تاریخ: ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۳۰
کد خبر: ۲۱۴۵۷۷
‌می‌متالز - یک ارزیاب خسارت صنعت بیمه، با بیان اینکه متولی آموزش ارزیابان خسارت بیمه مرکزی است، افزود: این وظیفه مقام ناظر است که علم بیمه را به کسانی که می‌خواهند ارزیابی کنند به حد کافی آموزش داده و بعد هم گواهی صادرکند.

به گزارش می‌متالز، "کاظم طلایی پاشیری" گفت: شرکت‌های بیمه‌ای از خدمات ارزیابان خسارت استفاده می‌کنند که بعضی از شرکت‌ها هم استفاده از خدمات ارزیابان را نمی‌پسندند.

وی، بابیان اینکه ارزیابان خسارت بی طرف ومستقل هستند، افزود: ارزیابان باید به طور مستقل حق و حقوق بیمه گذار را ارزیابی کرده و به بیمه گر اعلام کنند که بیمه گران به طور معمول اصرار به اظهارنظر دارند و درحال حاضر استقلال ارزیاب زیاد رعایت نمی‌شود.

این کارشناس صنعت بیمه، خاطرنشان کرد که برای ارزیابی مورد خسارت نیاز به اطلاعات فنی است به طور مثال ممکن است که بخش‌های مختلف فنی یک کشتی که دچارحادثه شده آسیب ببیند که هرکدام تخصص خود را لازم دارد.

وی، پایه کار ارزیاب خسارت را بیمه گری مطرح کرد و گفت: ارزیاب خسارت در ابتدا باید اطلاعات کافی بیمه‌ای داشته باشد و تسلط بر بخش‌های فنی هررشته در درجه دوم اهمیت قراردارد.

این ارزیاب خسارت صنعت بیمه، تصریح کرد: بیمه مرکزی متولی بخش آموزش ارزیابان خسارت است که افراد متقاضی را به پژوهشکده بیمه یا سایر مراکز آموزشی بیمه‌ای معرفی می‌کند تا در رشته‌ای که انتخاب کرده اند آموزش بیمه‌ای ببینند.

آزادی عمل برای ارزیابان وجود ندارد


طلایی پاشیری، معتقد است که درحال حاضربا مجازی شدن آموزش، کیفیت آن افت کرده و این میزان آموزش برای یک ارزیاب خسارت کافی نیست و با مصوبه اخیر شورای عالی بیمه که کارشناسان رسمی دادگستری مستقیم و بدون شرکت در آزمون می‌توانند گواهی ارزیابی بگیرند نقص بزرگی ایجاد شده است.

وی، مدعی شدکه بسیاری از کارشناسان رسمی دادگستری بدون اینکه آموزش‌های لازم بیمه‌ای را دیده باشند ارزیاب خسارت شده اند و فکر می‌کنند حین کار می‌توانند این علم را بدست بیاورند درحالیکه اصول اولیه بیمه را نمی‌دانند.

این ارزیاب خسارت صنعت بیمه، با بیان اینکه شرکت‌های بیمه‌ای وظیفه‌ای برای آموزش ارزیابان خسارت ندارند، افزود: این وظیفه مقام ناظر است که علم بیمه را به کسانی که می‌خواهند ارزیابی کنند به حد کافی آموزش دهد بعد گواهی صادرکند.

طلایی پاشیری یکی از دلایل تعداد محدود ارزیابان خسارت در حوزه نفت را عدم علاقه این صنعت در استفاده از ارزیابان خسارت خارج از مجموعه نفت برشمرد و اذعان داشت که آزادی عمل برای ارزیابان خسارت هنوزایجاد نشده و ارزیابان خسارت هم ترجیح می‌دهند وارد صنعت نفت نشوند.

منبع: چابک آنلاین