خبر
اقتصاد   انرژی   نفت  

یارانه انرژی، ۱۳ درصد تولید ناخالص داخلی را بلعید

می‌متالز - آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد که ۱۳ درصد از تولید ناخالص داخلی صرف پرداخت یارانه انرژی به فرآورده‌های نفتی شده که در این میان سهم بنزین از این یارانه، ۱.۸ درصد است.

به گزارش می‌متالز، سال گذشته سخنگوی دولت زبان به شکایت از پرداخت یارانه انرژی گشود و گفت ایران با پرداخت ۶۹ میلیارد دلار یارانه انرژی، رتبه اول پرداخت یارانه انرژی در جهان را دارد.

علی ربیعی تاکید کرد که از این میزان، ۲۶.۶ میلیارد دلار به یارانه فرآورده‌های نفتی اختصاص داشته و گاز طبیعی با ۲۶ میلیارد دلار و سپس برق با ۱۶.۶ میلیارد دلار یارانه، در رده‌های بعدی قرار دارند.

پیش از این نیز البته آمارهای مختلفی از پرداخت یارانه انرژی در ایران به گوش می‌رسید.

ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین یارانه را پرداخت می‌کند که شامل یارانه‌های مختلف از یارانه نان گرفته تا یارانه انرژی می‌شود.

آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد که دولت‌های مختلف از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۴ در مجموع بیش از ۸۶۰ میلیارد دلار یارانه به فرآورده‌های نفتی داده است که با مقایسه تولید ناخالص داخلی که سالانه معادل ۴۵۰ میلیارد دلار است هزینه بسیار بالا و گزافی به شمار می‌رود.

یعنی در طی ۱۴ سال به اندازه ۲ سال تولید ناخالص داخلی کشور صرف یارانه انرژی شده است. به عبارتی یک هفتم تولید ناخالص داخلی کشور صرف پرداخت یارانه انرژی به فرآورده‌های نفتی می‌شود.

در این میان سهم بنزین از یارانه داده شده ۱۲۰ میلیارد دلار است که از سهم ۱۴ درصدی بنزین در دریافت یارانه انرژی حکایت دارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 وزیر راه و شهرسازی:

قیمت فعلی مسکن بیشتر متاثر از بازارهای موازی است

می متالز - وزیر راه و شهرسازی گفت: قیمت فعلی مسکن بیشتر متاثر از بازارهای موازی است تا بحث عرضه و تقاضا.
 

حریق در پالایشگاه تهران/ یکی از کارکنان فوت شد

می متالز - رئیس روابط عمومی شرکت پالایش نفت تهران از وقوع حریق در پالایشگاه تهران خبر داد و گفت: در این حادثه یکی از کارکنان فوت و یک نفر دیگر مصدوم شده است.
 

قیمت نفت به بالای ۴۰ دلار رسید

می متالز - قیمت نفت که در ماه‌های اخیر به دلیل شیوع کرونا و کاهش تقاضا و جنگ تولید بین عربستان و روسیه در آوریل با افت قیمت همراه شده بود در معاملات امروز به بالای ۴۰ دلار بازگشت.
 امسال انجام می‌شود:

بهره‌برداری از 3 اسکله بارگیری فرآورده‌های نفتی در بندر رجایی

می متالز - سه اسکله مخصوص بارگیری نفت و فرآورده‌های نفتی را امسال در بندر شهید رجایی به بهره‌برداری می‌رسد که می‌تواند ۳۰ میلیون تن به ظرفیت نفتی کشور اضافه کند.
 

افزایش ۳۵ درصدی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی

می متالز - معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: بهره‌برداری از ۱۶ طرح پتروشیمی در سال «جهش تولید» سبب افزایش ۳۵ درصدی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی کشور می‌شود.
 

پیشرفت 97 درصدی واحد تولید کنسانتره اسدآباد

می متالز - سومین واحد تولید کنسانتره اسدآباد با 97 درصد پیشرفت عمیات اجرایی به زودی به بهره برداری می رسد. این واحد تولیدی در طول یک سال و کاملا بومی و با سرمایه گذاری 30 میلیارد تومانی بخش خصوصی در منطقه گلدره گذرکجین اسدآباد ساخته شده است. این واحد تولیدی درمرحله اول در زمینه تولید شن و ماسه فعالیت می کند و در مرحله دوم تولید 300 هزار تن کنسانتره آهن در سال را در دستور کار قرار دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما