تاریخ: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۳۴
کد خبر: ۲۱۳۰۴۰
‌می‌متالز - قیمت قراضه که یکی از عناصر تاثیرگذار بر قیمت شمش فولاد و محصولات صنایع پایین دستی است، با وجود روند روبه رشد قیمتی که در پیش گرفته بود، در ابتدای این هفته با افت قیمت همراه شد؛ همچنین سنگ آهن نیز با کاهش قیمت مواجه شده؛ پس شاید همین موضوع دلیل اصلی کاهش قیمت شمش فولاد و میلگرد در بازار‌های منطقه‌ای و جهانی باشد.

به گزارش می‌متالز، قیمت قراضه وارداتی از اروپا که هفته گذشته با رشد قیمتی همراه شده و به عدد ۵۰۷ دلار رسیده بود، در ابتدای این هفته (۲۸ می- ۷ خرداد) با کاهش ۹ دلاری قیمت از ۵۰۷ دلار به ۴۹۸ دلار برهرتن رسید؛ همچنین قراضه وارداتی از حوزه بالتیک نیز علیرغم رشد ۱۰ دلاری قیمت که در هفته گذشته شاهد آن بود، در ابتدای این هفته با کاهش ۹ دلاری قیمت از ۵۱۲ دلار به ۵۰۳ دلار برهرتن رسید؛ اما نکته مهم اینکه تنها قراضه وارداتی از امریکاست که با افزایش ۲.۶ دلار از ۵۰۷ دلار بر هرتن به ۵۰۹.۶ دلار رسیده و رشد قیمتی داشته است.

اما در کنار قیمت قراضه، می‌بینیم که قیمت سنگ‌آهن نیز با روند نزولی قیمت همراه شده و سنگ آهن در عیار‌های مختلف با کاهش قیمت مواجه شده است. به این صورت که سنگ آهن با عیار ۵۸درصد از ۱۷۰دلار به ۱۶۳ دلار کاهش یافته و سنگ آهن ۶۲درصد نیز با کاهش ۲۴ دلاری از ۲۱۳ دلار به ۱۸۹ دلار رسیده است. همچنین سنگ آهن با عیار ۶۵ درصد نیز با کاهش ۹ دلاری قیمت از ۲۳۳ دلار به ۲۲۴ دلار بر هرتن قیمتگذاری شده است.

گفتنی است در ابتدای هفته جاری، قیمت شمش فولاد، میلگرد و مفتول با سیر نزولی قیمت همراه شدند؛ بنابراین میتوان کاهش قیمت قراضه و سنگ آهن را به عنوان عوامل اصلی این موضوع دانست.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی ایراسین