تاریخ: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۲۹
کد خبر: ۲۱۳۵۱۵
خبری خوش برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت؛
‌می‌متالز - نرخ بهره بانکی ۲۰ درصدی جذابیت زیادی برای سرمایه‌گذاری دارد و با توجه به شرایط بازار‌های موازی و احتمال توافق و احیای برجام، به نظر می‌رسد حجم سپرده‌های بانکی افزایش خواهد یافت و همین موضوع می‌تواند سبب کاهش نرخ سود بین‌بانکی شود.

به گزارش می‌متالز، نرخ سود بین‌بانکی از اوایل سال شیب نزولی داشته و از حدود ۱۹.۹ درصد به ۱۸.۴۹ رسیده است.

آرش غفاری مدیر سرمایه‌گذاری و عضو هیات مدیره شرکت سبدگردان کاریزما در خصوص تأثیر کاهش نرخ سود بین‌بانکی بر بازار سرمایه بیان کرد: در صورت پایداری کاهش نرخ سود بین‌بانکی، اثر این اتفاق بر بازار سرمایه مثبت خواهد بود. به عبارتی اگر نرخ سود بین‌بانکی، نزولی باشد و این نرخ بر سود سپرده‌گذاری در بانک‌ها و نرخ بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت هم تأثیرگذار باشد، طبیعتاً سایر بازار‌های دارایی محور هم تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. با توجه به اینکه نرخ بهره واقعی در اقتصاد ما همچنان منفی است، کاهش نرخ سود بین‌بانکی، بازدهی دارایی‌های سرمایه‌ای ازجمله سهام و ملک و دلار را افزایش خواهد داد.

وی در رابطه با دلیل کاهش نرخ سود بین‌بانکی گفت: دلیل کاهش نرخ سود بین‌بانکی مشخص نیست؛ ولی تحلیل‌ها و داده‌های اقتصادی نشان می‌دهد احتمالاً روند کاهش نرخ سود بین‌بانکی، تداوم خواهد داشت. به‌هرحال نرخ بهره بانکی ۲۰ درصدی جذابیت زیادی برای سرمایه‌گذاری دارد و با توجه به شرایط بازار‌های موازی و احتمال توافق و احیای برجام، به نظر می‌رسد حجم سپرده‌های بانکی افزایش خواهد یافت و همین موضوع می‌تواند سبب کاهش نرخ سود بین‌بانکی شود.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد پیش‌بینی وضعیت بازار سرمایه در ۲ماه آینده با در نظر گرفتن شرایط بازار‌های جهانی، کاهش نرخ سود بین‌بانکی، تزریق باقیمانده یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه و همچنین حمایت کاندیدا‌ها از این بازار، اظهار کرد: هرچند شرایط به نفع بازارسرمایه بوده و انتظار می‌رود این بازار روند مثبتی داشته باشد؛ اما این مثبت‌ها، با شیب زیاد و با ثبات نخواهد بود. وضعیت بنیادی شرکت‌ها بسیار مطلوب است؛ ولی بازار سرمایه برای حرکت صعودی، نیازمند بازگشت اعتماد به فضای روانی این بازار است.

این فعال بازارسرمایه عنوان کرد: کاندیدا‌های ریاست جمهوری، وعده حمایت از بازار سرمایه را مطرح کرده‌اند اما؛ اکثر کاندیدا‌ها تجربه فعالیت اقتصادی ندارند و ضمناً برخی اظهارنظر‌های کاندیدا‌ها با وعده حمایت از بازارسرمایه در تناقض است. به نظر می‌رسد کاندیدا‌ها درک صحیحی از بازار سرمایه ندارند و در کوتاه‌مدت نباید انتظار رشد چندانی داشت.

غفاری در پایان خاطرنشان کرد: البته بعید نیست اتفاق دیگری رخ دهد که انگیزه حرکت و صعود در بازار سرمایه ایجاد کند. در چنین شرایطی بهتر است سرمایه‌گذاران در سهم‌های بنیادی بازار با نگاه بلندمدت سرمایه‌گذاری کنند و به روند‌های کوتاه‌مدت، توجه کمتری داشته باشند.

منبع: بورس نیوز