیر مخربی بر مشاغل کوچک آفریقای جنوبی داشته است.

منبع: چابک آنلاین