خبر
سرب و روی   بورس و سهام  
پیش‌بینی‌ها از سود ۴۰۰۰ ریالی حکایت دارد؛

نقشه «فاسمین» قرار گرفتن بالاتر از گروه

می متالز - شرکت «کالسیمین» به سبب موجودی مناسب، از پتانسیل بالایی برای سودسازی برخوردار است و در سال‌های اخیر با اجرای طرح توسعه، خود را در حاشیه‌ای بالاتر از گروه قرار داده است.

به گزارش می متالز، شرکت «کالسیمین» در ۹ ماهه سال جاری ۴۰۹۸ میلیارد ریال درآمد از محل فروش محصولات خود کسب کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان از رشد ۴۳ درصدی دارد.

به طور کلی، رشد درآمد‌ها در دو ماه خرداد و تیر موجب چنین جهشی در سال ۹۸ شد؛ چرا که در اغلب ماه‌های سال جاری درآمد فروش کمتر از ماه‌های سال قبل بود. شمش روی محصول اصلی این شرکت به شمار می‌رود و به طور کلی، سهم ۶ درصدی از بازار داخل دارد.

تحلیل فاصله ساختار سود و زیان حاکی از آن است که حاشیه سود ناخالص «فاسمین» از میانگین شرکت‌های حاضر در گروه فلزات اساسی بسیار بالاتر است.

در حالی که بر اساس آخرین صورت‌های مالی منتشر شده، حاشیه سود ناخالص «فاسمین» طی دوره‌های مالی اخیر با رشد قابل توجه همراه بوده و در آخرین دوره نزدیک به ۶۱ درصد بود؛ این در حالی است که میانگین هم‌گروهی‌های آن حدود ۴۰ درصد است. با این اوصاف، از نظر مبلغ سود ناخالص این شرکت در رتبه سیزدهم گروه قرار دارد.

«فاسمین» به تازگی از طرح BZS خود بهره‌برداری کرده که بر کاهش بهای تمام شده محصولات به شدت اثرگذار است. راه اندازی این طرح موجب شد تولید شمش روی از باطله‌های ۶ درصدی کیک هیدروکسید روی، امکان‌پذیر شود.

بررسی‌ها حاکی از آن است که با فرض عدم فروش موجودی انبار، این شرکت توان سودسازی در محدوده ۳۰۰۰ ریال در سال جاری را دارد و برای سال آینده می‌تواند تا سطوح ۳۴۵۰ ریال صعود کند. در صورت فرض فروش موجودی ۲۰ هزار تنی شمش در گزارش دوره ۶ ماهه نخست سال جاری، سهامداران «فاسمین» می‌توانند امید به تحقق سود ۴۰۰۰ ریالی نیز داشته باشند.

از سوی دیگر، وضعیت نرخ جهانی روی در شرایط مطلوبی قرار دارد و به نظر می‌رسد پتانسیل رشد خوبی را در ماه‌های آتی دارد. دلار نیمایی نیز این مدت از ۱۰۵۰۰۰ پ به ۱۱۷۰۰۰ ریال افزایش یافته است. در بورس کالا نیز برای شمش فولاد در قیمت‌های بالا رقابت وجود دارد. باید توجه داشت که حجم قابل توجهی از درآمد فروش شرکت از محل صادرات تأمین می‌شود و فروش صادراتی پا به پای فروش داخلی حرکت می‌کند و با رشد نسبت به گذشته همراه است. بنابراین، در ۳ ماهه چهارم سال عملکرد شرکت‌های فولادی و سنگ آهنی بهتر از گذشته خواهد بود.

نکته دیگری که در خصوص «فاسمین» می‌توان به آن اشاره کرد، استعداد بالا در افزایش سرمایه از محل سود انباشته است. چرا که بر اساس آخرین گزارش شرکت، با سرمایه ۲۰۰۰ میلیارد ریالی، ۱۵۷۵ میلیارد ریال سود انباشته دارد.

در نظرسنجی چند وقت پیش در خصوص معاملات «فاسمین» در بازار سرمایه، ۶۰ درصد در سمت خرید ایستادند و ۴۰ درصد گزینه فروش را انتخاب کردند.

به طور کلی، در سال جاری ۷۵ هزار خریدار تابحال در این سهم اعلام حضور کرده‌اند و در مقابل، ۶۰ فروشنده وجود داشته است.

حقوقی‌ها از ابتدای سال جاری تا به امروز ۴۰ میلیون از سهام این شرکت را از حقیقی‌ها خریداری کردند و برآیند ورود را ترسیم کردند.

بنابراین، می‌توان گفت که تاکنون نتیجه نظرسنجی در تابلوی معاملات نیز به نمایش درآمده و میل به خرید «فاسمین» بیش از فروش است.

این سهم در مدت سپری شده از سال جاری ۶۶ درصد رشد قیمت داشته؛ در حالی که شاخص کل بورس تهران رشد بیش از ۱۱۹ درصدی را تاکنون رقم زده است. بنابراین، می‌توان گفت که «فاسمین» هنوز به سهامداران خود بدهکار است و جای رشد بیشتر را دارد.

کد خبر: 80010
تاریخ: 1398/10/23 - 21:32
منبع: بورس نیوز

کالسیمین  فاسمین  شمش روی  بازار سرمایه 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 پورابراهیمی در تشریح نشست کمیسیون اقتصادی:

فرصت ها و تهدیدات بازار سرمایه بررسی شد

می متالز - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی فرصت ها و تهدیدات بازار سرمایه در کمیسیون متبوعش خبر داد.
 روحانی تاکید کرد:

توسعه‌بخشی اقتصاد در گرو مدیریت بازار سرمایه و افزایش عرضه‌های اولیه است

می متالز - رئیس جمهور مدیریت بازار سرمایه و افزایش عرضه های اولیه را اقدامی اصولی جهت ایجاد ثبات، توسعه و رونق بخشی به بازارهای مالی و اقتصاد دانست و به دو نکته در این خصوص تاکید ویژه کرد.
 علیرضا تاجبر عنوان کرد؛

نوسان شاخص، نرخ تورم را تعیین نمی‌کند

می متالز - مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین بیان کرد: تا کنون چه زمانی شاخص تعیین کننده نرخ تورم در کشور بوده که هم اکنون برخی رشد آن را تورم زا می دانند. رشد بازار سرمایه تعیین کننده تورم نیست محصول آن است.
 همایون دارابی عنوان کرد؛

انتشار اوراق سلف موازی، میانبر تامین مالی شرکت‌ها

می متالز - این کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه تامین مالی شرکت ها با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا، روشی کم هزینه تر و آسان تر به نسبت تامین مالی از شبکه بانکی است، گفت: در شبکه بانکی تولیدکننده مجبور است به صورت ماهانه و کوتاه مدت بهره تسهیلات دریافتی را پرداخت کند. در شرایطی که در انتشار اوراق سلف موازی استاندارد، شرکت در پایان سال و پس از فروش محصول تولیدی خود باید با خریداران اوراق تسویه کند.
 فردین آقا بزرگی پیش بینی کرد؛

تداوم ورود نقدینگی، عامل رشد بازار

می متالز - مدیرعامل کارگزاری بانک دی معتقد است هدایت نقدینگی موجود در کشور به بورس سرنوشت این بازار را تعیین کرده و شاخص تورم زا نیست.
 طغیانی مطرح کرد:

ضرورت آموزش بورس و روش های سرمایه گذاری؛ با پس‌انداز وارد بازار سرمایه شوید، نه دارایی

می متالز - سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید مردم بدون گذراندن دوره‌های آموزشی ویژه و مناسب نمی‌توانند در بورس سرمایه گذاری کرده و به سودهای موردنظر دست یابند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما