خبر
ریخته گری   خودرو  

رونق بومی‌سازی ریخته‌گری در صنعت خودرو

می متالز - یکی از بخش‌های مهم در نمایشگاه ایران متافو، حضور و مشارکت فعالان حوزه ریخته‌گری است. عبدالحمید قدیمی، دبیر انجمن ریخته‌گری ایران درباره وضعیت فعلی واحدهای ریخته‌گری گفت: وضعیت فعلی واحدهای ریخته‌گری متناسب با سطح انعطاف‌پذیری و ماهیت بازارهای عرضه قطعات کمی متفاوت است.

به گزارش می متالز، واحدهایی که با امکانات ماشینی و تولید انبوه، سفارش‌های ساخت قطعات خودروهای داخلی را تامین می‌کردند به دلیل نصف شدن تولید خودرو با ظرفیت پایین (شاید نزدیک به ۵۰ درصد) کار می‌کنند.

قدیمی افزود: واحدهایی که در این سطح، بازارهای صادراتی داشته‌اند و در حوزه فعالیت خود، تحریم‌ها را به‌نوعی دور زده‌اند موقعیت اقتصادی و تولیدی خوبی دارند اما در بخش تامین تجهیزات، به دلیل مشکلات مربوط به واردات از یک سو و نرخ برابری ارز از سوی دیگر، رونقی کلی به وجود آمده است.

دبیر انجمن ریخته‌گری ایران درباره مشکلات موجود در واحدهای ریخته‌گری عنوان کرد: ازجمله مشکلات فعلی واحدهای ریخته‌گری، بحث تحمیل صنعت انرژی‌بر به این صنعت است. در صنایعی مثل تولید آلومینیم و فروآلیاژ، سهم انرژی در نرخ تمام‌شده ۳۵ تا ۴۵ درصد است، بااین‌حال ریخته‌گری را که سهم مصرف انرژی در آن حداکثر ۴ تا ۷ درصد است انرژی‌بر تلقی کرده‌اند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر تحمیل دو استاندارد ملی به معیار مصرف انرژی در صنایع ریخته‌گری چدن و فولاد از طرف موسسه استاندارد که هیچ معادل خارجی ندارد باعث شده که چند شرکت‌ ممیزی انرژی که قطعاً از فرآیندهای مختلف و بعضاً پیچیده ریخته‌گری، اطلاع اندکی دارند مامور پایش مصرف انرژی در صنایع ریخته‌گری شوند. متاسفانه نبود گوش شنوا در همه بخش‌های کشور، معضل بزرگی است و تاکنون اعتراض‌های صنفی به جایی نرسیده است.

قدیمی در ادامه بیان کرد: مشکل دیگری که در برخی از استان‌ها به وجود آمده است به یکی از مصوبه‌های هیات‌وزیران در خصوص اختصاص تعرفه سه برابری گاز برای صنایع فولاد مربوط می‌شود. گاز، خوراک احیاء و استخراج فولاد استفاده است. متاسفانه همه صنایع ریخته‌گری در این چارچوب قرار گرفته‌اند و برخی از شرکت‌های گاز به این واقعیت توجه ندارد که این مصوبه، مختص صنایع تولید فولاد است نه ریخته‌گری.

دبیر انجمن ریخته‌گری ایران با اشاره به وضعیت صادراتی واحدهای ریخته‌گری گفت: به دلیل تحریم‌ها عملاً کار با شرکت‌هایی که ارتباط کاری با امریکا دارند میسر نیست و باید برای حفظ بازارهای اروپایی تلاش شود؛ امری که با تغییر برند در یک کشور ثالث انجام می‌شود. البته بازارهای منطقه مانند عراق هرچند آینده چندان مشخصی ندارند اما در سال گذشته وضعیت خوبی داشتند.

وی در پاسخ به این پرسش که «بومی‌سازی تا چه میزان در رونق کار واحدهای ریخته‌گری و قطعه‌ساز خودرو تاثیرگذار بوده است؟» گفت: بومی‌سازی در صنایع خودرو هم‌اکنون در بخش قطعات یدکی رونق بسیار خوبی دارد ولی تیراژ قطعات در این بخش محدود و تنوع آن زیاد است و بازار خوبی برای واحدهای کوچک و متوسطی که امکانات انعطاف‌پذیر دارند به شمار می‌آید.

قدیمی افزود: در سایر بخش‌های صنعتی متاسفانه در ۴ دهه گذشته هر زمان که کشور با بحران تحریم یا مشکلات واردات مواجه شده بحث بومی‌سازی در توسعه ساخت داخل تجهیزات مطرح می‌شود اما با رفع مشکلات، دوباره واردات رونق می‌گیرد.

به گفته دبیر انجمن ریخته‌گری ایران امروز در بخش قطعه‌سازی صنایع خودرو عده‌ای به جرم اختلاس اقتصادی محاکمه می‌شوند در‌حالی‌که همین افراد سال‌ها، قطعات چینی را در نمایشگاه‌های قطعات خودرو آشکارا، نمایش می‌دادند و گوش شنوایی برای شنیدن اعتراضات سازندگان واقعی و داخلی وجود نداشت.

وی اظهار امیدواری کرد: بدون شک برای ثبات پیشرفت و توسعه باید برنامه‌محور بود و برنامه‌ها اگر پایدار نباشد وضعیت اسفبار فعلی و نرخ منفی رشد سرمایه‌گذاری صنعتی، تداوم خواهد یافت.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد:

دو فرصت طلایی پیش روی سایپا

می متالز - رونق بازار سرمایه فرصتی برای شرکت سایپا فراهم کرده تا از محل افزایش سرمایه و واگذاری بخشی از سهام، تامین مالی کند.
 سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس:

شرکت‌های دانش‌بنیان توان تامین قطعات مورد نیاز خودروسازان را دارند

می متالز - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: شرکت‌های دانش بنیان توانایی تامین قطعات مورد نیاز خودروسازان را دارند و اگر عزم و اراده جدی برای استفاده از دانش آنها وجود داشته باشد، اثرات تحریم‌ها کاهش خواهد یافت.
 با توجه به دو سالگی تحریم خودرو

موج دوم تحریم‌ها با صنعت خودرو چه کرد؟

می متالز - سه روز دیگر، دو سالانه تحریم صنعت خودرو تمام می‌شود و این صنعت سومین سال از اعمال محدودیت‌های بین‌المللی را تجربه می‌کند. دوسال پیش همراه با نقض برجام توسط رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا، تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران آغاز شد. این در شرایطی است که صنعت خودرو در خط مقدم محدودیت‌های بین‌المللی دونالد ترامپ قرار گرفت.
 وضعیت تولیدات صنعت و معدن

بهار تولید در فصل کرونا

می متالز - در حالی که با اوج‌گیری شیوع ویروس کرونا در ابتدای امسال،‌ شاهد بروز شوک‌هایی در فعالیت کسب‌و‌کارها بودیم و حتی بدبینی‌هایی نسبت به تاثیر این ویروس بر فعالیت‌های تولیدی وجود داشت، ‌اما داده‌های اولیه مربوط به تولید ۳۶ کالای منتخب صنعتی و معدنی در نخستین فصل امسال نشان می‌دهد ۲۲ محصول، بهار را با رشد سپری و ۱۳ محصول صنعتی و معدنی نیز افت تولید را در این دوران تجربه کردند و یک محصول نیز تغییری نداشت.
 رئیس کمیسیون معدن اتاق ایران خبر داد:

تزریق ارز صادراتی فولاد و مس به بخش خودرو

می متالز - بهرام شکوری گفت: هم‌اکنون صنعت مس و فولاد همکاری خود را با صنعت خودرو آغاز کرده و ارز حاصل از صادرات خود را در اختیار صنعت خودرو و قطعه قرار داده‌اند
 

۱+۳ سناریوی پیش‌رو

می متالز - نوشتن از آینده چهارساله صنعت خودرو، آن هم در چنین شرایطی که دنیا و ایران آبستن تحولات بسیار زیاد است، خیلی سخت است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما