خبر
اقتصاد  
کارشناس بازارهای مالی تاکید کرد:

فرصتی پیش روی صادرات

می متالز - کاهش ارزش ریال، فرصتی برای نفوذ در بازار همسایگان چین و اروپا است.

به گزارش می متالز، امیرعباس زینت بخش کارشناس بازارهای مالی در یادداشتی نوشت:

«چرا ضعف یوان چین موجب بهتر شدن حال اقتصاد آن و وخیم شدن حال اقتصاد آمریکا (در مورد اخیر؛ ریزش 3 درصدی بورس 22 تریلیون دلاری نیویورک و کاهش 700 میلیارد دلاری ارزش آن ظرف چند روز) می شود و وقتی ریال ایران ضعیف می شود، موجب وخامت حال اقتصاد ایران و بی تفاوتی حال اقتصاد آمریکا و خوشحالی برخی همسایگان می شود؟

پاسخ در یک جمله؛ همه چیز بستگی به میزان نفوذ راهبردی یک اقتصاد در دیگر اقتصادهای جهان دارد. اگر اقتصادی مثل چین که آنقدر صنایع طرف تجاری خود (آمریکا) را وابسته به کالاها و خدمات با کیفیت و ارزان خود کرده، واحد پولیش ضعیف شود؛ صادراتش بیشتر و اقتصاد آن تقویت می شود. از سوی دیگر؛ اگر واحد پول طرف تجاری آن تقویت شود، واردات او بیشتر و منجر به تضعیف اقتصادش می گردد چرا که تفاضل واردات و صادرات یکی از مولفه های تشکیل دهنده تولید ناخالص داخلی یک اقتصاد است!

جالب اینجاست؛ حالا که ریال ایران به لحاظ تاریخی در ضعیف ترین شرایط خود به سر می برد، وقتی مشتریان عراقی وارد کشور شده و به بازار هجوم می آورند؛ از همان لحظه ورود خودرو اجاره کرده و از خدمات و کالاهای داخلی ارزان (برای آنها) بهره مند می شوند، داد عده ای بلند می شود که این چه وضعی است و چرا یک شهروند عراقی کالاهایی که برای ما خیلی گران است را به راحتی می خرد و ما برای خریدهای ناچیز باید خیلی محاسبه و فکر کنیم؟! و چرا آنها راحت به بهترین رستوران ها و هتل ها رفته و ما...

ما باید به این فهم مشترک برسیم که وقتی خریدار خارجی این چنین خرج می کند و با قیمت های گزاف (از منظر ما) برای اقامت در شمال و مشهد و... هزینه می کند؛ در واقع منجر به تقویت تولید و صادرات و اقتصاد ملی می شود. البته گفتن و شنیدن این سخن در شرایطی که ذره بین خود را روی برخی کیس های خلاف اخلاق! زوم کرده ایم، کمی سخت است...

آری، پول ملی ضعیف؛ هم تهدید است و هم فرصت! اما اگر بتوانیم بی سروصدا در بازار همسایگان از طریق عمدتا شرکت ها و بیزینس های کوچک و متوسط رخنه کنیم، یعنی یک تهدید بزرگ را به یک فرصت تاریخی تبدیل کرده ایم! در این میان البته کارآفرینان و تولیدکنندگان هوشمند، فارغ از هیاهو و احساسی شدن، تور خود را به قدر توان پهن کرده و بهره ای از سیل ورود ارز میبرند و سایرینی که عینک بدبینی به چشم زده اند باید فقط تماشاگر ثروتمندتر شدن آنها باشند!

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

رشد اندک طلا در معاملات روز پنج‌شنبه/ شاخص دلار ثابت ماند

می متالز - با افزایش تنش‌ها میان آمریکا و چین بر سر اعتراضات هنگ‌کنگ، شاخص دلار در معاملات امروز ثابت ماند و قیمت جهانی طلا با رشد ۰٫۲۲ درصدی مواجه شد.
 نظرسنجی رویترز نشان داد:

ارزش یوان چین کم می شود

می متالز - تازه ترین نظرسنجی رویترز از تحلیلگران و استراتژیست های اقتصادی نشان می دهد ارزش یوان چین تا پایان امسال در برابر دلار آمریکا به پایین ترین سطح خود از ۲۰۰۸ میلادی خواهد رسید.
 

سیاست ترامپ با اقتصاد امریکا چه کرد؟

می متالز - تحریم هایی مانند خارج کردن شرکت های چینی از بورس نیویورک این پیام را می‌رساند که :« آمریکا دیگر مانند قبل اقتصاد باز نیست» و این مسئله تاثیرات گسترده ای خواهد داشت.
 

کاهش ارزش یورو و یوان در بازارهای جهانی/ پوند به پایین‌ترین میزان طی ۴ ماه رسید

می متالز - پس از اظهارات معاون نخست‌وزیر ایتالیا درباره این‌که اتحادیه اروپا به کشورش ضربه می‌زند ارزش یورو در بازارهای جهانی با کاهش روبه‌رو شد.
 با عبور از مرز ۱۳۰۰ دلاری رقم خورد؛

قیمت جهانی طلا در بالاترین رقم ۶ ماه اخیر

می متالز - قیمت جهانی طلا با عبور از یک هزار و ۳۰۰ دلار در هر اونس به رکورد بالاترین قیمت خود در ۶ ماه اخیر رسید.
 

عمق آسیب جنگ تجاری در بازار فلزات بیشتر می شود

می متالز - در روز دوشنبه گذشته قیمت طلا به سبب افزایش ایندکس دلار کاهش داشت که ترس از عمیق تر شدن جنگ تجاری هم باعث این اتفاق بود و معاملات آتی طلا در بورس نیویورک به میزان 8،6 دلار یا 0،71 درصد کاهش داشت و به 1198 دلار در هر انس رسید.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما