خبر
محیط زیست   نفت  

کسب عنوان نخست شرکت پالایش نفت تهران در حوزه محیط زیست

می متالز - شركت پالايش نفت تهران به عنوان برترين شركت زيست محيطی در ميان ۱۰ پالايشگاه كشور معرفی شد.

به گزارش می متالز، پس از ارزیابی صورت گرفته توسط ارزیابان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ، پالایشگاه تهران با کسب بیشترین امتیاز عنوان نخست محیط زیست را در میان شرکت های پالایشی کشور کسب کرد.

ارزیابی‌ها بر اساس شاخص های فضای سبز، پساب، پسماند، آلاینده های هوا، گزارشات زیست محیطی، کسب گواهینامه و جوایز زیست محیطی، مدیریت مصرف انرژی، خاک و آب، آموزش و فرهنگ زیست محیطی و هزینه پروژه های زیست محیطی انجام گرفت.

در حوزه فضای سبز طبق قوانین و مقررات زیست محیطی بایستی صنایع و واحدهای تولیدی ۱۰ درصد از فضای کل خود را به فضای سبز اختصاص دهند که این شرکت علاوه بر پوشش این استاندارد اقدام به نگهداشت ۲۹۳ هکتار فضای سبز کرده است.

در خصوص مدیریت پساب افزایش ظرفیت تصفیه خانه پساب تا ۱۱ هزار متر مکعب در روز و نصب سیستم پایش آنلاین بر روی خروجی تصفیه خانه و اتصال به سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین طرح جایگزینی پساب تصفیه شده شهری با آب شهری در پالایشگاه تهران جهت مقابله با بحران کم آبی را می توان از مهم‌ترین دستاوردهای این شرکت برشمرد.

لازم به ذکر است که نصب و راه اندازی ۵ دستگاه آنالایزر آنلاین هوشمند تولید داخل جهت سنجش کیفی ۵حلقه آب شرب چاه های باقرشهر در راستای مسوولیت اجتماعی با هدف اطمینان بخشی از سلامت آب شرب باقرشهر از جمله مواردی بود که مورد تحسین ارزیابان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی قرار گرفت.

آنالایزرهای مذکور دارای سیستمی هستند که به محض ورود احتمالی آلودگی به آب چاه، به صورت اتوماتیک چاه را از مدار بهره برداری خارج می نمایند. علاوه بر آن دفع اصولی پسماند نیز مطابق روش اجرایی مدیریت پسماند با تحویل به شرکت‌های تائید شده سازمان محیط زیست از قبیل مدیریت پسماند و شهرداری مدیریت می شود.

در خصوص کاهش آلاینده های هوا، پالایشگاه تهران ضمن تداوم تولید محصولات سبز، با جایگزین کردن گاز طبیعی به عنوان سوخت در کوره‌ها و بویلر ها، نصب آنالایزر اکسیژن بر روی تمام کوره های پالایشگاه جهت کنترل فرایند احتراق و احداث واحد تولید ازت (نیتروژن) به ‌عنوان گاز پوششی مخازن گام بلندی در راستای رعایت الزامات زیست محیطی در کلان‌شهر تهران برداشت.

باید اشاره داشت که با افتتاح پروژه انتقال گاز CO۲ پالایشگاه تهران و تبدیل به یخ خشک، از انتشار ۴۰ هزار تن گاز CO۲  در جو جلوگیری و شرکت پالایش نفت تهران به عنوان اولین پالایشگاه سبز کشور معرفی شد.

از دیگر اقدامات زیست محیطی این شرکت می‌توان به روز آوری جنبه های محیط زیستی واحد های عملیاتی و ستادی مطابق تغییرات ISO ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵ ، انجام ارزیابی چرخه عمر محصولات (life cycle assessment) و همچنین آموزش ISO۱۴۰۰۱:۲۰۱۵   به نفرات واحدهای عملیاتی و ستادی مرتبط با شناسایی و ارزیابی جنبه های زیست محیطی، توسط آکادمی TUV NORD ، تهیه گزارش های خود اظهاری و اندازه­گیری آلاینده­های زیست محیطی خروجی کوره ها، هوای محیطی، صوت محیط زیستی، خروجی تصفیه خانه پساب، آزمایشات خاک و آب زیرزمینی به‌صورت ماهیانه، توسط آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست، تهیه گزارش های آماری محیط زیستی فصلی و سالیانه جهت ارسال به مدیریت HSE ستاد پالایش و پخش، وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست از دیگر اقدامات شرکت پالایش نفت تهران در راستای رعایت الزامات محیط زیست است.

همچنین این شرکت با استفاده از خدمات مشاور دانشگاهی نسبت به حفر چاه های گمانه و انجام مطالعات لرزه نگاری برای پایش میزان آلودگی آب های زیر زمینی و دیگر اقدامات بنیادین توانست عنوان نخست پالایشگاه های کشور را در حوزه محیط زیست از آن خود سازد.

بر اساس این گزارش پس از پالایشگاه تهران، شرکت‌های پالایشی تبریز و آبادان به ترتیب حائز عناوین دوم و سوم برترین شرکت های زیست محیطی کشور شدند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

افتتاح شعبه جدید بانک تجارت در شرکت پالایش نفت تهران

می متالز - شعبه جديد بانک تجارت در سايت پالايش نفت تهران افتتاح شد.
 

شتران چند درصد افزایش سرمایه داد!

می متالز - شرکت نفت ایران با نماد معاملاتی شتران افزایش سرمایه ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی خود را به ثبت رساند.
 

الگوبرداری بانک ملی ایران از سامانه مدیریت دانش شرکت پالایش نفت تهران

می متالز - بانك ملي ايران هم به صف سازمان هاي الگو بردار از سامانه مديريت دانش شركت پالايش نفت تهران پيوست.
 

کسب مقام اول شرکت پالایش نفت تهران در پانزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

می متالز - رئيس روابط عمومي شركت پالايش نفت تهران رتبه اول "كارشناس برتر" روابط عمومي كشور در پانزدهمين جشنواره ملي انتشارات روابط عمومي را از آن خود ساخت.
 دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایشی کشور:

تبدیل روزانه دو میلیون بشکه نفت خام به فرآورده‌های نفتی

می متالز - دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایشی کشور از تبدیل روزانه دو میلیون بشکه نفت خام به فرآورده‌های نفتی توسط پالایشگاه‌های کشور خبر داد.
 امروز رقم می خورد؛

عرضه نفتای سبک پالایش نفت بندرعباس در بورس انرژی

می متالز - امروز در رینگ داخلی بورس انرژی نفتای سبک پالایش نفت بندرعباس عرضه خواهد شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما