خبر
فلزات گرانبها   بانک ها  
در گفت و گو با مدیرعامل کارگزاری بانک صادرات بررسی شد؛

نقش بانک‌ها در معاملات گواهی سپرده سکه طلا چیست؟

می متالز - مدیرعامل کارگزاری بانک صادرات نقش بانک‌ها در معاملات گواهی سپرده سکه طلا و تغییرات قیمتی این نوع کالا را تشریح کرد.

مهدی کباری مدیرعامل کارگزاری بانک صادرات

به گزارش می متالز، مهدی کباری درباره نقش بانک‌ها در تغییرات قیمت سکه، اظهار کرد: این نکته لازم است که گفته شود که بانک‌ها از مردم سکه دریافت نمی‌کنند تا در قبال آن گواهی سپرده بدهند بلکه این عمل را بانک کارگشایی به عنوان زیرمجموعه بانک ملی، انجام می‌دهد و سایر بانک‌ها گواهی سپرده یک روزه دارند. گواهی سپرده کالا تنها به سکه مربوط نمی‌شود بلکه شامل زعفران و زیره هم می‌شود.

وی افزود: گواهی سپرده سکه طلا بیانگر مالکیت کالای سپرده شده است و این کالا (سکه) به انبار داده می‌شود و مردم در قبال آن رسید انبار را دریافت می‌کنند که باید اصالت کالا تایید شود و اصالت طلا در این زمینه، با نوع تمام بهار، عیار ۹۰ درصدی و وزن ۸.۳۳ گرمی تعیین و تایید می‌شود.

 

بانک‌ها تنها عاملی در معاملات طلا هستند

در ادامه مدیر عامل کارگزاری بانک صادرات درباره مزایای گواهی سپرده طلا، گفت: بازار گواهی سپرده سکه طلا از مزیت‌هایی چون کارمزد پایین نسبت به صرافی‌ها، قابلیت وثیقه‌گذاری، ریسک پایین سرقت و معافیت مالیاتی برخوردار است که باعث جذابیت این بازار می‌شود.

به گفته این مقام مسوول بانک‌ها در زمینه معاملات گواهی سپرده طلا نقش عامل دارند و طلاها نزد بانک مرکزی است و این بانک‌ها با همکاری بانک مرکزی برای کنترل بازار سکه از گواهی سپرده استفاده می‌کنند.

 

دلیل قیمت بالای طلا در بورس کالا

کباری در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره دلیل افزایش قیمت طلا در بورس نسبت به بازار فیزیکی طلا اعلام کرد که این امر به دلیل انتظارات بازار برای روز آینده است زیرا، معاملات سکه در بازار آزاد از صبح تا شب ادامه دارد اما در بورس کالا دو تا سه ساعت به این موضوع اختصاص پیدا می‌کند و در آغاز معاملات در بورس کالا، این بازار قیمت و معاملات آتی را هم می‌بیند که موجب افزایش در نرخ سکه می‌شود و در کاهش قیمت هم این بازار می‌تواند بیشتر از بازار آزاد در همان روز نسبت به فردا عمل کند.

وی بیان اینکه اتفاقی که در افزایش قیمت گواهی سپرده طلا اتفاق افتاد به اوضاع و نابه‌سامانی‌ها در بازار طلا ارتباط داشت، تاکید کرد: با این وجود این نوع معاملات توانستند تا حدودی بازار را کنترل کنند و توقف این معاملات یک موضوع اقتصادی امنیتی بود که پیشنهاد من در این زمینه این است که در بازار دخالتی صورت نگیرد.

مدیرعامل کارگزاری بانک صادرات در پایان سخنانش خاطرنشان کرد که ذخایر طلا پشتوانه، منابع و جز ترازنامه بانک مرکزی است و در خلق نقدینگی و پایه پولی نقش دارد بنابراین، در چنین، شرایطی بانک مرکزی باید با خرید و فروش در این بازار اقدام کند که در حال حاضر به دلیل وضعیت خاص اقتصادی، رویکرد کنترلی و متناسب با بازار را در پیش گرفته است.

کد خبر: 114136
تاریخ: 1399/04/09 - 17:53
منبع: بورس کالای ایران

بانک‌ها  گواهی سپرده سکه طلا  مهدی کباری 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بازگشت نرخ سپرده قانونی بانک‌ها به سطح فروردین ۹۹

می متالز - براساس بخشنامه بانک مرکزی نسبت سپرده قانون بانک‌ها و موسسات اعتبار غیربانکی از روز شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۹ به ارقام قبل از زمـان اجرای مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بازگشت.
 

ممنوعیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بورس لغو شد

می متالز - مدیرعامل بورس تهران از لغو ممنوعیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بورس خبر داد و گفت: این مصوبه از امروز قابلیت اجرایی دارد.
 

مزایای عرضه املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالا

می متالز - یک تحلیل‌گر بازارهای مالی اعلام کرد: عرضه املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالا اقدامی رو به جلو در اقتصاد کشور است و باید تداوم داشته باشد.
 توسط بانک مرکزی:

نرخ جدید سپرده قانونی بانک‌ها تغییر کرد/ بازگشت به قبل از اردیبهشت

می متالز - بانک مرکزی طی بخشنامه ای، نرخ جدید سپرده قانونی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی را تعیین و اعلام کرد.
 

انتقاد مردم از سود بانک‌ها / چرا سود سپرده زیاد نمی‌شود؟

می متالز - با توجه به اختلاف فاحش ایجاد شده بین نرخ تورم و نرخ سود سپرده بانکی مردم خواهان افزایش سود سپرده هستند اما باید این را هم در نظر داشت که افزایش نرخ سود سپرده بدون افزایش سود تسهیلات می‌تواند ترازنامه بانک‌ها را با زیان مواجه کند، درحالی که مخاطبان اظهار می‌کنند توان پرداخت سود تسهیلات بالاتر را ندارند.
 

جزئیات بازار طلا و سکه در آخرین روز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/07/03

می متالز - قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف افت بهای طلای جهانی، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به سیزده میلیون و ۲۹۹ هزار تومان رسید.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما