تاریخ: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۱۳
کد خبر: ۲۱۳۴۵۰
معاون حقوقی اداره کل تعزیرات حکومتی خوزستان:
‌می‌متالز - معاون حقوقی اداره کل تعزیرات حکومتی خوزستان گفت: سودآوری صادرات سیمان برای کارخانه‌های تولید کننده باعث شده، این واحد‌ها به توزیع درون استانی تمایل کمتری داشته باشند.

به گزارش می‌متالز، مازیار طهماسبی سه شنبه بیان کرد: عوامل زیادی در کاهش توزیع سیمان در استان تاثیرگذار است که یکی از این عوامل رغبت کارخانه‌ها به صادرات و نابسامانی در توزیع این کالا است، به همین دلیل با کارخانه‌های تولید سیمان رایزنی شده تا ابتدا نیاز استان را تامین کنند و در صورت مازاد تولید، صادرات انجام دهند تا بازار این کالا در استان دچار اختلال نشود.

وی گفت: متاسفانه طی بررسی‌ها از استان‌های ایلام، لرستان و همدان نیز سیمان بدون ارائه فاکتور و هیچگونه مستنداتی در استان به فروش می‌رسد که این موضوع نیز می‌تواند در اختلال بازار سیمان خوزستان تاثیرگذار باشد.

طهماسبی افزود: هزینه حمل و نقل در شهرستان‌های مختلف متغیر است و این عامل نیز در یکسان نبودن قیمت سیمان اثر دارد، باید دستگاه‌های متولی برای این موضوع راهکار مناسبی را ارائه دهند تا قیمت گذاری این کالا در استان اصولی و مشخص باشد.

معاون حقوقی اداره کل تعزیرات حکومتی خوزستان افزود: بازرسان این دستگاه طی یک ماه اخیر از ۱۴۴ واحد مصالح فروش در استان بازدید داشتند که ۵۱ مورد تخلف نیز ثبت شد.

طی یک ماه گذشته قیمت سیمان تا ۲ برابر افزایش یافت که با دستور استاندار خوزستان برای رفع این مشکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ۳۰ عامل معتمد سیمان را در استان تعیین کرد که سیمان را با قیمت مصوب توزیع کنند.

انتخاب عامل معتمد و ساماندهی توزیع سیمان از در کارخانه تاحدی افزایش قیمت این کالا در استان را کنترل کرد.

طبق اعلام سازمان صمت استان قیمت هر کیسه سیمان با قیمت مصوب ۳۶۰ هزار ریال باید به بفروش برسد.

تمایل کارخانه‌های سیمان به انجام صادرات، متغیر بودن هزینه حمل و نقل و وجود دلالان و نابسامان بودن سیستم توزیع این کالا باعث شد قیمت سیمان در استان افزایش یابد.

در خوزستان سه کارخانه تولید سیمان فعال هستند و نیاز مصرف سیمان در استان ماهانه هشت هزار تن است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) خوزستان