تاریخ: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۴۷
کد خبر: ۲۰۴۱۴۸
‌می‌متالز - با وجود افت سهام‌های هنگ کنگ، چین و سقوط سهام‌های ایالات متحده، بازار سهام آسیا رشد کرد.

به گزارش می‌متالز، معاملات بازار‌های آسیا و اقیانوسیه در روز چهارشنبه رشد داشت، اما سهام‌های چین وهنگ کنگ کاهش داشتند.‌ای اس اکس ۲۰۰ استرالیا با معاملات بیشتر در اکثر بخش‌ها ۰.۴۹ درصد رشد داشت. سهام‌های بانکی خسارات قبلی را با معاملات بالاتر بازگرداندند. در ژاپن، نیک کی ۲۲۵ بیشترین سود قبلی خود را بازگرداند، اما هنوز هم با کسری بالایی معامله شد. شاخص تاپیکس ۰.۳۸ درصد رشد کرد. کاسپای کره جنوبی ۰.۱۷ درصد اضافه کرد. سهام‌های سامسونگ الکترونیک، ۰.۴۷ درصد افت کرد. سامسونگ سود عملیاتی این سه ماهه را ۴۴ درصد بیشتر از سال گذشته تخمین زده است.

شاخص هنگ سنگ در هنگ کنگ با بازگشت بازار پس از تعطیلی روز جمعه، ۰.۶۵ درصد کاهش یافت وسهام‌های چین نیز با معاملات کمتری روبرو شد: کامپوزیت شانگ‌های ۰.۵۳ درصد افت داشت در حالی که شنژن ۱.۱۴ درصد افت داشت. پس از ضرر‌های شبانه در وال استریت، سهام‌های ایالات متحده سقوط کرد. به گفته تحلیلگران ارزش سهام ایالات متحده کاهش یافت در حالی که شاخص‌های اروپا پس از اینکه روز دوشنبه بسته شدند عملکرد بهتری داشتند. اخبار مبنی بر اینکه نیمی از جمعیت اروپا می‌توانند تا ماه ژوئن واکسینه شوند، نقطه قوتی برای بازار‌ها بود. نشست بهار بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به طور مجازی در حال برگزاری است.

صندوق بین المللی پول پیش بینی خود را برای اقتصاد جهان اصلاح کرد. روز سه شنبه، این سازمان اظهار داشت که انتظار می‌رود اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ رشد ۶ درصدی داشته باشد، در حالی که پیش بینی ماه ژانویه ۵/۵ درصد بود، و به گفته یک اقتصاددان با وجود عدم اطمینان طولانی در مورد این همه گیری، راهی برای خروج از این بحران اقتصادی و بهداشتی دور از نظر نیست.

تحلیلگران بانک مشترک المنافع استرالیا گفتند که آن‌ها انتظار ندارند نشست بانک جهانی و صندوق بین المللی پول محرک اصلی بازار‌های مالی باشد. بازار‌های مالی بسیار آرام‌تر از این زمان درسال گذشته است.

ارز‌ها و نفت

در بازار ارز، دلار آمریکا آخرین بار در برابر همتایان خود با قیمت ۹۲.۳۲۸ معامله شد. شاخص دلار از سطح ۹۳.۲۰۰ هفته گذشته سقوط کرد. ین ژاپن با ۱۰۹.۷۵ در هر دلار تغییر قیمت داد. دلار استرالیا با ۰.۱۳ درصد کاهش در ۰.۷۶۵۲ دلار معامله شد.

قیمت نفت از ضرر‌های قبلی بازگشت و با افزایش در معاملات آسیا معامله شد. هر بشکه نفت خام آمریکا با ۰.۴۶ درصد افزایش به ۵۹ دلار و ۶۰ سنت رسید در حالی که شاخص جهانی برنت با ۰.۴۹ درصد افزایش به ۶۳.۰۵ دلار رسید.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)